NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

wybór zegarka męskiego - smart watch
Technologia

Wybór zegarka męskiego. Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Branża jubilerska i sklepy zegarkowe oferują setki, jeśli nie tysiące modeli zegarków. Ceny wahają się od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych. Wybierając zegarek średnie klasy w przedziale od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych, warto przemyśleć takie aspekty jak szkło, funkcjonalność czy wodoszczelność. Wybór zegarka męskiego nie jest łatwy.

Zegarek dla mężczyzny eleganckiego i aktywnego

Zegarki posiadają kilka rodzajów szkiełek. Pierwszym z nich jest najsłabsze szkło syntetyczne – hesalitowe. Jest to materiał zbliżony do plastiku, podatny na zarysowania, ale najciężej jest je zbić. Zazwyczaj pęka i się nie kruszy. Występuje w zegarkach sportowych lub tańszych modelach zegarków. Szkło mineralne jest szkłem, które nieco łatwiej zbić, ale jest bardziej odporne na zarysowania od szkła healitowego. Mineralne szkiełko preferowane jest w zegarkach sportowych, gdyż niezbyt silne uderzenie nie zbije go. Najbardziej odporne na zarysowania jest szkło szafirowe, które zarysować może przedmiot o skali twardości kamieni naturalnych takich jak szafir czy diament. Jest natomiast najbardziej kruche i pojedynczym, silnym uderzeniem można je zbić. Preferowane zegarki ze szkłem szafirowym to modele eleganckie, wyjściowe lub do użytku codziennego, bez narażania na uszkodzenia mechaniczne typu uderzenie czy upadek.

Funkcjonalność, ważna przy wyborze zegarka męskiego

Zegarek męski może posiadać wiele funkcji takich jak tachometr, barometr czy termometr. Podczas dokonywania wyboru warto zasugerować się faktami, czy zegarek ma ładnie wyglądać z małymi tarczami, czy spełniać funkcje praktyczne podczas uprawiania sportu. Im bardziej skomplikowany model, tym droższy, a funkcje nie zawsze okazują się przydatne. Termometr na podstawie czujnika zamontowanego w kopercie mierzy temperaturę otoczenia. Sposób pokazywania to analogowa wskazówka lub elektroniczny wyświetlacz. Zegarki posiadają także wbudowane barometry oraz wysokościomierze. Istnieją na rynku także modele z krokomierzem, ciśnieniomierzem czy miernikiem spalanych kalorii. Zaawansowana funkcjonalność jest przeznaczona dla zapalonych sportowców, a tradycyjne użytkowanie z naciskiem na wygląd powinno zakończyć się na wyborze egzemplarza ze stoperem i datownikiem ulokowanymi na małych tarczach. Bardzo ważna za to jest wodoszczelność. Zegarki standardowo są uszczelnione do zachlapania podczas mycia rąk. Jest to oznaczenie 30m. Wodoszczelność 50m oznacza, że w czasomierzu można się wykąpać bez nurkowania, 100m pozwala zejść w zegarku pod wodę bez używania jego funkcji w zanurzenia, a 200m daje możliwość nurkowania z butlą tlenową. Często można zapomnieć o ściągnięciu zegarka na basenie czy nad jeziorem, dlatego warto przemyśleć wybór modelu z minimalną szczelnością 5m.

Wybór zegarka męskiego – cena

Poza ceną zegarek męski prezentuje wiele funkcji, które znacząco zmieniają jego przeznaczenie lub stają się bezużyteczne. Przed dokonaniem wyboru należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Do czego zegarek będzie służył? Jakie musi mieć funkcje? Ile powinien kosztować? Dopiero po udzieleniu tych odpowiedzi można rozpatrywać wybór zegarka.