NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

klamka
Dom

Kilka pomysłów na dopasowanie klamki do drzwi wewnętrznych

Chociaż wydają się niepozorne, mogą wiele zmienić w pokojach, kuchniach, łazienkach i nie tylko. Klamki to akcesoria, których pozornie prosty wybór jest w stanie przeobrazić się w naprawdę niemałe wyzwanie. Zobacz kilka propozycji i sprawdź, które z nich najlepiej pasują do Twoich pomieszczeń.

Rodzaje klamek wewnętrznych

Klamki wewnętrzne dzielą się na te z krótkim oraz długim szyldem. Prościej mówiąc – pierwsze z nich to modele samodzielne, w których przypadku należy pamiętać o elementach takich jak rozety, z kolei drugie mają przystosowany specjalny otwór, w którym znajduje się miejsce na klucz. Oba warianty można znaleźć w różnych kształtach. Te bardziej klasyczne o zaokrąglonych brzegach zwracają uwagę swoją opływowością, natomiast kwadratowe już na pierwszy rzut oka kojarzą się z nowoczesnym designem.

Wśród klamek dedykowanych montażowi przy drzwiach wewnętrznych można wyróżnić wiele atrakcyjnych odmian, różniących się materiałem wykorzystanym do produkcji. Model dla siebie możesz wybrać z uniwersalnych serii stalowych, ale również aluminiowych, czy nawet masywnych propozycji mosiężnych, które doskonale podkreślą klimat archaicznych, klasycznych, skrzydeł i aranżacji retro.

W przypadku łazienek ważne jest, by wybierać takie klamki wewnętrzne, które zostały pokryte warstwą antykorozyjną, dzięki czemu pozostaną w nienagannym stanie i będą się rewelacyjnie prezentować nawet wtedy, gdy systematycznie będą miały kontakt z wodą.

Jak dopasować klamkę do drzwi?

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, gdy spojrzymy na klamkę, jest jej kolor. Najczęściej spotykane są produkty ze stali, których odcień balansuje pomiędzy chromem a srebrem. To bezpieczne rozwiązanie, które pasuje do zdecydowanej większości drzwi – zarówno tych pełnych, jak i bogatych w wykonane z przydymionego szkła płyciny. Tego typu klamki wewnętrzne dopełnią i skrzydło białe, i to w orientalnym odcieniu wenge, więc jeśli zależy Ci na bezpiecznym połączeniu – nie wahaj się – to propozycja dla Ciebie.

Jeśli szukasz czegoś do eleganckiego wnętrza, możesz przyjrzeć się produktom złotym. Taka klamka jak nic tchnie w cztery ściany wrażenie luksusu, stając się dodatkowym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Wolisz surowy klimat industrialny i urządzasz się niczym w skandynawskim lofcie? Najlepszą opcją dla Ciebie będą stylowe klamki w czarnym kolorze. Te wykończone w macie nie tylko są praktyczne w użytkowaniu, ale przy okazji zbyt szybko nie ulegają zabrudzeniu, więc sprawdzą się tam, gdzie często otwiera się i zamyka drzwi.