NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

kuchnia czy ankes kuchenny?
Dom

Kuchnia czy aneks kuchenny? Aranżacja Wnętrza

Dużą popularnością w ostatniej dekadzie cieszą się aneksy kuchenne. Czy aby na pewno ich funkcjonalność sprawdzi się w naszym domu? Zobacz co się bardziej sprawdzi w Twoim domu – kuchnia czy aneks?

Osobna zamknięta kuchnia czy aneks?

Kuchnie zamknięte, czyli pomieszczenia oddzielone od pozostałych, wyposażone w meble kuchenne oraz sprzęt AGD są coraz rzadziej spotykanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Zaletą aneksów kuchennych jest z pewnością oszczędność miejsca. Decydując się na aneks zyskujemy dużą przestrzeń. Możemy stworzyć salon z funkcjonalną jadalnią oraz miejscem do wypoczynku. Oprócz tego inwestujemy w jeden stół i zestaw krzeseł. W przypadku dwóch odrębnych pomieszczeń jesteśmy zmuszeni do zakupu dwóch stołów i dwóch kompletów krzeseł. To nie jedyny minus kuchni. Aneks zapewnia nam stały kontakt z osobami przebywającymi w salonie. Ma to szczególne znaczenie zarówno w sytuacji przyjmowania gości jak i sprawowania opieki nad dziećmi. Mamy możliwość podtrzymywania rozmowy z gośćmi podczas parzenia kawy i przygotowywania zakąsek. Ponadto przygotowując posiłek możemy stale sprawować pieczę nad naszymi pociechami. Tego nie umożliwi nam kuchnia stanowiąca odrębne pomieszczenie i niekiedy usytuowana w mniejszej bądź większej odległości od salonu. Niestety nie ma idealnych rozwiązań.

Wady i zalety

Aneksy kuchenne mają też wady, o których nie można zapominać. Przede wszystkim podczas przygotowywania aromatycznych potraw pomimo zastosowania najlepszej jakości pochłaniaczy zapach i tak rozprzestrzenia się po całym domu. Zasłony czy obicie kanapy nieuchronnie wciągają zapach, żeby jeszcze długo po gotowaniu przypominać nam o przygotowywanej potrawie. Kuchnia zamknięta w tym przypadku jest nieoceniona. Podobnie dzieje się, kiedy rozpoczyna się sezon wekowania. Przygotowywanie zapasów na zimę z owoców i warzyw wymaga czasem i kilkugodzinnego gotowania słoików. I tym sposobem nasza mała, domowa manufaktura produkuje wielkie ilości pary, które niekoniecznie mają dobry wpływ na choćby telewizor i inny sprzęt RTV znajdujący się w salonie. Wracając do tematu gości w salonie. Z pewnością będą zadowoleni z faktu, że gospodyni zabawia ich rozmową, ale czy sama gospodyni będzie miała z tego przyjemność? Przygotowanie posiłku wymaga skupienia. Poza tym zdarzają się różne wpadki w kuchni, ot choćby upuszczenie sztućca lub jedzenia na podłogę, o czym nie powinni wiedzieć goście. Aneks kuchenny sprawdzi się w przypadku zdyscyplinowanych domowników, którzy na bieżąco sprzątają po każdym posiłku. Zawsze może ktoś wpaść niezapowiedziany.

Kuchnia czy aneks z salonem?

Kuchnia daje nam ten komfort, że nawet jeśli nie zdążymy posprzątać lub najzwyczajniej w świecie nie będzie nam się chciało zamkniemy tylko drzwi od kuchni. Pamiętajmy, że czas biegnie nieubłaganie. Dzisiaj cieszymy się nową kuchnią i sprzętem, a widmo remontu gdzieś tam wisi nad nami. Jako, że pomieszczenie z aneksem łączy w sobie kuchnię i salon będziemy musieli zainwestować zarówno w meble kuchenne jak i salonowe. Do tego dochodzą niemałe koszty zakupu sprzętu AGD. Mając oddzielną kuchnię i samodzielny salon możemy tego typu remont podzielić na dwa, a wydatki odpowiednio rozłożyć w czasie. Myślę, że aneksy kuchenne zawdzięczamy w dużej mierze kulturze zachodniej, gdzie dominuje żywność przetworzona. Posiłki kupowane w marketach wystarczy podgrzać. Jeżeli jednak wolimy przyrządzać potrawy od podstaw, co generuje zdecydowanie większe zagospodarowanie przestrzeni oraz czasu to polecam kuchnie zamknięte.