NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

rehabilitacja
Zdrowie i Uroda

Czym różni się rehabilitacja w ośrodku od tej domowej, i dlaczego ważne jest wykorzystanie odpowiednich sprzętów?

Rehabilitacja to zespół określonych czynności i ćwiczeń mających na celu doprowadzenie do sprawności osoby chorej lub walczącej z konsekwencjami danych przypadłości. W zależności od rodzaju choroby oraz szans na powrót do pełnej sprawności, dobierane są odpowiednie techniki i natężenie treningów tak, by jak najlepiej pomóc osobie potrzebującej. Czym różnią się rehabilitacje w ośrodkach od tych w domu, i jak zapewnić jak najbardziej profesjonalne warunki osobie rehabilitowanej w zaciszu swojego domu?

Rehabilitacja w ośrodkach – najważniejsze informacje

Podstawową kwestią odróżniającą ośrodki rehabilitacyjne od domowych warunków jest przede wszystkim obecność specjalistów z zakresu neurologii i fizjoterapii, którzy nadzorują przebieg rehabilitacji swoich pacjentów, dodatkowo wspierając ich w walce o zdrowie przez asystę w codziennych treningach i ćwiczeniach. Dzięki stałej kontroli nad tym procesem jest on znacznie bezpieczniejszy, a nierzadko również efektywniejszy. Pacjenci znajdujący się pod stałą opieką specjalistów mają dostęp do fachowej wiedzy i wsparcia, co wpływa zwykle na efektywność ich rehabilitacji. Nie oznacza to oczywiście, że osoby rehabilitowane w domu mają mniejsze szanse na odzyskanie sprawności – niektóre rehabilitacje nie wymagają stałego nadzoru specjalistów, a jedynie postępowania zgodnie z jego wskazówkami odnośnie samych ćwiczeń i ich częstotliwości. Do ośrodka często również przyjeżdżają osoby rehabilitowane które nie znajdują się jednak na stałe w takim miejscu, a jedynie korzystają z usług rehabilitantów i fizjoterapeutów np. kilka razy w tygodniu.

Rehabilitacja domowa, czyli w co trzeba się zaopatrzyć

Powrót do sprawności w warunkach domowych jest z pewnością o wiele bardziej komfortowy niż w nieznanym sobie miejscu, i w otoczeniu obcych ludzi. Bez względu na przebytą chorobę czy potrzebę rehabilitacji, odbywające się ćwiczenia w domu mogą być efektywne i dawać praktycznie takie same rezultaty co pobyt w ośrodku. By jednak tak się działo, konieczne jest wyposażenie pokoju chorego w niezbędne sprzęty, w tym łóżko rehabilitacyjne które umożliwi swobodne zajmowanie się osobą rehabilitowaną oraz wsparcie go w ćwiczeniach. Nie trzeba jednak kupować go na własność – wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych to miejsce które zajmuje się pożyczaniem ludziom również innych sprzętów które przydatne są w procesie rehabilitacji, np. krzesełka treningowe, ciężarki, akcesoria treningowe, maty czy materace przeciwodleżynowe. Wszystkie te elementy wyposażenia znajdują się również w ośrodkach rehabilitacyjnych i pełnią tam ważną funkcję, dlatego zaopatrzenie się w nie w warunkach domowych usprawni proces powrotu do sprawności. Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych często znajduje się praktycznie w każdym większym i mniejszym mieście, a biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na takie produkty i wypożyczanie ich, bez problemy każdy może znaleźć je w swojej okolicy. Rehabilitacja bez sprzętu może być bardzo utrudniona – warto zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze akcesoria i sprzęty.