NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Jak wybrać wymarzony projekt domu
Dom i Wnętrze

Jak wybrać wymarzony projekt domu? Przeglądamy gotowe projekty.

Jeśli chcemy zdecydowanie poprawić komfort naszego życia potrzebna jest gruntowna zmiana. Zapada najważniejsza decyzja – budujemy dom. Aby zrealizować ten plan musimy wybrać odpowiedni projekt domu. Dlaczego warto podjąć tak zdecydowane kroki? Jak przejść przez niezwykle ważny czas, w którym wybieramy projekty domów i o czym należy pamiętać?

Dom przy Rubinowej 5 bis

 Dom przy Rubinowej 5 bis 

Od czego zacząć? Podstawa to dobry projekt domu!

Aby myśleć o budowie domu trzeba stworzyć sobie jego wizję. Jaki ma być, czego od niego oczekujemy, na co stawiamy przede wszystkim, a co nie jest niezbędne. Podstawą udanej budowy jest dobry projekt domu. Wybierając go podejmujemy szereg kluczowych decyzji, które będą skutkowały szybką i sprawną realizacją, lub przeciwnie – ciągłymi kłopotami i problemami przy budowie. Wybierając projekty domów kierujmy się raczej spokojem i racjonalnością, niż emocjami i sercem.

Dom przy Modrzewiowej 18

 Dom przy Modrzewiowej 18 

Gwarancja powodzenia inwestycji – projekty domów tanich w budowie.

W trakcie przygotowań do wyboru projektu należy przede wszystkim określić budżet inwestycji. Jak już będziemy wiedzieć, na ile sobie możemy pozwolić trzeba wybrać taki projekt domu, który po pierwsze zmieści się w ramach finansowych, po drugie, zapewni nam szybką i sprawną realizację. Warto, by dom był zaprojektowany w taki sposób, by był oszczędny w eksploatacji i tani w budowie. W tym celu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na projekty domów o prostej konstrukcji. Powinna je cechować ograniczona ilość ścian nośnych i ergonomicznie rozplanowane wnętrze. Projekt domu taniego w budowie powinien mieć zwartą bryłę i regularny kształt. Powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na dach, który stanowi jeden z najdroższych elementów całej budowy. Najtańsze w wykonaniu są proste, symetryczne dachy dwuspadowe.

Dom przy Topolowej 5

 Dom przy Topolowej 5 

Projekty domów parterowych, czy z poddaszem? Jakie pasują do Ciebie najbardziej?

Jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć, jest wybór między domem parterowym, a domem z poddaszem. Parterowe projekty domów typu bungalow to proste i szybkie w budowie projekty, które gwarantują pełną dostępność do każdego zakątku domu, bez utrudnień architektonicznych. Ich bezpośrednia komunikacja z tarasem i ogrodem zwiększa poczucie przestrzeni. Parterowe domy, szczególnie te o niewielkiej powierzchni i prostej konstrukcji, wybudujemy szybko i bez żadnych kłopotów. Musimy to jednak zrobić na raz. Nie można w ich przypadku mówić o budowie dwuetapowej. Tak można realizować projekty domów z poddaszem. Wyraźny podział na parter i poddasze daje możliwość wykończenia najpierw poziomu 0, a następnie w miarę możliwości, urządzenia i zamieszkania również na poddaszu. W przypadku domów piętrowych, poddasze daje zasłużony spokój i wytchnienie po ciężkim dniu pracy. Trzeba też pomyśleć o dużej łazience i kilku sypialniach, które pozwolą komfortowo wypocząć całej rodzinie.

Dom przy Cyprysowej 60

 Dom przy Cyprysowej 60 

Wybuduj dom, ale w jakim stylu?

Jeśli chodzi o estetykę to są dwie szkoły

  • wybieramy nowoczesny projekt domu: wtedy wyznacznikiem charakteru będą np. szklane balkony, kamień elewacyjny, czarna dachówka, biała elewacja, czy aluminiowa stolarka, najlepiej w kolorze stalowym. Taki design zyskuje coraz większe grono zwolenników.
  • wybieramy projekty domów tradycyjnych; zdobionych naturalną cegłą, z czerwonymi dachami i kutymi balkonami. Ciepłe kolory elewacji, piwnica i garaż, to kolejne elementy klasycznego domu.

Analizując krajobraz, jaki nas otacza, trudno stwierdzić, który styl przeważa w budownictwie. Zróżnicowanie pojawia się w zależności od rejonu, lub miejscowo wydanych warunków zabudowy, które często narzucają wygląd i estetykę naszych domów.

Każdy nowobudowany dom, nie zależnie czy w nowoczesnym, czy tradycyjnym stylu powinien iść z duchem czasu, jeśli chodzi o energooszczędność.

Dlatego ważne jest, by wybrany przez nas projekt domu posiadał energooszczędne rozwiązania technologiczne, pozwalające obniżyć koszty ogrzewania. Są nimi np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), instalacja solarna, fotowoltaiczna, czy pompa ciepła.

Dom przy Głogowej 6

 Dom przy Głogowej 6 

Tanie projekty domów, tania budowa – jakie są koszty budowy domu?

Elegancki i nowoczesny dom wcale nie musi być drogi. Jeśli wybierzemy projekty domów zgodnie z opisanymi zaleceniami realizacja inwestycji nie powinna nas zaskoczyć nadmiernymi kosztami. Budowa niewielkiego domu może nieraz okazać się tańsza od kupna mieszkania w dużym mieście, nawet jeżeli doliczymy do kosztów budowy cenę działki. Najważniejsza rzecz to trzymać się oszczędnego podejścia do budowy. Ciąć koszty tam, gdzie to możliwe i racjonalnie dobierać zarówno materiały budowy, jak i elementy wykończenia wnętrza. Dobrze skalkulowana inwestycja to podstawa sukcesu. Gdy będziemy mierzyć siły na zamiary to zamieszkamy w wymarzonym domu szybciej niż nam się wydaje. Warto budować dom, by przyszłość nas i naszej rodziny nabrała lepszego wymiaru. Bezpieczeństwo, spokój, wolność – dla takich idei warto się poświęcać.