NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Tapeta i oświetlenie
Dom

Tapeta i oświetlenie – połączenie idealne!

Ciekawa tapeta i dobrze dobrane do niej oświetlenie potrafią odmienić każde wnętrze. To sposób na nadanie jednej bądź wszystkim ścianom dekoracyjnego charakteru, a następnie uzyskanie pożądanej atmosfery. Ten duet można zastosować w pokoju dziecięcym, w salonie i w sypialni, choć nie tylko!

W jaki sposób dobierać tapety oraz lampy do poszczególnych pomieszczeń? Jak łączyć wzory i materiały, by było modnie, ciekawie i spójnie pod względem aranżacji? Podpowiadamy kilka sprawdzonych rozwiązań. 

W pokoju dziecięcym

Dziecięce przestrzenie należą do najbardziej wymagających. Najmłodsi potrzebują tu poczucia bezpieczeństwa, funkcjonalności i możliwości zabawy oraz odpoczynku. Nieco starsi chcą poprzez wystrój wyrażać siebie i swoje pasje. Przed nami nie lada orzech do zgryzienia! Jak temu podołać i jak wybrać tapetę oraz lampy?

W pierwszej kolejności, szukając tapet, warto uwzględnić płeć młodszego członka rodziny. Tą drogą łatwo dokonać pierwszej selekcji, bo zdecydowanie inne wzory polubią dziewczynki, a odmienne chłopcy. Ciekawe propozycje takich tapet można znaleźć w sklepie https://www.dekoori.pl/. 

Należy także przemyśleć, czy tapeta ma zagościć na wszystkich ścianach, czy może tylko na jednej. W pierwszej opcji nie obejdzie się bez uwzględnienia metrażu pokoju dziecięcego. Zbyt duże i gęste wzory mogą optycznie zmniejszyć tę przestrzeń. Planując wytapetowanie tylko jednej ściany, można sobie pozwolić na więcej. 

Do tego oświetlenie, ale jakie? Ciekawa tapeta umieszczona za łóżkiem dziecka, może być oświetlona kinkietem ściennym. Gdy całe pomieszczenie zyskuje na tapetach, najlepiej oświetlać je równomiernie za pomocą lampy wiszącej, a dodatkowe punkty stosować przy łóżku oraz na biurku. 

W salonie

Jeśli wnętrze ma się wpisywać w aktualne trendy modowe, najlepiej postawić na tapetę na jednej ścianie, aby zaakcentować to, co znajduje się na jej tle. Może to być ściana za telewizorem, sofą bądź strefą wypoczynku. W tym sezonie modne są wzory roślinne, odcienie złota i srebra, geometryczne desenie, a także tłoczenia. Im więcej wzorzystości i wyrazistości tapety, tym bardziej stonowany powinien być salon. 

Podkreślić tę część warto lampami. Jakimi? Na tle tapety o jaskrawej lub głębokiej i ciemnej barwie sprawdzą się lampy o prostej konstrukcji, w których najważniejszą rolę będzie odgrywało światło. Przy czym w pierwszej opcji można wybrać nowoczesny, unikalny model, w drugiej zaś wyjątkowo prezentują się klasyczne typy. 

Jeśli zaś całe wnętrze jest harmonijne i minimalistyczne, a tapeta ma jednolitą i pastelową barwę, na jej tle dobrze będzie wyglądać bardziej dekoracyjne oświetlenie. 

W sypialni

W sypialni odpoczywamy, relaksujemy się i ładujemy baterie podczas spoczynku nocnego. Tutaj warto ograniczyć wzory, desenie, jaskrawe kolory i zbyt liczne dodatki, aby nic nie rozpraszało podczas zasypiania. Co nie oznacza, że trzeba rezygnować z modnej tapety. Zamiast drobnego i rzucającego się w oczy wzoru, niech jednak będzie to coś subtelnego, np. bardzo delikatna powierzchnia brokatowa, która ładnie mieni się w świetle. 

Do tego przyda się lampka nocna lub kinkiet ścienny, najlepiej z osłoniętym źródłem światła, by łagodzić jego wiązkę. Ciekawą propozycją są kinkiety posiadające dodatkowe elastyczne ramię, przydatne np. podczas czytania przed snem. 

Wybierając tapety i lampy do poszczególnych wnętrz, kierujmy się nie tylko trendami i własnymi gustami. Pamiętajmy o funkcjonalności danego pomieszczenia i efekcie końcowym, który chcemy uzyskać.