NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Biznes i Finanse

Wynajem magazynów – co musisz o nim wiedzieć?

W niektórych wypadkach wynajęcie magazynu to najlepsza możliwa opcja. To właśnie ono pozwala na rozwój biznesów, których właściciele nie mają czasu lub możliwości budowania własnych dodatkowych powierzchni. To rozwiązanie szybkie i ekonomiczne. Co musisz wiedzieć o wynajmowaniu powierzchni magazynowych? Czym się charakteryzują?

Poprzedzone analizą

Wynajem powierzchni magazynowych powinien być dobrze przemyślany. Decyzję o wynajęciu powinno się dobrze przemyśleć. Z tego powodu warto zacząć od analizy własnych potrzeb. Trzeba je dobrze przemyśleć i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Pod uwagę należy wziąć:

  • powierzchnię magazynu,
  • lokalizację magazynu i jak daleko znajduje się od siedziby samej firmy lub jej oddziałów logistycznych,
  • dodatkowe udogodnienia np. chłodnie, mroźnie, dostęp do rampy,
  • czas, w którym magazyn będzie potrzebny. Może się okazać, że dodatkowa powierzchnia jest niezbędna wyłącznie dla przeprowadzenia konkretnej kampanii albo pomieszczenia jednej, wyjątkowo dużej dostawy. W takim wypadku najlepszą opcją będzie wynajem krótkoterminowy.
    Wszystkie te parametry powinny być zebrane w jednym miejscu i dobrze przemyślane. Po podpisaniu umowy wynajmu będzie zbyt późno, by się zastanawiać i zmieniać jej przedmiot. Zdeklarowane i konkretne oczekiwania wobec powierzchni umożliwiają przedstawienie ich deweloperom i pośrednikom. W wielu wypadkach zaufanie pośrednikom – takim jak Industrial – to najbardziej rozsądne rozwiązanie. W związku z tym zdecydowanie skracają czas potrzebny na znalezienie odpowiedniej opcji i skracają czas niezbędny do podjęcia decyzji o wynajmie. W biznesie liczy się czas, a z większością decyzji po prostu nie można czekać.

Pamiętaj o negocjacjach

W biznesie negocjacje są czymś na porządku dziennym. Z tego właśnie powodu warto pamiętać, że wynajem magazynów również może podlegać negocjacjom. Dzięki nim można uzyskać korzystne warunki wynajmu. W końcu oparty jest on o umowę, której warunki są przedmiotem dyskusji. Tutaj też warto pamiętać, że firmy, które są zainteresowane wynajęciem większych powierzchni (lub kilku magazynów o mniejszej powierzchni) oraz na dłuższy okres zwykle mogą liczyć na rozwiązania korzystniejsze finansowe. Warto więc zastanowić się przed wynajmem czy nie będzie najlepiej zdecydować się na dłuższy wynajem. W negocjacjach z właścicielem lub firmą wynajmującą magazyn może też pomóc firma pośrednicząca w tego typu transakcjach. Większe doświadczenie może pozwolić na uzyskanie najlepszych możliwych warunków.