NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Termoizolacja ścian
Dom

Termoizolacja ścian – podstawowe informacje

Ograniczenie ilości energii cieplnej wypromieniowywanej w trakcie eksploatacji budynku to jeden z najważniejszych kierunków, w jakim idzie nowoczesne budownictwo. Jakie rozwiązania termoizolacyjne stosowane są w konstrukcji ścian zewnętrznych, wewnętrznych i prefabrykowanych?

Izolacja ścian szczelinowych

Do termoizolacji ścian szczelinowych wykorzystuje się najczęściej cienką izolację w postaci płyt montowanych na zamek typu pióro-wpust. Dzięki temu rozwiązaniu eliminuje się mostki termiczne, które mogłyby mieć wpływ na pogorszenie właściwości termoizolacyjnych budynku. W konstrukcjach szczelinowych ocieplenie od środka pokrywane jest często specjalną okładziną, której zadaniem jest odbicie ciepła „do wewnątrz”. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w płytach specjalnego nadruku w postaci siatki, który ułatwia precyzyjne docięcie.

Izolacja fasad wentylowanych i ścian zewnętrznych

Wybierając systemy termoizolacyjne przeznaczone do fasad wentylowanych, warto skorzystać z rozwiązań uniwersalnych. Ważne, aby izolacja była dopasowana zarówno do specyfiki budynków nowych, jak i podlegających renowacji. Najważniejsze korzyści wynikające z takiego rozwiązania to:

  • zapewnienie idealnych warunków wentylacji ścian,

  • łatwość montażu,

  • odporność na wysokie temperatury i działanie ognia,

  • łatwość obróbki mechanicznej (precyzyjne przycinanie).

Izolacja ścian wewnętrznych

W przypadku przegród zewnętrznych ocieplanie ścian od środka warto wykonać za pomocą dedykowanych rozwiązań. Tutaj najlepiej sprawdzają się technologie, które stosowane są np. w budynkach zabytkowych. Wynika to z faktu, że wykorzystywana w nich technologia może być stosowana jedynie od zewnątrz, aby nie zakłócać architektury elewacji. Płyty do izolacji ścian wewnętrznych stosuje się również blokach i kamienicach, to jest pomiędzy pomieszczeniem użytkowym a korytarzem lub klatką schodową. Do najważniejszych zalet tych rozwiązań zalicza się m.in:

  • łatwość montażu i przycinania,

  • możliwość malowania lub tapetowania,

  • fazowane krawędzie płyt GK.

Izolacja ścian prefabrykowanych

W przypadku ścian prefabrykowanych stosuje się rozwiązania, które zaprojektowano tak, aby montaż termoizolacji był szybki i efektywny. Płyty poliuretanowe charakteryzują się niskim przewodnictwem cieplnym, zapewniając – niezależnie od zastosowania przemysłowego lub mieszkaniowego – doskonałe właściwości termoizolacyjne. Zaprojektowane w ten sposób ocieplanie ścian od środka pozwala uzyskać współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie zaledwie λ = 0,022 W/mK, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Reasumując, nowoczesne ocieplenie od środka powinno być dostosowane do rodzaju ściany, jej konstrukcji, a także warunków miejscowych, w odniesieniu do których jest ona eksploatowana.