NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

pomoc w pozyskaniu kredytu na mieszkanie
Biznes

Gwarantowany wkład własny do kredytu mieszkaniowego – pomoc w pozyskaniu kredytu na mieszkanie

Gwarantowany wkład własny dla kredytu hipotecznego to jedno z rozwiązań Nowego Ładu, czyli programu polityczno-gospodarczego partii rządzącej. Rozwiązanie weszło w życie 27 maja 2022 roku. Od tego dnia osoby zainteresowane mogą składać wnioski o kredyty z gwarancją wkładu własnego BGK w bankach, które zdecydują się na udział w programie. Według ustawy z programu będzie można korzystać do dnia 31 grudnia 2030 roku. Program ma być zasilany przez specjalny Rządowy Fundusz Mieszkaniowy, stworzony na potrzeby BGK.

Nowa strategia ma ułatwić osobom, które nie mają oszczędności kupno mieszkania i założenie rodziny. Wiele osób przyjęło program z zainteresowaniem, ponieważ coraz więcej Polaków nie posiada wkładu własnego, a tym samym nie może zaciągnąć kredytu na zakup wymarzonego lokum. Dla kogo dokładnie przeznaczony jest program? Jakie trzeba spełnić warunki, aby skorzystać zgwarantowanego wkładu własnego?

Gwarantowany wkład własny dla kredytu hipotecznego – dla kogo jest przeznaczony?

Gwarantowany wkład własny dla kredytuhipotecznegopowstał po to, aby ułatwić Polakom zakup domu lub mieszkania. Program jest przeznaczony dla osób, które nie mają wystarczających pieniędzy na wkład własny, niezbędny do otrzymania kredytu hipotecznego. Obecnie banki wymagają, aby wkład własny do kredytu hipotecznego wynosił od 10 do 20 procent wartości nieruchomości. Ta kwota dla większości młodych ludzi jest nieosiągalna, a to powoduje, że młodzi są zmuszeni mieszkać u rodziny lub płacić za wynajem. Do tej pory tylko nieliczni kredytobiorcy mogli zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego. Był dostępny dla osób, które posiadały inną nieruchomość, która mogła służyć jako zabezpieczenie. Z tego rozwiązania mogły również skorzystać osoby, które były właścicielami działki, na które miał powstać dom, a także kredytobiorcy, którzy znaleźli nieruchomość w cenie niższej, niż rzeczywista wartość (więcej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/gwarantowany-wklad-wlasny/).

Obecnie, dzięki założeniom Nowego Ładu, grupa osób, która będzie mogła zaciągnąć kredyt bez konieczności posiadania wkładu własnego ma znacząco wzrosnąć. Środki z programu Nowego Ładu będzie można przeznaczyć na budowę lub zakup domu albo mieszkania, na rynku pierwotnym lub wtórnym. Pieniądze mogą być również wykorzystane na wykończenie domu mieszkalnego. Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić następujące warunki:

  • Kredytobiorcy nie mogą być właścicielami innej nieruchomości,
  • Kredytobiorcy nie musi posiadać nawet minimalnego wkładu własnego,
  • Kredyt musi zostać udzielony w złotówkach,
  • Minimalny okres kredytowania to 15 lat,
  • Kredytobiorcy muszą mieć zdolność kredytową, umożliwiającą regularną spłatę zobowiązania.

Okredyt bez wkładu własnego będą mogli się starać rodzice wychowujący co najmniej jedno dziecko samotnie, osoby zamężne, a także osoby niepełnosprawne, o znacznym lub całkowitym stopniu niepełnosprawności. Z programu mogą skorzystać zarówno osoby samotne, jak i małżeństw oraz pary pozostające w związkach nieformalnych. Warto pamiętać, że z program jest przeznaczony również dla tych osób, które w przeszłości skorzystały z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Coważne, program nie zakłada żadnych ograniczeń wiekowych (szerzej tutaj: https://poradynacodzien.pl/kredyt-hipoteczny-z-pomoca-panstwa/).

Ile ma wynosić dopłata do wkładu własnego?

Według założeń Nowego Ładugwarantowany wkład własny dla kredytu hipotecznegona poziomie 100 tysięcy będzie wynosił od 20 do 40 procent wartości nieruchomości, ale nie więcej niż 100 000 zł. Rodziny wielodzietne lub korzystające z mieszkań socjalnych mogą otrzymać nawet dofinansowanie do 160 tys. zł. To bardzo dużo, program zakłada, że przyniesie dużą ulgę dla osób, które nie byłyby w stanie zgromadzić potrzebnych środków, niezbędnych do otrzymania kredytu hipotecznego. Program zakłada również, że osoby, które zaciągną kredyt bez wkładu własnego, a w międzyczasie urodzi im się dziecko, będą mogły otrzymać rodzinną spłatę. Spłata rodzinna wynosi 20 tys. zł w przypadku, gdy rodzina powiększy się o drugie dziecko oraz 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka. To rozwiązanie ma zachęcić Polaków do posiadania większej liczby potomstwa.

Osoby, które zdecydują się na gwarantowany wkład własny do kredytu hipotecznego,nie dostaną pieniędzy do ręki. Cała suma zostanie doliczona do kwoty kredytu. Bank Gospodarstwa Krajowego obejmie ochronę nad kwotą, która będzie stanowiła równowartość wkładu własnego.Program zakłada, żeminimalny okres spłaty musi wynosić 15 lat. W przypadku gdy w czasie trwania programu kredytobiorcom urodzi się dziecko, spłata będzie realizowana za pomocą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nie wiadomo, czy gwarantowany wkład własny dla kredytu hipotecznego okaże się strzałem w dziesiątkę. Wiele osób z niecierpliwością czeka na to, aż program wejdzie w życie, ale dopiero za pod koniec roku okaże się, czy odniósł duży sukces. Osoby, które zaciągną kredyt, muszą pamiętać, że wkład własny będzie jedynie gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, pozostała część trzeba będzie regularnie spłacać.