NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

jak dobrać okulary
Zdrowie

Jak dobrać okulary do wady wzroku i kształtu twarzy?

Duży wybór kształtów, materiałów i kolorów nie zawsze ułatwia znalezienie idealnych okularów. W takim razie jak dobrać okulary i na co zwracać uwagę przy zakupie?
Ważną rolę przy wyborze odgrywają czynniki takie jak wzrok, kształt twarzy oraz kolor oczu i włosów. Poniżej kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym najdziesz odpowiednie okulary.

Jak dobrać okulary? Materiał oprawek ma znaczenie

Ważnym kryterium ułatwiającym wybór jest materiał, z którego są wykonane oprawki. Każdy, kto szuka oryginalności, może więc sięgnąć po szlachetne materiały, takie jak róg i drewno. Metal i tytan, które są materiałami tradycyjnymi, są lekkie i idealne dla alergików. Plastik i acetat zwiększają wygodę.

Okulary w rogowej oprawie

Oprawki z rogu bawolego charakteryzuje się wyjątkową oryginalnością. Ten szlachetny materiał jest powszechnie używany do tworzenia oprawek designerskich i luksusowych. Róg jest obrabiany głównie ręcznie i w tradycyjny sposób. Ten rodzaj oprawek jest odpowiedni dla tych, którzy mają zamiłowanie do luksusu.

Okulary drewniane

Drewno to alternatywa dla rogu. Drewniane okulary są przywilejem dużych marek i są obecnie bardzo popularne. Pomimo że są dosyć kruche, są stylowe, przyjemne w dotyku i wygodne. Najbardziej pasują do kwadratowego kształtu twarzy

Okulary metalowe

Najlepszą opcją szczególnie dla osób wrażliwych jest tytan, ponieważ jest materiałem hipoalergicznym. Większość designerskich oprawek jest wykonana z tytanu. Jak dobrać okulary metalowe? To nie powinno być trudne, ponieważ na rynku jest szeroka gama kolorów i stylów opraw metalowych odpowiednich dla wszystkich kształtów twarzy.

Plastikowe okulary

Plastik docenią zarówno młodzi, jak i starsi, którzy chcą zachować swój styl. Na rynku jest ogromny wybór kolorów i kształtów. Wystarczy się odważyć i wiedzieć jak dobrać okulary z plastiku do kształtu twarzy.
Kolejną zaletą plastikowych oprawek jest waga. Oprawka może być niezwykle lekka, a przy tym idealnie dopasowywać się do różnych kształtów twarzy. Nie można pominąć stosunku ceny do wydajności, ponieważ plastikowe okulary są zazwyczaj tańsze.

Sprawdź, jak zdjąć hybrydę

Jak dobrać okulary i ich kształt?

Istnieją różne kształty okularów. Oprócz tradycyjnych prostokątnych oprawek istnieją słynne style panto i aviator. Coraz większą popularnością cieszą się także okulary owalne i okrągłe. Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, modele oversize pozostają trendem i konkurują z okularami motylkowymi.

Znani projektanci stawiają na kształt prostokątny. Tę preferencję tłumaczy się wszechstronnością tej formy, która wyraża powagę i dokładność. Surowy i wyrafinowany charakter prostokątnych okularów sprawia, że są popularnym modelem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, szczególnie mających okrągłą twarz. Ten dość klasyczny kształt nadaje twarzom harmonijną strukturę.

Jeśli chcesz mieć bardziej dyskretną oprawkę, wybierz okulary kwadratowe. Są lepszą alternatywą dla prostokątnego kształtu.

Okulary typu awiator mają tę zaletę, że są solidne i lekkie. Składają się z pojedynczego szkła, które otula twarz. Pozostaje tylko wybrać model, który idealnie dopasuje się do kształtu twarzy. Zapewniają komfort podczas noszenia, ponieważ brwi i część kości policzkowych są zakryte.

Motylki to kształt, który nie zawiedzie fashionistek. Charakteryzują się harmonijnymi kształtami, które są zaokrąglone na dole i schodzą w kierunku środka okularów. Niezwykle modny, natychmiast odmładza twarz, otwierając ją i rozciągając rysy twarzy ku górze – pasują osobom, które mają owalny kształt twarzy.

Okrągłe lub owalne okulary pasują najbardziej do twarzy trójkątnej pozostają ponadczasowe od lat 70. XX wieku. Ten styl okularów wyraża pewien charakter. Wybierz rozmiar plus, jeśli masz wyrafinowany gust lub szukasz oryginalności. Z przezroczystymi lub ciemnymi szkłami ten model zawsze robi furorę.

Jak zrobić paznokcie hybrydowe w domu?

Jak dobrać okulary do wady wzroku?

To kryterium rzadko jest brane pod uwagę przy wyborze oprawy okularowej. Korekta wzroku może jednak wpłynąć na wybór okularów. Jak dobrać okulary do wady wzroku, zależy przede wszystkim, jaka korekta wzroku jest wymagana.
Osoby cierpiące na starczowzroczność powinny wybierać soczewki progresywne. U dzieci powszechna jest hipermetropia. Osoba z tym zaburzeniem ma niewyraźne postrzeganie pobliskich obiektów. Jeśli cierpisz na ten problem, zdecyduj się na większe oprawki z soczewkami asferycznymi. Krótkowzroczność to schorzenie, które dotyka dużą liczbę osób bez względu na wiek. Jeśli jesteś krótkowidzem, zazwyczaj do skorygowania tej wady wystarczają normalne soczewki jednoogniskowe.