NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Kredyty hipoteczne dla małżeństw z dziećmi
Biznes i Finanse

Kredyty hipoteczne dla małżeństw z dziećmi

Kredyty hipoteczne dla małżeństw z dziećmi w dzisiejszych czasach to dobra alternatywa dla osób, które chciałyby wybudować dom bądź kupić mieszkanie, a nie posiadają gotówki. Dlatego decydują się na zaciągnięcie kredytu w banku. Jednak nie każdemu chętnemu banki dają kredyty.

Decyzja kredytowa

Przed wydaniem decyzji bank musi dobrze sprawdzić potencjalnego kredytobiorcę, czy da on radę w okresie, na jaki chce wziąć kredyt, spłacić nie tylko kredyt ale i wszystkie opłaty związane z wzięciem kredytu. Inaczej bank będzie liczył taką zdolność kredytową singlowi a inaczej małżeństwu, które posiada jeszcze dzieci. Kredyt hipoteczny dla małżeństwa z dziećmi to opcja, którą bank musi dobrze sprawdzić zanim udzieli takiemu małżeństwu kredytu.

Istnieje organ powołany specjalnie do wyliczania i kontrolowania finansów, jakie odbywają się w państwie. Organ ten nazywa się: Komisja Nadzoru Finansowego. I to właśnie on określił ile statystycznie małżeństwo może przeznaczyć swojego budżetu na spłatę kredytu. Czyli krótko mówiąc to on określił zasady, według których wiadomo czy dane małżeństwo da radę spłacić kredyt wraz z odsetkami czy nie.

Obliczanie zdolności kredytowej

Nie można obciążyć daną rodzinę tylko spłatą kredytu. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę środki do życia. Minimalne wydatki gospodarstwa domowego wyliczane są statystycznie i obejmują podstawowe wydatki takie jak:jedzenie, ubrania, dojazdy, koszty mieszkaniowe, i wszystkie inne wydatki, które stanowią podstawę do tego by godnie żyć a także zapewnić godne warunki do życia dzieciom.

Co ciekawe różne dodatki na rodzinę nie powiększają zdolności kredytowej, kredytobiorców, takie jak np. 500+ czy zasiłki rodzinne. Wszelkie zasiłki, oprócz macierzyńskiego i chorobowego wynikającego z umowy o pracę, co do zasady nie są traktowane przez bank jako dochód. Także otrzymywane alimenty przez większość banków nie są brane pod uwagę jako dochód, chociaż mogą wpłynąć na obniżenie przyjętych przez bank kosztów utrzymania dzieci.

Zatem w celu zwiększenie swojej zdolności kredytowej, pozostaje tylko poproszenie pracodawcy o podwyżkę. Tylko wykazanie na papierze, że zarabiamy więcej, zwiększy w oczach banku naszą zdolność kredytową. Innym rozwiązaniem jest poszukanie sobie dodatkowego źródła dochodu w formie pracy dodatkowej, np. na umowę zlecenie bądź umowę na pół etatu czy trzy czwarte etatu.

To już na pewno zwiększy zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.

Jakie są kredyty hipoteczne dla małżeństw z dziećmi

Także warto pytać w różnych bankach, ponieważ różne banki mają inne standardy. Jedne mają bardzo zaostrzone wymogi i naprawdę ciężko w nich otrzymać kredyt hipoteczny małżeństwom wielodzietnym. Natomiast inne banki nastawione są bardziej na klientów i już posiadają mniejsze wymogi co do dawania kredytów. Dlatego warto porównywać oferty banków i próbować w różnych miejscach, ponieważ może okazać się, że w jednym banku odmówiono nam kredytu, natomiast w drugim nam udzielono. Dlatego nie ma twardych reguł i ogólników. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie przez banki. Zatem warto próbować w różnych miejscach i się nie zniechęcać.