NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Normy jakościowe w instalacji sprężonego powietrza
Technologia

Normy jakościowe w instalacji sprężonego powietrza – co należy wiedzieć?

Właściciele systemów rurowych sprężonego powietrza zwykle skupiają się na samej sprężarce i uważają, że samo w sobie orurowanie jest mniej istotne i nie warto sobie nim zawracać nadmiernie głowy. Jednak podobnie jak serce może zawieść z powodu zatkanych tętnic, tak kompresory mogą zawieść z powodu źle dopasowanego i poprowadzonego systemu rur. A nawet jeśli nie dojdzie do poważniejszej w skutkach awarii instalacji, utrata mocy przez wadliwe lub nieefektywne rury może znacznie wpłynąć na przepustowość i prawidłowe działanie, a przede wszystkim na jakość sprężonego powietrza. Aby odpowiedni zarządzać kosztami, należy zwrócić uwagę na różne aspekty systemu rurociągów, w tym na układ, instalację i konserwację. I może najważniejsza sprawa – należy też zdawać sobie z istniejących norm Iso.

Jakość sprężonego powietrza – dlaczego to jest ważne?

No właśnie zacznijmy od tej zmiennej – rzeczywistej jakości sprężonego powietrza w instalacjach. Generalnie mamy tutaj do czynienia z normą Iso 8573-1. To właśnie ona określa dopuszczalną ilość zanieczyszczeń na metr sześcienny sprężonego powietrza.

Generalnie w ramach tej normy podawany jest wynik ogólny uwzględniający trzy podstawowe substancje zanieczyszczające: cząstki stałe, wodę i olej. Aby obliczyć właściwą normę bierze się pod uwagę również wysokość temperatury, w której para wodna skrapla się przy bieżącym ciśnieniu roboczym. Nie bez znaczenia jest także wyznaczenie ilości aerozoli oleju i węglowodorów, które może zawierać sprężone powietrze.

Dopuszczalne normy Iso 8573-1

Dopuszczalne normy są relatywnie zależne od przeznaczenia i wykorzystania instalacji sprężonego powietrza. Bardziej złożone procesy technologiczne i przemysłowe będą wymagały klasy 1 lub 2, podczas gdy klasa 3 lub 4 będzie w zupełności wystarczająca do bardziej ogólnych zastosowań.

Przykłady? Jeżeli będziemy mieli do czynienia z procesami, w których niezbędne będzie użycie nowoczesnych pistoletów lakierniczych lub maszyn do cięcia laserowego wymagana norma powietrza według skali Iso 8573-1 to będzie klasa 1, jeżeli chodzi o zawartość cząstek stałych i oleju. W przypadku pompowania różnego rodzaju opon wystarczy klasa 2.

Jak zadbać o wysoką jakość sprężonego powietrza?

Wspomnieliśmy już na wstępie, że nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór rur w instalacjach sprężonego powietrza. Mamy tutaj dwie podstawowe opcje: plastik i metal. W pierwszym wypadku możemy liczyć na determinowaną rodzajem materiału odporność na korozję, a ponadto wnętrze plastikowej rury nigdy się nie psuje, co sprzyja dobremu przepływowi powietrza. Metalowe rury natomiast gwarantują, że nie zmienią kształtu i będą wytrzymalsze.

Warto zasięgnąć opinii jeżeli chodzi o instalacje sprężonego powietrza, zwracając się do fachowców. O ich projektowaniu można się dowiedzieć więcej pod adresem https://bnt-sigma.pl/