NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

biały fotel na kółkach
Dom

Wygoda w biurze – jaki fotel na kółkach spisze się najlepiej?

Większość specjalistów od aranżacji przestrzeni biurowej jest zgodna, że wybór odpowiedniego siedziska jest kluczowy nie tylko pod względem wygody podczas pracy, ale także zdrowia. Najczęstszym problemem, z którym zmagają się pracownicy umysłowi, którzy większość swojego dnia spędzają w pozycji siedzącej, są bóle pleców, karku, a także cierpnące nogi oraz zaburzenia krążenia. Dolegliwości te wynikają przede wszystkim z nieodpowiedniego doboru fotela na kółkach – jeśli ten nie zapewnia wygodnego i ergonomicznego oparcia, już po kilku tygodniach użytkowania go zaczniemy odczuwać nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Chociaż za wyposażenie biura, w tym fotel na kółkach, często odpowiada pracodawca, to zarząd z reguły słucha sugestii swoich pracowników, a do pewnych standardów zobowiązują go także przepisy. Nie można również zapomnieć o prywatnych stanowiskach komputerowych, gdzie wysokiej jakości fotel na kółkach jest praktycznie niezbędny.

fotel biurowy na kółkach

Jak w takim razie wybrać fotele wypoczynkowe na kółkach, który oferują komfort na satysfakcjonującym poziomie? Nie ulega wątpliwości, że kwestia ta jest znacznie trudniejsza, niż ma to miejsce w przypadku standardowego siedziska. Fachowcy podkreślają, że zastosowanie zwykłego krzesła lub fotela absolutnie nie wchodzi w grę, gdyż nie są one przystosowane do długotrwałego użytkowania. Należy zawsze mieć na uwadze, że fotel na kółkach nie ma służyć do relaksu – jego głównym założeniem jest zapewnienie stabilnej pozycji ciała, dzięki czemu nie nadwyręża się swych kości i stawów, nawet przy wielu, spędzonych na nim godzinach.

Kontrola produktu przed zakupem – na co warto zwrócić uwagę?

Nie ulega wątpliwości, że aby wybrać odpowiedni fotel na kółkach, powinno się najpierw dokładniej zapoznać z jego specyfikacją. W celu zagwarantowania pełnej wygody, warto jest zwrócić uwagę nawet na drobne detale w jego konstrukcji, gdyż to właśnie szczegóły często stanowią to, co odróżnia przeciętny model od egzemplarza wysokiej jakości. Ankiety przeprowadzone wśród specjalistów wskazały kilka rutynowych czynności, które należy wykonać przed zdecydowaniem się na konkretny produkt, a mianowicie:

  • Przetestowanie zakresu regulacji – liczne opcje regulacji są najważniejszą cechą, którą powinien posiadać fotel na kółkach, szczególnie, jeśli z danego egzemplarza ma korzystać kilka osób. Na ogół przyjmuje się, że im więcej takich funkcji, tym lepiej.
  • Kontrola siedziska – siedzisko w fotelu na kółkach powinno zapewniać stabilne wsparcie, lecz nie może być przy tym zbyt twarde. Jeśli tylko ma się taką możliwość, dobrym pomysłem jest samodzielne wypróbowanie go.
  • Ocena użytych materiałów – standardowy fotel na kółkach najczęściej wykonany jest ze skóry lub materiału tekstylnego. O ile tworzywa sztuczne bywają nieco tańsze, to fotele skórzane cechują się znacznie większą wytrzymałością, łatwiej jest też utrzymać je w czystości.
  • Sprawdzenie solidności konstrukcji – konstrukcja fotela na kółkach jest nieco bardziej złożona od zwykłego krzesła, czego rezultatem jest większa ilość miejsc, które mogą ulec potencjalnemu uszkodzeniu. Pomimo tego, egzemplarze wysokiej jakości powinny znieść nawet intensywną eksploatację, jeśli tylko użytkuje się je w prawidłowy sposób.
  • Zapoznanie się z wymiarami i maksymalnym obciążeniem – fotele na kółkach dostępne są w różnych rozmiarach, głównie z uwagi na osoby puszyste, które potrzebują nieco więcej miejsca, aby móc komfortowo się usadowić. Koniecznie powinno się sprawdzić także dopuszczalne obciążenie – w przeciwnym razie można doprowadzić do niebezpiecznych wypadków.
  • Kontrola oparcia – oparcie jest bez kluczowe, gdyż bezpośrednio przekłada się na utrzymanie prawidłowej pozycji. Musi być ono właściwie wyprofilowane, aby nie nadwyrężać kręgosłupa.

Jeśli wybrany fotel na kółkach spełnia wszystkie nasze wymagania, pozostaje jeszcze kwestia jego ceny. Analiza oferty chociażby na Allegro wykazuje, że egzemplarz z górnej półki można nabyć już za nieco ponad 1000 złotych, co nie powinno stanowić zbyt dużego wydatku. Droższe modele często posiadają dodatkowe funkcje lub po prostu pochodzą od bardziej renomowanych marek.

Wyspecjalizowane produkty – jak dopasować fotel na kółkach do swoich potrzeb?

Badania rynku wskazują, że znaczna część osób pracujących w biurach lub pracowniach komputerowych już po kilku miesiącach uskarża się na przewlekłe bóle kręgosłupa. Zaskoczeniem może okazać się jednak fakt, że sam fotel na kółkach nie zawsze jest temu winny – czasem problem polega na nieprawidłowym jego użytkowaniu. To bardzo ważne, aby zawsze przed rozpoczęciem pracy poświęcić kilka minut na to, by odpowiednio go wyregulować, uwzględniając swoją budowę ciała, wzrost oraz wagę. Dopasowanie wysokości fotela na kółkach zajmuje dosłownie parę sekund, a może oszczędzić nam poważnych problemów z posturą, o które bardzo łatwo podczas pracy w biurze. Niezwykle pomocne okażą się też dodatkowe akcesoria, jak choćby specjalne podnóżki lub poduszki, przeznaczone głównie dla osób wrażliwszych. Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że największy wpływ ma tu czynnik ludzki – to my sami musimy pilnować prawidłowej postawy i dbać o to, aby co pewien czas zmieniać pozycję na siedzisku.