NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Zdrowie

Jakie kosmetyki do cery mieszanej?

Cera mieszana to taka kombinacja cery suchej i tłustej. W niektórych miejscach bywa ona bowiem mocno przesuszona, czasem wręcz podrażniona, w innych z kolei może być pokryta tłustą warstwą, na której zwykle będą się pojawiać różne wypryski. Sucha przeważnie jest po bokach, a tłusta na środku, czyli w tak zwanej strefie T.

Jakie kosmetyki do cery mieszanej wybrać?

Pielęgnując ten rodzaj skóry, należy zadbać o to, aby zminimalizować aktywność gruczołów łojowych i jak najbardziej ograniczyć ich pracę. To one są bowiem odpowiedzialne za to, że skóra w pewnych miejscach zaczyna być nadmiernie tłusta. Próbując ograniczyć działanie gruczołów łojowych, jednocześnie nie można dopuścić do tego, by skórę mieszaną przesuszyć czy jeszcze bardziej podrażnić. To dlatego niektórzy dermatolodzy zalecają nawet, by na cerze mieszanej używać dwóch rodzajów kremów. Jeden będzie przeznaczony do pielęgnowania skóry tłustej i używany w strefie T, drugi z kolei będzie przeznaczony do pielęgnowania skóry suchej i używany na bokach twarzy.

Specjalne kosmetyki

Istnieją już natomiast specjalne kosmetyki do twarzy mieszanej, więc jeśli ktoś boryka się z tym typem cery, to właśnie po nie powinien sięgać. W przypadku żelów do mycia dobrze sprawdzą się również te dedykowane skórze wrażliwej bądź suchej. Po ich zastosowaniu należy sięgnąć po tonik oczyszczający, który delikatnie ściągnie skórę i ją napnie, zapewniając jej optymalną elastyczność. Tak właśnie działają toniki wzbogacane kwasem salicylowym bądź kwasem glikolowym. Znakomicie pielęgnują one właśnie cerę mieszaną, jak również tę typowo tłustą bądź trądzikową.

Aby w ciągu dnia skóra aż tak bardzo się nie wyświecała i by makijaż się z niej nie ścierał, warto też sięgać po specjalne bibułki matujące, które mogą być używane wyłącznie w strefie T. Takie kosmetyki do twarzy okazują się niezwykle pomocne zwłaszcza na imprezach. Bibułkę matującą wystarczy przyłożyć do wybranej strefy, aby zaabsorbowała ona nadmiar sebum i pozostawiła skórę idealnie zmatowioną. Zobacz więcej podobnych artykułów na amelson.pl