NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

sposoby na brzydkie zapachy
Dom

Naturalne sposoby na brzydkie zapachy w mieszkaniu

Nie wszystkie domowe zapachy są miłe. Nieprzyjemny zapach stęchlizny z szaf czy przykry aromat przy gotowaniu kalafiora lub smażeniu ryby potrafi nie tylko zepsuć całą przyjemność z przygotowywania posiłku, ale również roznieść się po całym domu i spowodować niesmak u domowników i gości. Stosując kilka naturalnych trików, możesz spowodować, że Twoim domu zawsze będzie panował przyjemny świeży zapach.

Sposoby na brzydkie zapachy z gotowania

Te smaczne i bardzo zdrowe warzywa mają jedną wadę- ich zapach niestety nie jest zbyt przyjemny. Jest to spowodowane naturalnie wysoką zawartością związków siarkowych. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się z domu zapachu warzyw kapustnych jest kawa. Wystarczy dwie łyżki ziaren kawy wrzucić na patelnię i uprażyć. Następnie jeszcze ciepłe wsyp do moździerza i utłucz. Nasyp na kilka niewielkich talerzyków i porozstawiaj po całym mieszkaniu. Najdalej po kilkunastu minutach po nieprzyjemnych zapachu z gotowania warzyw nie będzie nawet śladu.

Sposoby na brzydkie zapachy ze smażenia

Jeśli planujesz podać na obiad smażone filety rybne, warto od razu na etapie smażenia położyć na patelnię kilka plasterków ziemniaka. Wchłoną one przynajmniej częściowo nieprzyjemny zapach. Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się niechcianych aromatów- nie tylko rybnych, ale również zapachu spalenizny i smażonego tłuszczu są aromatyczne przyprawy takie jak cynamon, goździki czy anyż. Łyżeczkę każdej z tych przypraw wsyp do niewielkiego garneczka, zalej gorącą wodą i gotuj na wolnym ogniu przez kwadrans. Taki prosty zabieg spowoduje, że całe mieszkanie wypełni się przyjemnym świeżym zapachem.

Zapach stęchlizny w szafach

Nieprzyjemna woń stęchlizny może być wyczuwalna zarówno w szafkach i szufladach kuchennych, jak i tych z ubraniami. Jej przyczyną jest przeważnie wilgoć. W pierwszej kolejności zadbaj więc o to, aby garnki i talerze były całkiem suche, zanim włożysz je do szafek. Nigdy też nie chowaj do szaf mokrych czy wilgotnych ubrań- lepiej najpierw powiesić je na wieszaku i poczekać aż całkowicie wyschną. Jednak jeśli już wyczuwasz stęchliznę w swoich szafach, najpierw konieczne będzie wyjęcie całej ich zawartości umycie wnętrza roztworem 1: 1 wody z cytryną. Następnie wytrzyj mebel do sucha i włóż do niego suche rzeczy. Możesz również w rogu szafki umieścić niewielkie otwarte naczynie z sodą oczyszczoną, która pochłonie nieprzyjemny zapach i ewentualny nadmiar wilgoci.
Jeżeli masz w domu firanki lub zasłony, pamiętaj również o ich regularnym praniu, ponieważ mają tendencję do ”chwytania” nie tylko kurzu, ale również nieprzyjemnych zapachów.