NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Skąd pożyczkę
Biznes

Skąd pożyczkę?

To było zaledwie kilka lat temu, przed marcem 2016 roku, kiedy spotykało się w naszym kraju niemało ogłoszeń dotyczących pożyczek pieniężnych. W dużej mierze ci pożyczkodawcy uprawiali wtedy lichwiarstwo. Oszustwa bywały na porządku dziennym.

Pozabankowe firmy pożyczkowe pod kontrolą

Już wtedy funkcjonowały na naszym rynku finansowym pozabankowe firmy pożyczkowe z zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Tyle że do 2016 roku nie podlegały nadzorowi finansowemu i praktycznie bez ograniczeń mogły kształtować prowizje oraz oprocentowania.

Dlaczego ten marzec 2016 roku okazał się przełomowy? Wtedy to bowiem dokonano istotnych zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym firm (Dziennik Ustaw 2015 r. poz. 1357 z dnia 5 sierpnia 2015 r.).

Od tego czasu działalność pozabankowych firm pożyczkowych znajduje się w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego. Działalność tych firm musi się opierać na konkretnych kryteriach. Stworzono konkretny przelicznik decydujący o wysokości opłat wraz z prowizją i oprocentowaniem.

Oczywiście ta nowelizacja nie ma wpływu na tak zwane „pożyczki społecznościowe”, gdyż nie jest możliwe ujęcie ich w ramy formalne.

Istotnym warunkiem założenia pozabankowej firmy pożyczkowej jest to, że powinna być ona spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną. Jej kapitał zakładowy nie może być mniejszy niż 200 000 zł.

Wspomnijmy przy okazji o wiarygodności, ponieważ nawet po nowelizacji ustawy zaciągając pożyczkę można natrafić na hochsztaplerów. Symbolem tego jest też ta malutka czcionka na niektórych portalach, której pożyczkobiorcy nie chce się czytać. Przed podjęciem decyzji o podjęciu pożyczki warto jest najpierw dokładnie przeczytać listę takich firm zarejestrowanych w KNF. Podjęcie decyzji mogą też ułatwić rankingi internetowe.

Jakie korzyści są z istnienia pozabankowych firm pożyczkowych?

Takich korzyści jest niemało, jeśli pożyczkobiorca podchodzi do chęci zaciągnięcia pożyczki racjonalnie i perspektywicznie. Zwłaszcza, jeśli idzie o pożyczki dla firm. Bo trzeba podkreślić, że to dzięki pozabankowym firmom pożyczkowych zaistniała możliwość wzięcia pożyczki dla firmy młodej lub początkującej bez tłumaczenia się z konkretnych wydatków.

Pozabankowe firmy pożyczkowe stały się ważną konkurencją dla banków, gdzie do niedawna trudno było uzyskać kredyt firmie początkującej.

Takie pomysły marketingowe, jak: „chwilówki”, „pożyczki darmowe”, czy pożyczki bez zaświadczeń ZUS lub BIK (Biura Informacji Kredytowej) też zaniepokoiły tradycyjne banki, które (chcąc nie chcąc), zaczęły te narzędzia wcielać w życie.

Do tego dochodzi szybkość uzyskiwania pożyczki, gdzie czas od złożenia wniosku do przelania środków na konto pożyczkobiorcy sprowadza się nierzadko do… kilkunastu minut.

Artykuł sponsorowany