NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

banknoty - pensja na już
Biznes

Co to takiego pensja na już, czyli limit zadłużenia w koncie na 15 dni?

Niektóre banki wprowadziły do swojej oferty nową usługę finansową, jaką jest tak zwany czasowy limit zadłużenia w koncie. Usługa ta nazywa się Pensja na już i jest niezwykle ciekawym i wygodnym rozwiązaniem, które może poratować nas w wielu trudnych lub nagłych sytuacjach. Warto wiedzieć, na czym polega ta oferta i jak z niej skorzystać.

Co to jest czasowy limit zadłużenia?

Klasyczny kredyt w koncie, czyli linia kredytowa jest udzielana na okres 12 miesięcy i wymaga dopełnienia takich samych formalności, jak wtedy, gdy wnioskujemy o klasyczny kredyt gotówkowy. Z kolei czasowy limit zadłużenia jest nam przyznawany na kilkanaście dni w miesiącu- są to z reguły dwa tygodnie poprzedzające termin, w którym na nasz rachunek zwykle wpływa wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy. Taki limit jest bezodsetkowy, a obsługa administracyjna limitu zadłużenia jest bezpłatna. Jedyna opłata, jaką ponosimy to jednorazowa płatność za przyznanie limitu, której wysokość waha się w granicach 50 złotych. Limit działa na zasadzie uruchomienia dodatkowych środków finansowych na dostępnych na naszym rachunku bankowym w kilkunastodniowym okresie poprzedzającym wypłatę od pracodawcy. Jeśli więc pod koniec miesiąca, gdy nasz budżet jest już mocno uszczuplony, zdarzy się jakaś nagła sytuacja, w której będziemy potrzebować pieniędzy, możemy skorzystać z limitu. Spłacamy go w ciągu 15 dni i nie ponosimy żadnych kosztów. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, jeśli używamy go rozsądnie i tylko w nagłych okolicznościach, a nie nawykowo.

Jak skorzystać z oferty – pensja na już?

Warunkiem wnioskowania o udzielenie takiego limitu, jest posiadanie konta w banku, który oferuje tę usługę. Wniosek składamy w bankowości internetowej, a następnie czekamy na jego weryfikację i otrzymujemy decyzję o jego przyznaniu. Trwa to z reguły maksymalnie jeden dzień roboczy. Procedura jest dużo szybsza i łatwiejsza w przypadku stałych klientów banku, którzy od dłuższego czasu posiadają konto, na które regularnie wpływa wynagrodzenie od pracodawcy. Znacznie upraszcza to proces sprawdzania wiarygodności źródła dochodu osoby wnioskującej o usługę kredytową. W przypadku nowych klientów, którzy dopiero założyli konto, bank dokonuje weryfikacji deklarowanego we wniosku źródła dochodów.
Kwota, o której przyznanie możemy się ubiegać, nie przekracza naszych wpływów na rachunek. W praktyce jest więc niższa niż ta, którą możemy uzyskać, starając się o tradycyjny przyznawany na rok limit w koncie. Jednak jest to bardzo ciekawe i przydatne rozwiązanie, które warto rozważyć. W praktyce stanowi ono całkowicie darmowy kredyt krótkoterminowy, który jest doskonałą alternatywą dla drogich i nie zawsze bezpiecznych usług takich jak chwilówka czy szybki kredyt online.