NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Personalizowane zaproszenia ślubne
Lifestyle

Personalizowane zaproszenia ślubne – czym są i dlaczego warto je wybrać?

Ślub to bez wątpienia jeden z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego z nas. Nie ulega więc wątpliwościom, że zasługuje on na specjalną oprawę – w tym również i na wyjątkowe zaproszenia. Tu pojawia się jednak pytanie, jak takie znaleźć? Na szczęście z pomocą przychodzą zaproszenia personalizowane, o których opowiemy poniżej. Przeczytaj i dowiedz się, w czym tkwi ich fenomen!

Czym są personalizowane zaproszenia ślubne?

Zanim przejdziemy do tego, czym są personalizowane zaproszenia ślubne oraz dlaczego warto je wybrać – zacznijmy od przyjrzenia się kartkom, jakie można znaleźć w polskich sklepach. W zdecydowanej większości z nich dominują przede wszystkim zaproszenia drukowane – z umieszczonym wewnątrz tekstem zaproszenia oraz wykropkowanym miejscem na wpisanie imion zapraszanych gości lub Pary Młodej. Drugim z najpopularniejszych typów produktów są z kolei kartki puste w środku. Przyszli Państwo Młodzi mogą więc odręcznie wypisać w nich tekst zaproszenia odręcznie. Produkowane w tysiącach egzemplarzy, są projektowane wedle tego samego, oklepanego schematu. I tym właśnie zaproszenia personalizowane na ślub nie są.

Znacznie bardziej oryginalne są spersonalizowane zaproszenia. Przygotowywane pod kątem listy gości oraz dodatkowych informacji o ślubie oraz ewentualnych życzeń Młodej Pary. Można więc śmiało stwierdzić, że są to kartki szyte na miarę potrzeb przyszłych Nowożeńców. Mogą bowiem na nich zawrzeć wszystko, co im się podoba. Personalizowane zaproszenia ślubne można ozdobić wedle upodobań nawet najbardziej wymagających osób. Bez problemu jednak można na nich umieścić misternie wykonaną kaligrafię, złocenia, srebrzenia, wstążki i inne kolorowe aplikacje. Równie imponująca jest różnorodność papieru, na którym przygotowuje się zaproszenia. I to zarówno pod względem kolorystki, wzornictwa, faktury papieru, jak i treści zaproszenia. Młoda Para może umieścić w środku ulubiony cytat, wierszyk lub własnego projektu zawiadomienie o uroczystości.

W tym miejscu warto również wspomnieć o wyjątkowych zaproszeniach personalizowanych, które wyróżniają się nietypową formą. Należą do nich m.in. zaproszenia ślubne na szkle odpornym na ścieranie, zarysowania, wilgoć i warunki atmosferyczne. Płytki szklane dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, a treść umieszczana jest na nich drukowana w wielu ciekawych kolorach. Tak przygotowane zaproszenie można również wsadzić w personalizowaną kopertę, która dopełni jego niezwykłego wyglądu. Innym popularnym rozwiązaniem są także zaproszenia papierowe na ślub z doczepionymi winietkami, na których umieszcza się imiona przyszłych Małżonków bądź ich inicjały. 

O czym warto pamiętać przy wyborze zaproszeń na ślub?

Wybierając zaproszenia na ślub i wesele, zawsze warto skorzystać z możliwości zamówienia próbek. Dzięki nim będzie łatwiej podjąć decyzję co do wyboru konkretnego produktu. Należy również mieć na uwadze, że zaproszenia personalizowane nie są dostępne od ręki. Z reguły od momentu akceptacji projektu przez klienta mija od 7 do 10 dni roboczych od momentu złożenia zamówienia lub zaakceptowania projektu zaproszenia przez klienta. Oczywiście istnieje również możliwość wysyłki ekspresowej, co może skrócić ich czas dostawy nawet o połowę.

Personalizacja zaproszeń na ślub daje również możliwość zaprojektowania kartki skierowanej do konkretnych osób. Mając listę gości, można bowiem z przodu kartki umieścić imiona osób zaproszonych. Taka pełna personalizacja wywoła bardzo pozytywne wrażenia na wszystkich, którzy je otrzymają. Niektóre firmy oferują również możliwość stworzenia treści zaproszenia w języku obcym. Najnowszym trendem ślubno-weselnym jest natomiast tworzenie zaproszeń w oparciu o motyw, który pojawia się również na menu ślubnym oraz etykietkach z imionami na stołach. Takie detale wznoszą ślub i wesele na zupełnie inny poziom.

Bardzo modnym trendem wśród Młodych Par staje się również dołączanie do zaproszeń dodatków w postaci rebusów, które goście mają rozwiązać. Z kolei niektórzy podchodzą do tematu pragmatycznie i wraz z zaproszeniem wysyłają także listę prezentów, jakie życzą sobie otrzymać. Są również i Pary, które decydują się na to, by do zaproszenia dołączyć mały, słodki upominek, np. w formie lizaka. Istnieje tyle pomysłów, co Par Młodych, jedyne co nas ogranicza przy tworzeniu tego typu zaproszeń to nasza własna wyobraźnia.

zaproszenia na ślub

Co powinno znaleźć się w zaproszeniu?

Oczywiście decydując się na zaproszenia personalizowane, nie można także zapomnieć o tym, co należy wypisać w środku. Czytelna treść zaproszenia to absolutna podstawa. Jednocześnie nie należy zapominać o tym, że ma ono pełnić funkcję informacyjną. Dlatego też musi ono zawierać informacje takie jak:

  • Kto zaprasza?
  • Kto jest zaproszony?
  • Czy gość może wziąć ze sobą osobę towarzyszącą lub dzieci?
  • Kiedy i gdzie odbywa się ślub?

Ewentualnie warto również zamieścić informację o tym, jaki na imprezie panuje dress code oraz informacje odnośnie preferowanych prezentów. Niektóre Młode Pary zaznaczają w zaproszeniach, że nie życzą sobie kwiatów, lub pieniędzy. Bardzo modna staje się wśród Par staje się także rezygnacja z kwiatów na rzecz pluszaków, które następnie mają trafić do domu dziecka.

Mile widziane w zaproszeniach jest także stosowanie zwrotów grzecznościowych i ich form skróconych, np. Szanowany Pan (Sz.P.) lub Szanowni Państwo (również Sz.P.). Jeśli natomiast Para Młoda nie chce, by zaproszenia brzmiały zbyt oficjalnie – zawsze można ten zwrot pominąć i zwrócić się do gości w formie bezpośredniej.

Aby ułatwić gościom dojazdu do miejsca ślubu, niektóre Pary decydują się także na to, by do zaproszenia dołączyć mapkę z oznaczonym miejscem przyjęcia lub wizytówkę z danymi kontaktowymi do Państwa Młodych. Takie dodatki również stanowią formę personalizacji.

zaproszenie

Ile kosztują personalizowane zaproszenia ślubne?

Cena personalizowanego zaproszenia na ślub uzależniona jest od wielu czynników. Te najtańsze można znaleźć już nawet w cenie od kilku złotych wzwyż. Należy jednak pamiętać o tym, że im więcej chce się uwzględnić w projekcie zaproszenia, tym bardziej koszty te wzrosną. Mowa tu zarówno o kwestiach związanych z kolorem papieru, jego fakturą, grubością, motywem, ilością nadruków, aplikacji ozdobnych, jak i wielu innych kwestiach. Z kolei Szklane zaproszenia na ślub to wydatek co najmniej 8 zł za sztukę.