NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Urządzamy balkon
Dom i Wnętrze

Urządzamy balkon idealny! Czego nie powinno zabraknąć w tej przestrzeni?

Na balkonie toczy się iść wakacyjne życie. Przestrzeń ta stanowi przedłużenie salonu i jest alternatywą dla spędzania czasu na świeżym powietrzu. Balkon jest również zbawieniem dla mieszkańców bloków, którzy właśnie tutaj próbują stworzyć małą oazę spokoju, zieleni i relaksu. 

Czego nie powinno zabraknąć na balkonie? Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić tę część należącą do mieszkania, aby sprzyjała komfortowemu użytkowaniu. 

Meble balkonowe 

Skoro chcemy tu spędzać wolne chwile, szczególnie podczas upalnego lata i ciepłych wieczorów, nie możemy zapominać o wygodnych meblach. Poza komfortem użytkowania znaczenie będzie miała również ich stylistyka – kolory, konstrukcje, detale, materiały służące do produkcji. W końcu przestrzeń balkonowa to przedłużenie powierzchni salonu, więc spójny charakter aranżacji ma duże znaczenie dla odbioru. 

Na co warto postawić? Wiele zależy od tego, czy balkon posiada zadaszenie, jest całkowicie chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych, czy też narażony na ich bezpośrednie działanie. Ten element będzie decydował o tym, na jak dużo można sobie pozwolić w przypadku mebli balkonowych. 

Balkon osłonięty, np. posiadający dodatkowe przeszklenie, daje szansę na stworzenie przytulnej atmosfery i umieszczenie tutaj niemalże dowolnych elementów wyposażenia. Huśtawka, wiszący fotel, zestaw wypoczynkowy – co kto woli! Na balkonach narażonych na działanie warunków atmosferycznych nie można za to zapominać o trwałości i odporności na wiatr, zabrudzenia, opady oraz silne promieniowanie słoneczne. Najtrwalsze i najbardziej odporne są meble technorattanowe, które można znaleźć w sklepie https://bazkar.pl/. 

Równie ciekawym pomysłem są produkty drewniane, jednak potrzebują one sporo przestrzeni, aby wizualnie nie przytłoczyły małego balkonu. Meble z surowców naturalnych muszą być chronione przed nadmiernym i częstym działaniem czynników zewnętrznych, szczególnie w porze jesienno-zimowej. 

Szafka narzędziowa, skrzynia bądź inny mebel do przechowywania

Na balkonie hodujemy rozmaite okazy roślinne, aby upiększyć tę przestrzeń i mieć poczucie, że to coś na kształt własnego ogrodu. Gdzie jednak przechować ziemię, doniczki i podstawowe narzędzia do pielęgnacji? Przyda się szafa narzędziowa lub skrzynia. Te same meble, które wykorzystywane są na działkach i w ogrodach. 

Estetyczne, stabilne, trwałe i wytrzymałe. Przeważnie wyposażone w półki i haczyki do zawieszenia, aby dla każdego artykułu stosowanego do pielęgnacji roślin, ale i sprzątania balkonu, znaleźć odpowiednie miejsce. 

Pokrowce ochronne

Najczęściej meble balkonowe przez cały rok pozostają tutaj. Aby uchronić je oraz stosowane poduszki przed niepogodą, warto postawić na specjalne pokrowce ochronne. Można je zakupić wraz z kompletem wybranych mebli lub w późniejszym czasie poszukać uniwersalnego pokrowca bądź plandeki. To najwygodniejszy i niedrogi sposób na zabezpieczenie mebli oraz innych elementów znajdujących swoje miejsce na balkonie. 

Urządzanie tak specyficznej przestrzeni nie musi być trudne i kosztowne. Z powyższymi wskazówkami uda się stworzyć balkon idealny!