NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

jak połączyć panele z płytkami
Dom

Designerskie wykończenie podłogi – jak połączyć panele z płytkami?

Wybór ciekawego wykończenia podłogi nie jest zadaniem łatwym. Ankiety przeprowadzone wśród klientów marketów budowlanych wykazały, że tradycyjne rozwiązania, takie jak drewniane panele lub płytki podłogowe zaczęły powoli tracić na popularności. Chociaż nowe, wypuszczane na rynek kolekcje często cechują się bardziej niecodziennym wyglądem, to wśród projektantów wnętrz coraz chętniej eksperymentuje się z mieszaniem kafelek oraz paneli, aby uzyskać jeszcze bardziej interesujące efekty.

jak połączyć panele z płytkami ceramicznymi?

Niestety, tego typu instalacje wymagają dość dużej wprawy oraz specjalistycznych narzędzi. Badania rynku przeprowadzone dla czołowych marketów budowlanych mówią, że producenci bardzo rzadko biorą pod uwagę mieszany montaż, dlatego poszczególne materiały nie zawsze są z sobą kompatybilne.

Aby wiedzieć, jak połączyć panele z płytkami, należy dokładniej zapoznać się z ich parametrami, takimi jak:

  • Grubość – aby podłoga nie posiadała nieestetycznych wybrzuszeń i nierówności, powinno się zadbać o to, aby kafelki oraz panele znajdowały się tym samym poziomie.
  • Ścieralność płytki ceramiczne są z reguły znacznie twardsze i wytrzymalsze od drewna, dlatego warto jest decydować się na panele o wyższej jakości, które nie będą wymagały wymiany już po kilku latach eksploatacji.
  • Tekstura – to oczywiste, że standardowe, gładkie kafelki raczej nie będą pasować do drewna. Dobrze spisać może się tu ceramika imitująca kamień lub inne, naturalne materiały.
  • Kształt – jeśli nie mamy zamiaru zbytnio przycinać płytek lub stosować dużych ilości kleju, warto jest zdecydować się na gres o bardziej regularnym, łatwym w montażu kształcie.
  • Zalecane spoiwo – aby zrównać kafelki i panele, zazwyczaj ich poziom reguluje się przy pomocy dodatkowej warstwy kleju. Warto jest upewnić się, że wybrane spoiwo nadaje się do obu typów materiału.
wzornik paneli podłogowych

Podczas przeglądania poszczególnych produktów, koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na ich cenę. Specjaliści podpowiadają, że można nabyć zaledwie kilka sztuk droższych paneli, zamieścić je natomiast w bardziej wyeksponowanych miejscach, aby stanowiły centrum uwagi i główny akcent pokoju.

Porady designerskie – jak połączyć panele z płytkami, aby uzyskać integralną całość?

Fachowi projektanci wnętrz wyróżniają 2, podstawowe techniki, którymi można sugerować się podczas montażu mieszanej podłogi. Aby uzyskać atrakcyjne efekty wizualne, można postawić albo na harmonię pomiędzy kafelkami i panelami, albo na kontrast. To, które rozwiązanie okaże się lepsze, zależy przede wszystkim od ogólnego wystroju pomieszczenia – nie można zapominać, że zbyt egzotyczne i fantazyjne kompozycje mogą sprawić nam niemałe problemy podczas wyboru umeblowania.

Analiza preferencji klientów sklepów internetowych pokazuje, że największą popularnością cieszą się wśród nich połączenia paneli z lokalnych drzew, głównie dębów, oraz gresu stylizowanego na naturalny kamień. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wnętrz, które utrzymują klasyczny, przytulny wystrój w nowym wydaniu. Często komponuje się je także z meblami w stylu skandynawskim, osiągając hybrydowy, organiczny minimalizm. Rzecz jasna, warto jest eksperymentować z własnymi pomysłami, lecz zaleca się uprzednie wykonanie wizualizacji, aby ocenić, czy wybrane kafelki faktycznie pasują do reszty wyposażenia.

układanie paneli - łączenie z płytkami

Nie bez znaczenia jest tu także rozmieszczenie paneli i płytek. Można osiągnąć znacznie lepsze efekty, jeśli prawidłowo przemyśli się ich optymalne ułożenie. Dobrym pomysłem jest montaż płytek w tych miejscach, po których najczęściej się przechodzi – ceramika jest na ogół znacznie bardziej wytrzymała od drewna, dlatego nie ryzykujemy zbyt szybkiego zużycia podłogi. Profesjonaliści zaznaczają, że ceramika sprawdzi się także w najbliższym otoczeniu pieca lub kominka, które często znajdują się w salonie. Standardowy gres wykazuje dużą odporność temperaturową, dlatego emisja ciepła nie powinna stanowić w jego przypadku problemu.

Należy pamiętać także, że panele i płytki wcale nie muszą być utrzymane w podobnej tonacji barwnej. Nie ma sensu zestawiać z sobą dwóch, bardzo podobnych z wyglądu materiałów, gdyż różnica pomiędzy nimi będzie słabo dostrzegalna, a nasza ciężka praca pójdzie na marne. Rzecz jasna, kontrast pomiędzy nimi nie powinien być rażący, aczkolwiek przełamanie stałego schematu kolorystycznego w pomieszczeniu znacznie odświeża całe wnętrze, przynosząc ciekawe efekty wizualne.

Płytki z panelami – gdzie warto zastosować to połączenie?

Wiemy już jak łączyć płytki z panelami, dlatego warto jest zastanowić się, gdzie takie zestawienie sprawdzi się najlepiej. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wziąć pod uwagę zarówno kwestie estetyczne, jak i użytkowe. Badania rynku wykazały, że najczęściej stosuje się je w kuchniach – kafelki montuje się w miejscu, w którym przyrządza się posiłki, a panele w tam, gdzie je spożywamy. Oczywistym wyborem jest tutaj także salon lub sypialnia – nie są to pokoje, w których zbyt często stosuje się same kafelki, lecz zestawienie ich z drewnianymi panelami jest świetnym pomysłem. Można w ten sposób zachować przyjemne w dotyku, naturalne drewno, ciesząc się przy tym trwałością i ciekawym wyglądem gresu.