NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

gumowe dywaniki w aucie - mycie
Motoryzacja i Transport

Jak dbać o gumowe dywaniki samochodowe?

Każdy właściciel samochodu doskonale wie, że jego utrzymanie nie należy do najtańszych. Dlatego też jeśli możemy szukać tańszych rozwiązań to warto z nich korzystać. Tak bywa chociażby w przypadku gumowych dywaników. Po kilku latach użytkowania wydaje się, że najlepiej będzie kupić po prostu nowe. Ich koszt nie jest zbyt wielki, dlatego też niektóre osoby decydują się właśnie na ten krok. Ale warto równocześnie wiedzieć, że możemy zaoszczędzić te kilkanaście-kilkadziesiąt złotych niewielkim nakładem pracy.

Tak często jak korzystamy z samochodu, tak często eksploatujemy dywaniki samochodowe. Nie dziwi zatem fakt, że po pewnym czasie wyglądają one na matowe. Niekiedy blakną, a i ich zapach nie należy do miłych. Na szczęście możemy szybko i łatwo przywrócić ich dawny blask.

Myjesz auto? Umyj też wycieraczki!

Dość często podjeżdżamy pod myjkę samoobsługową i myjąc auto zapominamy o gumowych dywanikach. A szkoda, ponieważ większości z nich są dostosowane do tego, by wyjąć nasze wycieraczki i powiesić je na specjalnych uchwytach. Dzięki temu możemy je umyć myjką ciśnieniową. Nie obawiajmy się, że je uszkodzimy. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu mamy pewność, że wszelki brud został usunięty. Poleca się, by najpierw umyć gumowe dywaniki środkiem myjącym, a później spłukać to wodą zdemineralizowaną. To pozwoli uniknąć nam zacieków.

Odkurzanie gumowych dywaników

Co najbardziej niszczy nasze wycieraczki? Oczywiście piasek, który wnosimy najczęściej na butach. Tego niestety nie unikniemy. Do ich mycia nie zawsze konieczna jest myjka samochodowa. W tym przypadku wystarczy systematycznie odkurzać swoje gumowe dywaniki. Piasek i tarcie naszych butów będzie powodowało, że guma zacznie się rysować. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać tego we własnym ogródku możemy odwiedzić pobliską stację benzynową. Tam z pewnością znajdziemy odkurzacz czy inne akcesoria, dzięki którym pozbędziemy się piasku. Prócz odkurzacza możemy skorzystać z kratownicy. Wtedy to wystarczy walnąć w nią kilka razy wycieraczką.

Szampon samochodowy do gumowych dywaników

Prawda jest taka, że samo odkurzanie nie wystarczy do utrzymania w dobrym stanie naszych gumowych dywaników. Takie rozwiązanie możemy stosować jedynie raz na jakiś czas. Poza tym chcąc naprawdę utrzymać je w dobrym stanie należy pomyśleć o ich dokładnym umyciu. Nie każdy z nas posiada myjkę ciśnieniową, ale to i tak nie zwalnia nas z tego procesu. Równie dobrze możemy umyć je ręcznie. Do tego polecamy głównie samochodowy szampon, który sprawdzi się tutaj idealnie. Często myjąc dywaniki korzystamy z domowych specyfików. Nie warto jednak w ogóle się tym interesować, ponieważ większości z nich negatywnie działa na gumę.

Preparat do konserwacji gumy

Ostatnim krokiem do uzyskania idealnego wyglądu wycieraczek podczas ich mycia jest ich konserwacja. Tutaj przyda się nam preparat do konserwacji gumy. Nie może być on jednak stosowany do zewnątrz, ale do wewnątrz auta. Podczas zakupu warto zwrócić na to uwagę. Na rynku jest kilka ciekawych propozycji, a wśród nich: ADBL Interior WOW Dressing czy Nielsen Choice Dressing. Na owe preparaty wydamy średnio ok. 50 złotych. Dzięki nim nasze dywaniki będą świeższe, nie pojawi się na nich ślizga powłoka, a sam brud nie będzie się tak szybko na nich pojawiał.
Podsumowując, warto systematycznie dbać o nasz samochód nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Zapomniane gumowe dywaniki warto myć i je konserwować niekiedy nawet częściej niżeli mycie auta. Niewielkim nakładem naszej pracy, czasu i pieniędzy możemy zadbać o wycieraczki i cieszyć się nimi przez długi czas bez konieczności zakupu nowego kompletu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *