NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Biznes

Kogo może zainteresować magazyn z obsługą logistyczną?

Ze względu na duże koszty związane z budową hali magazynowej, jej wyposażeniem i obsługą, na tego typu obiekt mogą pozwolić sobie jedynie nieliczne podmioty. Dla mniejszych firm, takich jak sklepy internetowe czy niewielkie hurtownie zdecydowanie ciekawszą opcją są tzw. magazyny z obsługą logistyczną. To podmioty, które wynajmują powierzchnię magazynową i zajmują się realizacją wszystkich podstawowych procesów logistycznych.

Obsługa logistyczna – co to takiego?

Prowadzenie magazynu to przede wszystkim przyjmowanie i wydawanie towaru, w czym zawsze musi uczestniczyć odpowiednio wykwalifikowany pracownik. By zarządzać takim towarem, potrzebne są również nowoczesne systemy informatyczne, dzięki którym zawsze wiadomo, gdzie składowany jest określony towar i ile jego jednostek znajduje się w danym momencie w hali. Magazyny z obsługą logistyczną zajmują się również kompletacją zamówień, czyli zebraniem i połączeniem różnych ładunków w jeden ładunek dla klienta, etykietowaniem towarów, pakowaniem, wysyłką, a nawet obsługą zwrotów i reklamacji, co jest szczególnie atrakcyjną opcją dla sklepów internetowych, którym zależy na przekazaniu wszelkich kompetencji logistycznych podmiotom zewnętrznym. Obsługa logistyczna może zatem dotyczyć wszystkich procesów magazynowych, dzięki czemu klient może skupić się tylko i wyłącznie na podstawowym obszarze prowadzonej działalności handlowej.

Kto najchętniej korzysta z kompleksowej obsługi logistycznej?

Największy wpływ na rynek magazynowy wywarł gwałtowny wzrost sprzedaży internetowej. Małe podmioty prowadzące sprzedaż wysyłkową rzadko kiedy dysponują własnym magazynem i chcąc się rozwijać, muszą go wynajmować. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, firmy logistyczne wynajmujące powierzchnie magazynowe zaczęły świadczyć również usługi komplementarne. Magazyny z obsługą logistyczną są zatem ofertą skrojoną na miarę potrzeb niewielkich firm handlowych, w tym sklepów internetowych. Z ich usług chętnie korzystają również importerzy i nieduże hurtownie, których nie stać na budowę własnego magazynu lub którym zwyczajnie się to nie opłaca.

Wynajęcie magazynu z obsługą logistyczną to atrakcyjna oferta dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza dla firm pragnących skupić się wyłącznie na podstawowym obszarze działalności. Warto pamiętać, że procesy magazynowe są czasochłonne i kosztowne, w związku z czym ich delegowanie na podmiot zewnętrzny jest doskonałą opcją dla sklepów internetowych, małych hurtowni i importerów, którzy chcą zachować dużą elastyczność i nie zamierzają zamrażać środków, budując halę lub kupując ją na własność.