NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Biznes

Wirtualne biuro – co to jest i jak dokonać wyboru ?

Wirtualne biuro to instytucja, która zajmuje się outsourcingiem siedziby firmy, spółki, działalności gospodarczej lub innego podmiotu gospodarczego.

Z czego składa się zazwyczaj siedziba firmy ? Dokładnie z tych elementów, które zaoferuje Ci wirtualne biuro, czyli musi to być rozpoznawalny adres w centrum Warszawy, sekretariat zwany w tej branży wirtualnym sekretariatem i jakieś miejsce, by w tej siedzibie po prostu móc przebywać.

Siedziba firmy za 45 zł – czy to realne ?

Idąc przez Warszawę napotykamy całą masę biurowców. Powstają one obecnie jak grzyby po deszczu, głównie poprzez zerowe stopy procentowe na świecie oraz skup obligacji korporacyjnych przez różne banki centralne.

Biuro w biurowcu zazwyczaj zawsze ma ten sam skład pomieszczeń. Po wyjechaniu windą na odpowiednie piętro napotykamy wejście z logo firmy, później sekretariat z większym logo firmy i pomieszczenia, które stanowią różne sale, zazwyczaj sale do odbycia jakiegoś spotkania lub sale zajęte przez biurka konkretnych osób.

W biurowcach mają swoje biura firmy duże, oddziały zagranicznych korporacji.

Co ma więc zrobić osoba, która albo zaczyna swoją przygodę z prowadzeniem firmy albo po prostu prowadzi drobną mikrofirmę ?

Najprostszym rozwiązaniem jest również posiadanie siedziby w centrum Warszawy, lecz w pomniejszonej skali i na zasadzie modnego obecnie sharing economy, czyli współdzielenia tych samych zasobów.

Jak wybrać wirtualne biuro ?

Wiemy już czym jest wirtualne biuro i jak widać nie jest to nic wirtualnego, tylko po prostu taka sama siedziba firmy jak biuro korporacji, lecz w skali dostosowanej do firm z segmentu mikro.

Czy więc należy chodzić po Warszawie i szukać jakiś szyldów czy reklam takich biur wirtualnych ?

Nic bardziej mylnego. Wszystko mamy w sieci. Wpisz po prostu wirtualne biuro Warszawa i otrzymasz od razu kilkanaście ofert różnych firm.

Nie wszystkie oferty są z centrum Warszawy, ale oferta VSL-System na biura wirtualne to dwa adresy właśnie z dzielnicy Śródmieście, podlegające pod urząd skarbowy Śródmieście.

Jest to adres al. Jerozolimskie 85 oraz ul. Mazowiecka 11. To Warszawskie adresy ze ścisłego centrum w sam raz na siedzibę firmy. Adresy są na bieżąco cały dzień obsługiwane przez osoby prowadzące tak zwany wirtualny sekretariat. 45 zł miesięcznie – tyle to kosztuje w firmie VSL-System i w tej kwocie znajdziesz nie tylko wirtualne biuro, ale pełną obsługę Twojej firmy.

Wirtualny sekretariat to bardzo ważny składnik biur wirtualnych. Do takiego biura będą w związku z wpisaniem wirtualnego adresu jako siedziby w KRS czy CEiDG przychodziły liczne listy z Poczty Polskiej, Inpostu czy paczki od firm kurierskich.

Wirtualny sekretariat obsłuży te wszystkie listy, czyli przede wszystkim je odbierze i poinformuje Cię o tym na email. Możliwe są też powiadomienia SMS, albo nawet skanowanie korespondencji.

Co więcej w tych 45 złotych zawarte jest już 5 godzin korzystania z sali do spotkań, których VSL-System ma całkiem sporo w centrum Warszawy. Obecnie są dwie sale spotkań na Al. Jerozolimskich 85, ale jest również rezerwowe pomieszczenie przeznaczone na sale do spotkań, gdyby ilość klientów wzrosła.

Na ulicy Mazowieckiej 11 VSL-System posiada 3 sale do spotkań, w tym jedna z nich jest dość spora z tablicą suchościeralną i mieści 10 osób. Istnieje możliwość bycia klientem tylko jednego wirtualnego biura i korzystanie z sal spotkań pod dowolną lokalizacją.

Wirtualny sekretariat, który jak wiemy jest całkowicie realny oraz sale do spotkań wypełniają zarówno znamiona jak i definicję siedziby firmy. Stanowią alternatywę dla biura w biurowcu, gdyż biuro w biurowcu to potężne koszty z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego i takie powierzchnie biurowe ewidentnie nadają się tylko dla korporacji.

Trzeba się ze swoją malutką firmą w tym świecie wielkich korporacji odnaleźć a ponieważ firmę prowadzi się dla zysku to warto ciąć koszty siedziby firmy, skoro można ją mieć wtedy, gdy jest potrzebna i za 45 zł.