NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Dom i Wnętrze

Oświetlenie schodów – jakie rozwiązanie wybrać?

Oświetlenie schodowe jest ważne nie tylko dla budowania klimatycznego nastoju w mieszkaniu lub domu, lecz przede wszystkim dla bezpieczeństwa poruszających się po schodach domowników i gości. Oświetlenie schodowe powinno więc spełniać jednocześnie dwie funkcje – użytkową i estetyczną.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?
Jakie oświetlenie schodów wybrać?
Jak wybrać natężenie światła w oświetlaniu schodów?
Oświetlenie schodów – barwa ciepła czy zimna?

Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?

Na rynku do wyboru masz bardzo różne typy oświetlenia, które możesz zamontować przy schodach. Do najpopularniejszych należą:

  • żyrandole, plafony, lampy wiszące – to bardzo tradycyjne, ale nadal popularne rozwiązanie; często zdarza się jednak, że takie jedno źródło światła nie jest w stanie w pełni doświetlić całych schodów, co nie jest sytuacją pożądaną; jeśli jednak schody mają jedynie kilka stopni można rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania; ponadto, w zależności od konstrukcji żyrandola czy lampy możesz uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny rozproszonego światła; jeśli jednak schody mają więcej stopni i dodatkowo są dość strome, koniecznie rozważ zamontowanie kilku plafonów lub lamp albo zdecyduj się na inne źródło światła;
  • kinkiety – kolejne rozwiązanie, które sprawdza się w tradycyjnych wnętrzach, to oświetlenie schodowe coraz częściej przyjmuje jednak bardziej nowoczesne formy, co sprawia, że sprawdza się także w minimalistycznych wnętrzach; dobrze wygląda montaż kilku kinkietów, które dają także lepsze oświetlenie całej przestrzeni schodów;
  • oprawy schodowe halogenowe – mniej popularne, ponieważ wypierają je z rynku rozwiązania ledowe, natomiast te niewielkie światła o okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym kształcie nadal mają swoich zwolenników, świetnie sprawdzają się jako nocne oświetlenie schodów, najlepiej wybierać oprawy gwarantujące intensywne i rozproszone światło; wybierając halogeny trzeba jednak pamiętać o montażu światła ogólnego (lampa, żyrandol);
  • oświetlenie LED do schodów – bardzo popularne, zużywa znacznie mniej prądu od opraw halogenowych, świetnie sprawdza się jako oświetlenie nocne, a przy tym wyróżnia się długą żywotnością, nie nagrzewa się, jest ekologiczne; z punktu widzenia estetyki daje dużo możliwości aranżacyjnych, ponieważ występuje w wielu modelach opraw i kolorach; najchętniej wybierane są taśmy LED, światłowody oraz punktowe oczka. 

Oświetlenie schodowe może być wyposażone także w czujnik ruchu, który wykrywa obecność domowników w pobliżu schodów i automatycznie włącza światło. Do innych inteligentnych rozwiązań, które możesz wykorzystać przy schodach należy:

  • możliwość samoczynnego wyłączenia podświetlania schodów po ustalonym czasie;
  • możliwość wykorzystania funkcji On/Off pozwalającej na całkowite wyłączenie podświetlenia np. gdy wychodzisz do pracy;
  • funkcja pauzy – gwarantująca permanentne włączenie podświetlenia, kiedy schody są intensywnie użytkowane (np. podczas rodzinnej uroczystości).

Jakie oświetlenie schodów wybrać?

Wybór oświetlenia do domu zależy od bardzo różnych czynników. Przede wszystkim liczy się funkcjonalność rozwiązania. Światło musi gwarantować pełną widoczność schodów. Bezpieczeństwo liczy się tutaj ponad wszystko. Dopiero kiedy upewnisz się, że wybrane rozwiązanie jest funkcjonalne, gwarantuje doświetlenie schodów w odpowiednim stopniu, możesz zacząć myśleć o estetyce. Powinna być ona spójna z pozostałą aranżacją domu lub mieszkania. Do wyboru masz bardziej klasyczne i nowoczesne oprawy w różnych formach i o różnym kolorze. Nie bez znaczenia powinna być także kwestia energooszczędności. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają różnego rodzaju oświetlenia LED.

Jak wybrać natężenie światła w oświetlaniu schodów?

Przy wyborze oświetlenia schodowego niemałe znaczenie ma natężenie światła. To od niego zależy bowiem w dużej mierze, jaka będzie widoczność stopni, a co za tym idzie, czy domownicy będą się mogli bezpiecznie poruszać po schodach po zmroku. W przypadku schodów najlepszym rozwiązaniem jest delikatne światło. Lepiej więc wybierać oświetlenie o niższym poziomie oświetlenia. O ile w innych pomieszczeniach światło powinno być zdecydowanie mocniejsze, o tyle na schodach nie ma takiej potrzeby. Pamiętaj, że światło nie może oślepiać osób poruszających się po schodach, bo jest to nie mniej niebezpieczne niż zbyt mała ilość światła padająca na schody. 

Oświetlenie schodów – barwa ciepła czy zimna?

Natężenie światła to nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Koniecznie trzeba także przyjrzeć się temperaturze barwowej. Na klatce schodowej najlepszym rozwiązaniem będzie ciepłe światło o temperaturze około 3300-3500 K. Taka gwarantuje, że nie zmieni ona postrzegania otoczenia przez ludzki wzrok. Takie ryzyko istnieje natomiast w przypadku światła zimnego. Światło ciepłe nie oślepia, buduje przyjemny nastrój. Odpręża i uspokaja. Na schodach niepotrzebna ci ostrość widzenia, a precyzyjne, ciepłe doświetlenie przestrzeni, po której się poruszasz. Możesz także wybrać oświetlenie o barwie neutralnej – 4000-4500 K, które dobrze odzwierciedla rzeczywistą kolorystykę przedmiotów.