NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

OC na raty
Biznes

OC na raty – gdzie kupić?

Posiadanie własnego samochodu to korzyści, ale i zobowiązania. Jednym z ważniejszych jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jego dość wysoki koszt bywa dużym obciążeniem dla domowego budżetu, wobec czego wiele osób zastanawia się nad tym, by OC wykupić na raty. Czy to dobre rozwiązanie? Gdzie je kupić?

OC na raty – czy to możliwe? Na jakich zasadach?

Oczywiście – większość firm ubezpieczeniowych pozwala zapłacić za OC jednorazowo lub ratalnie. Ile będą one wynosić, to już zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Co do ilości rat, to najczęściej są 2 lub 4, choć niektórzy ubezpieczyciele mogą nawet zaproponować, by rozłożyć płatność na 12 rat.  W tej sytuacji jednak składka na OC będzie dużo wyższa. Z drugiej strony, nie ma co sobie tym zaprzątać głowy, bo niewiele towarzystw oferuje takie rozwiązanie. Standardem więc są raty półroczne i kwartalne. 

Artykuł napisaliśmy na podstawie analizy na ile rat można rozłożyć OC, sporządzonej przez ekspertów kalkulatora OC.

Czy to się opłaca?

Każde rozłożenie płatności na raty pociąga za sobą wyższe koszty za ubezpieczenie OC. Im więcej rat, tym są one wyższe. Nie da się oczywiście jednoznacznie określić, jak będą duże, bo wszystko uzależnione jest od kilku czynników: stawek konkretnego ubezpieczyciela, wieku posiadacza samochodu, jego marki i historii ubezpieczeniowej. Niemniej, takie płatności często są idealnym rozwiązaniem w wielu przypadkach, na przykład wśród młodych kierowców. Nie mają oni jeszcze historii przebiegu ubezpieczenia, przez co jednorazowa wysoka wpłata może być dla nich zbyt dużym obciążeniem. Tym bardziej że towarzystwa traktują młodych – do 30 roku życia – kierowców jako poważną grupę ryzyka, co wpływa na cenę polisy.

OC na raty – jak znaleźć korzystną ofertę?

Każdy chce jak najmniej zapłacić za ubezpieczenie, także rozkładając koszt polisy OC na raty, lecz czasem te oczekiwania zderzają się z brutalną rzeczywistością. Z drugiej strony jest tak wiele firm ubezpieczeniowych, że istnieje duża szansa, że wydatek nie będzie tak duży, jak się obawiamy. Żeby ocenić wszystkie możliwości i porównać oferty, warto skorzystać z kalkulatora OC. 

Warto, ponieważ w przypadku OC liczy się tylko cena, a oferta zawsze pozostaje taka sama. Każdy ubezpieczyciel musi zaoferować taki sam zakres ochrony w ramach polisy, czyli te same sumy gwarancyjne zarówno dla szkód majątkowych, jak i osobowych. Zobowiązują go do tego przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oczywiście, w ustawie nie ma mowy o tym, by każdy posiadacz samochodu otrzymał taką samą cenę polisy, bo ta – jak wspomnieliśmy – uzależniona jest od wielu czynników. 

Korzystając z kalkulatora OC, wpisując w odpowiednie pola najważniejsze informacje o sobie, swoim doświadczeniu, marce samochodu itp., szybko uzyskujemy wykaz ofert różnych ubezpieczycieli, dzięki czemu skutecznie możemy zweryfikować ceny. 

OC na raty – czy to korzyść dla ubezpieczycieli?

Wydaje się, że OC rozłożone na raty jest korzystne dla ubezpieczycieli, bo finalnie otrzymują więcej pieniędzy. Prawda jest jednak taka, że podzielenie składki OC bywa dla firm dość ryzykowne. Głównie dlatego, że nawet jak klient nie opłaci kolejnej raty (i to bez względu czy raty są 2, 4, czy 12) ochrona ubezpieczeniowa i tak trwa do końca zawartej umowy OC. Tak mówi ustawa i towarzystwa ubezpieczeniowe muszą się do niej stosować. Po prostu – nie mają one prawa wypowiedzieć OC z powodu braku płatności za kolejną ratę. Prawdziwy problem zaczyna się dla firm ubezpieczeniowych wtedy, gdy taki klient powoduje kolizję lub wypadek – koszty pozostają w gestii towarzystwa ubezpieczeniowego.

A co z wypowiedzeniem OC na raty?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy polisę OC zawartą na raty można wypowiedzieć tak samo, jak tą, za którą płacimy jednorazowo. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca – jak najbardziej można to zrobić, ale tylko jak zawieraliśmy ubezpieczenie na odległość, czyli przez internet lub telefon. Mamy na to 30 dni. Nie musimy podawać przyczyny. Otrzymamy zwrot składki, a ubezpieczyciel potrąci tylko należną mu część kwoty za ochronę, jaka obowiązywała przed złożeniem wypowiedzenia. 

Rozłożenie OC na raty wydaje się dobrym pomysłem nie tylko dla młodych, niedoświadczonych kierowców. Nim jednak się na to zdecydujemy, sprawdźmy, czy za dużo nie stracimy. Czasem lepiej zapłacić za polisę jednorazowo.