NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

kuchnia czy ankes kuchenny?
Dom i Wnętrze

Kuchnia czy aneks kuchenny? Aranżacja Wnętrza

Dużą popularnością w ostatniej dekadzie cieszą się aneksy kuchenne. Czy aby na pewno ich funkcjonalność sprawdzi się w naszym domu? Zobacz co się bardziej sprawdzi w Twoim domu – kuchnia czy aneks?

Osobna zamknięta kuchnia czy aneks?

Kuchnie zamknięte, czyli pomieszczenia oddzielone od pozostałych, wyposażone w meble kuchenne oraz sprzęt AGD są coraz rzadziej spotykanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. Zaletą aneksów kuchennych jest z pewnością oszczędność miejsca. Decydując się na aneks zyskujemy dużą przestrzeń. Możemy stworzyć salon z funkcjonalną jadalnią oraz miejscem do wypoczynku. Oprócz tego inwestujemy w jeden stół i zestaw krzeseł. W przypadku dwóch odrębnych pomieszczeń jesteśmy zmuszeni do zakupu dwóch stołów i dwóch kompletów krzeseł. To nie jedyny minus kuchni. Aneks zapewnia nam stały kontakt z osobami przebywającymi w salonie. Ma to szczególne znaczenie zarówno w sytuacji przyjmowania gości jak i sprawowania opieki nad dziećmi. Mamy możliwość podtrzymywania rozmowy z gośćmi podczas parzenia kawy i przygotowywania zakąsek. Ponadto przygotowując posiłek możemy stale sprawować pieczę nad naszymi pociechami. Tego nie umożliwi nam kuchnia stanowiąca odrębne pomieszczenie i niekiedy usytuowana w mniejszej bądź większej odległości od salonu. Niestety nie ma idealnych rozwiązań.

Wady i zalety

Aneksy kuchenne mają też wady, o których nie można zapominać. Przede wszystkim podczas przygotowywania aromatycznych potraw pomimo zastosowania najlepszej jakości pochłaniaczy zapach i tak rozprzestrzenia się po całym domu. Zasłony czy obicie kanapy nieuchronnie wciągają zapach, żeby jeszcze długo po gotowaniu przypominać nam o przygotowywanej potrawie. Kuchnia zamknięta w tym przypadku jest nieoceniona. Podobnie dzieje się, kiedy rozpoczyna się sezon wekowania. Przygotowywanie zapasów na zimę z owoców i warzyw wymaga czasem i kilkugodzinnego gotowania słoików. I tym sposobem nasza mała, domowa manufaktura produkuje wielkie ilości pary, które niekoniecznie mają dobry wpływ na choćby telewizor i inny sprzęt RTV znajdujący się w salonie. Wracając do tematu gości w salonie. Z pewnością będą zadowoleni z faktu, że gospodyni zabawia ich rozmową, ale czy sama gospodyni będzie miała z tego przyjemność? Przygotowanie posiłku wymaga skupienia. Poza tym zdarzają się różne wpadki w kuchni, ot choćby upuszczenie sztućca lub jedzenia na podłogę, o czym nie powinni wiedzieć goście. Aneks kuchenny sprawdzi się w przypadku zdyscyplinowanych domowników, którzy na bieżąco sprzątają po każdym posiłku. Zawsze może ktoś wpaść niezapowiedziany.

Kuchnia czy aneks z salonem?

Kuchnia daje nam ten komfort, że nawet jeśli nie zdążymy posprzątać lub najzwyczajniej w świecie nie będzie nam się chciało zamkniemy tylko drzwi od kuchni. Pamiętajmy, że czas biegnie nieubłaganie. Dzisiaj cieszymy się nową kuchnią i sprzętem, a widmo remontu gdzieś tam wisi nad nami. Jako, że pomieszczenie z aneksem łączy w sobie kuchnię i salon będziemy musieli zainwestować zarówno w meble kuchenne jak i salonowe. Do tego dochodzą niemałe koszty zakupu sprzętu AGD. Mając oddzielną kuchnię i samodzielny salon możemy tego typu remont podzielić na dwa, a wydatki odpowiednio rozłożyć w czasie. Myślę, że aneksy kuchenne zawdzięczamy w dużej mierze kulturze zachodniej, gdzie dominuje żywność przetworzona. Posiłki kupowane w marketach wystarczy podgrzać. Jeżeli jednak wolimy przyrządzać potrawy od podstaw, co generuje zdecydowanie większe zagospodarowanie przestrzeni oraz czasu to polecam kuchnie zamknięte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *