NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

sucha karma dla psa
Zdrowie

Jaka sucha karma dla psa jest najlepsza?

Prawidłowe żywienie zwierzaka ma ogromny wpływ na jego rozwój, a także funkcjonowanie. Ważne jest to, aby dostarczać pupilowi niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Serwowane przez nas jedzenie powinno wspomagać pracę narządów wewnętrznych. Z pewnością już na starcie należy odpuścić sobie podawanie psu resztek z obiadu, wędlin, czy też kiełbasy. Pamiętajmy, że są one modyfikowane już na etapie produkcji, tak aby spełnić oczekiwania ludzi, a nie zwierząt. Pies ma zupełnie inne potrzeby, a więc wymaga on produktów o starannie zbilansowanym składzie. Poniżej opisano, czym kierować się podczas zakupu suchej karmy.

Wiek zwierzaka

Sucha karma dla psa powinna być dostosowana do wieku zwierzęcia. Nie będziemy mieć większych problemów ze znalezieniem produktów dla szczeniaków, osobników dorosłych, a także seniorów. Warto jest również wiedzieć, że istnieją karmy dla suk ciężarnych oraz karmiących. Pozytywnie wpływają one np. na proces laktacji. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia zapalenia sutków, czy też innych groźnych dolegliwości.

Każdy etap życia naszego psa jest zupełnie inny. Wiadomym jest, że wraz z wiekiem istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych schorzeń oraz chorób. Należy również podkreślić, że dość ciężko określić jest, czy nasz pies to jeszcze szczeniak, czy już dorosły. Wiele zależy od rasy zwierzaka. W niektórych przypadkach szczeniakiem jest nawet dwuletni pies. Trzeba także uwzględnić, że osobniki ras dużych oraz olbrzymich żyją krócej.

Bezpieczny skład

Sucha karma dla psa powinna być przede wszystkim źródłem biała. Wynika to z faktu, że zwierzak jest mięsożercą. Posiada on pierwotny instynkt, przez co nie może on właściwie funkcjonować bez wyżej wspomnianego składnika. Istotne jest jednak to, aby jego posiłki bazowały na wysokiej klasy wyrobach mięsnych. Nie mogą być one mocno przetworzone, ponieważ im więcej konserwantów, tym gorzej.

Dobrze jest sięgnąć po produkt, który nie posiada w swoim składzie popularnych alergenów np, zbóż, czy też laktozy. Mogą one być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy sprawdzić, czy wybrana karma dostarcza drogocennych witamin oraz minerałów. Powinna ona kompleksowo wzmacniać organizm oraz usprawniać pracę narządów wewnętrznych. Świetnym przykładem będzie tutaj karma dla psa Farmina.

Odpowiedni rodzaj

Należy wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się suche karmy dedykowane konkretnym rasom. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeśli zależy nam na perfekcyjnym dopasowaniu posiłków do naszego zwierzaka. Ponadto możemy znaleźć produkty przeznaczone czworonogom o specjalnych potrzebach np. bardzo aktywnym, posiadającym nadwagę, czy też problemy ze stawami.

Nie zapominajmy, że smak karmy ma duże znaczenie dla psa. Może okazać się, że dany produkt po prostu nie przypadł mu do gustu. W takiej sytuacji należy szukać dalej, tak aby znaleźć najlepszy produkt. Nie warto jednak zniechęcać się zbyt szybko. Zwierzę musi przyzwyczaić się do nowego smaku, czy też formuły.