NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Zdrowie

Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków – na co zwrócić uwagę?

Żylaki to spory problem dużej liczby społeczeństwa. Schorzenie to występuje szczególnie u kobiet, które są obciążone genetycznie lub przebywają przez długi czas w pozycji siedzącej lub stojącej. Istnieje jednak wiele środków, które pomagają zwalczać żylaki i pomagają w leczeniu ich. Żylaki powodują opuchliznę i ból. Lekarstwem na to mogą okazać się dobrze dobrane pończochy uciskowe, które poprawią krążenie krwi, co może zapobiegać powstawaniu żylaków i inych nieprzyjemnych schorzeń kończyn dolnych.   

Pończochy uciskowe – profilaktyka, zapobieganie i leczenie żylaków 

Zadaniem rajstop uciskowych jest poprawienie ukrwienia nóg. Uwalniają one także nogi i stopy od uczucia nadmiernego zmęczenia, opuchlizny i obrzęku, spowodowanego żylakami. Dzięki pończochom uciskowym żyły nie puchną, więc pończochy i rajstopy uciskowe powinny być także stosowane w profilaktyce żylaków. Dzięki stosowaniu pończoch największe obciążenie przeniesione jest na kostki.  

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli pończoch i rajstop uciskowych. Podtrzymują one różne części nóg w zależności od miejsca występowania żylaków. Niezwykle ważny jest więc odpowiedni dobór pończoch do rodzaju schorzenia oraz skłonności organizmu do pojawiania się żylaków w konkretnych partiach nóg. Dodatkowo – pończochy uciskowe występują w wersji z palcami lub bez oraz różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do swojej garderoby i codziennego ubioru.  

Na rynku dostępne są: podkolanówki uciskowe, pończochy przeciwżylakowe, pończochy uciskowe i pończochy na żylaki. Warto wybrać taki produkt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.  

Jak dobrać odpowiedni rodzaj pończoch uciskowych? 

Decydując się na zakup produktów uciskowych, warto postawić na właściwy stopień ucisku. Im bardziej ciasne rajstopy lub pończochy, tym bardziej będą one podtrzymywały żyły, uwalniając od bólu, dyskomfortu i opuchlizny. Postaw na odpowiedni ucisk. Ciemne pończochy uciskowe, oprócz leczenia, zamaskują także żylaki i inne niedoskonałości. Warto wybrać rajstopy i pończochy uciskowe o rozmiar mniejsze niż nosisz na co dzień. To idealne rozwiązanie dla kobiet, które noszą sukienki i spódnice. Warto postawić na rajstopy, które są dostosowane do konkretnych problemów. Niektóre pończochy są zaprojektowane i wykonywane tak, aby zwalczać pajączki, inne są odpowiednie dla osób z obrzękami. Czytajmy również opisy na opakowaniach pończoch, które zamierzamy nabyć.  

Niezwykle istotne jest to, aby podkolanówki zakładać na nogi rano jeszcze przed wstaniem z łóżka. Jeśli będą zakładane później, kończyna może już być opuchnięta, a produkty uciskowe nie spęłnią swojej funkcji. Może to także powodować nieprzyjemności i dolegliwości. Jest także kilka zasad, które należy przestrzegać, jeśli chcemy owych przykrych dolegliwości uniknąć. Błędem jest więc nakładanie podkolanówek uciskowych zbyt wysoko – powyżej stawu kolanowego. Jeśli podczas zakładania pojawiają się zmarszczki materiału, należy je jak najszybciej wygładzić. Dodatkowo w celu zapobiegania nadmiernemu przesuszeniu się skóry, warto najpierw posmarować nogi kremem nawilżającym lub balsamem. Na rynku dostępne są także specjalne stelaże dla osób, które mogą mieć trudności z założeniem podkolanówek.