NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

PIT 28
Biznes

PIT 28 – najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć, zanim złożysz zeznanie

Złożenie zeznania podatkowego to obowiązek każdego obywatela – zarówno pracującego na etacie, jak i przedsiębiorców czy emerytów. Dla każdej grupy podatników udostępniane są inne formularze PIT. Najpopularniejszą deklaracją jest PIT 37, przeznaczony dla podatników rozliczających się z tytułu umowy o pracę i umów o podobnym charakterze (cywilno-prawnych). Przedsiębiorcy składają zaś deklarację PIT 28. To właśnie o tym formularzu PIT opowiemy w naszym artykule.

Kto rozlicza się na formularzu PIT 28?

PIT 28 to formularz zeznania podatkowego, na którym rozliczają się przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ten sposób przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej rozliczają zarówno firmy jednoosobowe, jak i spółki.

PIT 28 powinny wybrać do rozliczenia również podatnicy, którzy uzyskują dochody z tytułu sprzedaży produktów rolnych przetworzonych bez udziału procesów przemysłowych (czyli produkty z własnych upraw, które nie są przetwarzane w fabryce).

Ponadto od 2023 roku ryczałtem będą objęte obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu prywatnego. Dotyczyć to będzie zatem wszystkich podatników, którzy wynajmują swoją nieruchomość poza działalnością gospodarczą.

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to po prostu jeden ze sposobów opodatkowania. Przedsiębiorca może wybrać tę formę opodatkowania spośród wszystkich dostępnych możliwości, jakie oferuje organ podatkowy.

Cechą charakterystyczną opodatkowania ryczałtem jest stała stawka podatku (są różne stawki, o czym napiszemy za chwilę). Co istotne – stawki te dotyczą wysokości uzyskanego przychodu, a nie zysku.

Warto jednak wiedzieć, że podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu nie ma możliwości odliczenia kosztów związanych z działalnością.

Na ryczałt mogą się zdecydować:

  • osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą
  • przedsiębiorstwa w spadku
  • spółki cywilne osób fizycznych (jedynymi wspólnikami muszą być osoby fizyczne)
  • spółki jawne (jak wyżej – te, w których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne)

Jakie są aktualne stawki ryczałtu?

Wraz z początkiem 2022 roku ustawodawca wprowadził pewne modyfikacje, jeśli chodzi o wysokość stawek.

pit 28

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązujące w minionym roku podatkowym 2022:

  • 17%
  • 15%
  • 14%
  • 12,5%
  • 12%
  • 10%
  • 8,5%
  • 5,5%
  • 3%
  • 2%

Wybór odpowiedniej stawki uzależniony jest od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Dla przykładu: stawka 17% dotyczy przychodów osiąganych w związku z wykonywaniem tak zwanych wolnych zawodów. Stawka 10% obejmuje zaś dochody uzyskane ze zbywania praw majątkowych lub nieruchomości. Z kolei 2% stawka znajduje zastosowanie w przypadku dochodów z tytułu sprzedaży wyrobów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z własnej uprawy i hodowli.

Jak poprawnie rozliczyć się na formularzu PIT 28?

Rozliczenie PIT 28 – jak każde inne – musi zawierać poprawne dane i być wolne od jakichkolwiek błędów. Potknięcia mogą bowiem skutkować koniecznością złożenia korekty w urzędzie skarbowym.

Podatnik ma do wyboru kilka sposobów złożenia zeznania PIT 28. W tym oczywiście sposób tradycyjny, czyli odręczne wypełnienie formularza i dostarczenie go do placówki urzędu skarbowego osobiście. Aktualne druki można pobrać z oficjalnej strony Ministerstwa Finansów lub otrzymać je w swoim urzędzie skarbowym.

Formularz PIT 28 online znajdziesz także w usłudze Twój e-PIT, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Jest to platforma, na której na podatników czekają wstępnie przygotowane deklaracje PIT (e-pity). Twój e-PIT będzie czekał również wtedy, gdy jesteś opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale tylko wtedy, jeśli jednocześnie osiągasz przychody z tytułu umowy o pracę, zlecenie, o dzieło, zasiłków pieniężnych z ZUS lub z emerytury. Mimo to w deklaracji nie zostaną zawarte dane z przychodów rozliczanych na ryczałcie na PIT-28.

Jeśli zaś chodzi o deklarację PIT 28 – platforma umożliwia przesłanie wypełnionej i kompletnej deklaracji bezpośrednio do stosownego urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, że to na tobie ciąży odpowiedzialność za poprawność i rzetelność przesłanej deklaracji, więc powinieneś dokładnie zweryfikować wprowadzone dane.

Wielu podatników korzysta natomiast z programów do wypełniania PIT online. To dobre rozwiązanie, ponieważ umożliwia poprawne wypełnienie zeznania (cały proces jest niezwykle intuicyjny), a jednocześnie podatnik może czuwać nad jego treścią. Program zawiera aktualne formularze, a do zeznania dołączysz wszystkie niezbędne załączniki (takie jak PIT-28/B, PIT/O, PIT/D, PIT-2K, PIT/WZR oraz NIP-7 lub ZAP-3). Co ciekawe – z programu możesz skorzystać nie tylko na komputerze, ale w wygodny sposób na ekranie smartfonu czy tabletu (przez aplikację mobilną). W razie wątpliwości skorzystaj z udostępnianych w programie poradników do PIT-28.

Także kwestia obliczania stawek podatku i należnego ryczałtu spędza sen z powiek wielu podatnikom. Tymczasem w sieci dostępne są przydatne narzędzia, takie jak kalkulator ryczałt. Warto korzystać zarówno z takich narzędzi, jak i z programów do wypełniania PIT. Dzięki temu masz pewność, że wypełniłeś deklarację poprawnie.