Jako integralna część prac budowlanych, rusztowania odgrywają ważną rolę w zapewnieniu dostępu do różnych poziomów konstrukcji i zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników. Jednak nawet najwyższej jakości rusztowania budowlane mogą być narażone na działanie silnych wiatrów (a te, wbrew pozorom, w Polsce wcale nie należą do rzadkości), co wymaga stosowania skutecznych środków ochronnych. Na szczęście, istnieje kilka skutecznych metod zabezpieczenia rusztowań przed silnym wiatrem przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.
Jak zabezpieczyć rusztowania budowlane przed silnym wiatrem? Kotwienie to podstawa
Kotwienie jest jednym z działań poprawiających stabilność rusztowania w warunkach wietrznych. Zaleca się stosowanie większej ilości kotew, dostosowanych do specyfiki danego obiektu. Należy przeprowadzić wnikliwą analizę wpływu obciążeń na konstrukcję, szczególnie tych generowanych przez wiatr. Prawidłowe rozmieszczenie kotew jest równie ważne, jeśli kierownikowi budowy zależy na tym, aby zapewnić stabilność i sztywność rusztowania. Kotwienie umożliwia przeniesienie sił zewnętrznych, takich jak np.:
-
boczny wiatr,
-
obciążenia statyczne,
-
obciążenia powstałe na skutek działalności człowieka.
A zatem, jest to metoda, która pozwala ochronić rusztowania budowlane nie tylko przed samym wiatrem.
Nie tylko kotwienie
Oprócz kotwienia istnieją inne skuteczne metody ochrony rusztowania przed wiatrem. Należą do nich różnego rodzaju pokrycia, takie jak np.:
-
siatki ochronne,
-
plandeki,
-
folie.
Ich celem jest nie tylko ochrona pracowników przed upadkiem z wysokości, lecz również ograniczenie siły wiatru, co zwiększa komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo tego typu dach skutecznie chroni także przed ostrym nasłonecznieniem.
Wyposażenie nie wystarczy. Ważna jest znajomość zasad bezpieczeństwa
Ważnym aspektem pracy na rusztowaniach jest przestrzeganie obowiązujących norm bezpieczeństwa. Przy prędkości wiatru powyżej 10 m/s należy tymczasowo przerwać wszelkie prace na wysokości zgodnie z instrukcją. W praktyce prace należy przerywać w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, wymagających zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa i dostosowania się do obowiązujących przepisów.
Podsumowanie
Rusztowania budowlane umożliwiają pracownikom sprawne prowadzenie prac na różnych poziomach obiektu. Jednak nawet najwyższej jakości rusztowanie (takie dostarcza na rynek np. instant.com.pl) wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed silnym wiatrem, co pozwala zapewnić nie tylko bezpieczeństwo personelu, ale także trwałość i stabilność całej konstrukcji. Dlatego należy zwrócić uwagę na kompleksowe zabezpieczenia, obejmujące zakotwienie rusztowania i zastosowanie różnego rodzaju osłon ochronnych.
Materiał zewnętrzny