NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

podatek online
Biznes i Finanse

Rozlicz się online

Początek nowego roku to ten czas, w którym każdy człowiek pracujący musi się rozliczyć i uporządkować swoje kwestie finansowe. Bez względu na to z jakiego źródła czerpie swoje dochody – w końcu jeśli tylko zarabia w sposób legalny, musi wszystko uporządkować i rozliczyć się z właściwym dla siebie urzędem skarbowym. Nie jest to zbyt miły obowiązek, mało kto takie sprawy uważa za przyjemne czy interesujące – ale należy się tym zająć. A im wcześniej się to zrobi, tym lepiej. Będzie można przestać się martwić i skupić na rzeczach przyjemniejszych. Brak czekania na ostatnią chwilę sprawia, że możesz się wszystkim zająć bez nerwów, kolejek czy obaw, że się z czymś spóźnisz. A w tym przypadku naprawdę warto przestrzegać terminów, bo jeżeli nie będziesz tego robić – może cię spotkać dotkliwa kara. W końcu terminowość w płaceniu podatków i ich rozliczaniu jest naprawdę bardzo ważna. Na szczęście współczesnym ludziom na pomoc przychodzi technologia.

  1. Uporządkowane finanse
  2. Samodzielne rozliczanie podatków
  3. Deklaracja PIT 36
  4. Deklaracja PIT 36L
  5. Rozliczanie PIT online

Uporządkuj swoje finanse

Uporządkowanie swoich finansów to obowiązek każdego dorosłego i rozsądnego człowieka. To też rzecz bardzo przydatna – jak się wszystkie sprawy dobrze uporządkuje to łatwiej jest nad wszystkim panować i trzymać kontrolę, przez co dużo lepiej się żyje. Raz do roku trzeba też rozliczyć się z właściwym dla siebie urzędem skarbowym, by załatwić sprawę swoich podatków. Przed tym obowiązkiem nie da się uciec, a ewentualne próby czy zwykłe opóźnienia, spowodowane gapiostwem lub brakiem odpowiedniej wiedzy mogą bardzo słono kosztować – można na tym stracić wiele nerwów i czasu, w dodatku zupełnie niepotrzebnie. W dodatku też można stracić pieniądze, które trzeba będzie opłacić na ewentualne kary. Tego wszystkiego dużo lepiej jest unikać dla własnego dobra. Dlatego tak ważne jest trzymanie terminów i rozliczenie się tak, jak należy.

Samodzielnie rozliczaj swoje podatki

Rozliczyć się musisz i od tego nie uciekniesz. Niektórzy decydują się na to, by zlecić to zadanie komuś innemu – płacą za to odpowiedniej osobie prywatnej, która zna się na rzeczy lub zgłaszają się wprost do biura rachunkowego, które też zajmuje się tymi rzeczami za nich. Za wszystko to jednak trzeba zapłacić. A po co to robić, jeśli można rozliczyć się samodzielnie? To pozwala na lepsze panowanie nad swoimi finansami, a także na większą niezależność – również tą czysto finansową. W dodatku takie samodzielne rozliczanie się wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Wielu to może przerażać, ale deklaracja PIT wcale nie jest taka trudna w rozliczeniu, jak może się wydawać. Zwłaszcza, że można to zrobić także online – w dzisiejszych czasach naprawdę wszystko jest możliwe. Możesz to także zrobić zupełnie za darmo – dlatego warto jest poświęcić trochę czasu na to, by samodzielnie zacząć się zajmować takimi sprawami – nabędziesz w ten sposób nowych umiejętności, a przy tym również będziesz mógł zaoszczędzić trochę pieniędzy – nie będziesz musiał ich wydawać na coś, co możesz zrobić samodzielnie. Najważniejsze, co musisz zrobić to znaleźć odpowiedni program, który ci pomoże w tym zadaniu oraz orientować się dokładnie jaką deklarację PIT możesz złożyć. Nie jest to bowiem kwestia jednolita dla wszystkich i tych formularzy trochę jest. Warto jest zdawać sobie z tego sprawę, wtedy cały proces pójdzie bez zbędnych opóźnień i innych problemów.

Deklaracja PIT 36

Istnieje szansa, że deklaracją, którą będziesz musiał złożyć jest deklaracja PIT 36. Musisz to zrobić w terminie do 30 kwietnia 2021 roku, który w tym roku wypada w piątek. Istnieje mnóstwo sytuacji, w której musisz złożyć ten konkretny rodzaj deklaracji dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj, czy nie masz takiego obowiązku. Jak to zrobić? To bardzo proste – rodzaj składanej deklaracji zależy bowiem od tego, z jakiego źródła uzyskiwałeś dochody, które masz obowiązek rozliczyć. Lista jest długa – nie ufaj swojej pamięci, ufaj sprawdzonym źródłom, które ci to podpowiedzą.

Deklaracja PIT 36L

Drugą deklaracją, z którą możesz się spotkać jest deklaracja PIT 36L. Również musisz go złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 roku, czyli do ostatniego piątku kwietnia. Musisz to zrobić, jeżeli rozliczałeś się na podstawie podatku liniowego o wartości dziewiętnastu procent. Czyli wtedy, gdy w odpowiednim terminie świadomie zgłosiłeś odpowiednim organom chęć do rozliczania się właśnie na tej podstawie.

Rozliczaj się online bez żadnych problemów

Rozliczanie deklaracji PIT wcale nie musi być trudne. Tak naprawdę wszystko zależy od ciebie – a pomóc może ci też technologia. Znajdź tylko odpowiedni program. Interesującą opcją jest e-pit, który pozwoli ci się rozliczyć online bez żadnych problemów. I to wszystko bez względu na to, czy dotyczy cię deklaracja PIT 36L, deklaracja PIT 36 czy dowolna inna – i tak będziesz w stanie się rozliczyć i to w bardzo komfortowych warunkach. Bez kolejek, dojazdów i konieczności wychodzenia z domu, a przy tym bez ponoszenia zbędnych kosztów.