NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Biznes

Jak napisać idealny list motywacyjny?

Zdobywanie pracy to jedna z najważniejszych dla nas wartości. List motywacyjny, to list który piszemy do managera odpowiedzialnego za rekrutację, w którym dokładnie opisujemy powody, dlaczego to akurat my jesteśmy idealnym kandydatem na konkretne stanowisko.
To list, w którym chcemy uwzględnić połączenie między naszymi doświadczeniami i umiejętnościami, a stanowiskiem na które aplikujemy.

Nasza reklama

Dodatkowo w liście motywacyjnym powinniśmy się skupić na tym, w jaki sposób dodamy wartość przedsiębiorstwu, ale co najważniejsze powinien on być dopasowany do stanowiska, jak i firmy do której aplikujemy.
List motywacyjny ma za zadanie dobrze nas sprzedać. Jednak pamiętajmy, że sam list motywacyjny nie załatwi nam rozmowy rekrutacyjnej, więc dlaczego powinniśmy go w ogóle mieć? List motywacyjny jest trochę jak reklama, dzięki której manager odpowiedzialny za zatrudnienie, przeczyta nasze CV. Natomiast to nasze CV ma sprawić, że rekruter sięgnie po telefon i umówi się z nami na rozmowę kwalifikacyjną.

List motywacyjny – co ująć?

List motywacyjny jest krótkim dokumentem składającym się od trzech do czterech akapitów. Najważniejsze by był on zwięzły, oraz sprzedał nas w kilku zdaniach. Warto pamiętać, aby w liście motywacyjnym nie pisać tego, co już znajduje się w naszym CV, oraz nie opisujmy powodów rezygnacji z poprzednich stanowisk pracy. Najczęściej list motywacyjny jest po prostu testem, głównie tego czy jesteśmy spostrzegawczy i czy zwracamy uwagę na detale, oraz czy chcemy rzeczywiście zaangażować się w daną firmę.

Dobrze napisany list motywacyjny może pomóc nam się wyróżnić na tle innych kandydatów. List motywacyjny może pokazać też nasze zdolności pisarskie.

Warto zawsze wysłać list motywacyjny. Nawet jeżeli dana firma nie prosi o taki dokument. Warto go napisać, dzięki temu rekruter może obiektywnie spojrzeć na kandydatów.

PinSpire.pl