NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Dom i Wnętrze

Rodzaje karniszy metalowych i ich zastosowanie

Wbrew pozorom wybór karnisza nie jest tak oczywistą sprawą. Duża różnorodność modeli na rynku wcale nie ułatwia zadania, gdyż w sprzedaży można znaleźć karnisze różniące się od siebie konstrukcją, wyglądem oraz materiałem, z którego są wykonane. Obecnie wybór nie ogranicza się jedynie do wariantów drewnianych, gdyż coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie karnisza metalowego. Jakie są ich rodzaje i gdzie sprawdzą się takie modele?

Karnisze metalowe – podział ze względu na konstrukcję

Producenci starają się coraz bardziej udoskonalać swoje produkty i dopasować je do oczekiwań współczesnych użytkowników. Jeszcze do niedawna standardem w polskich domach były karnisze z drewna, składające się z rury i przymocowanych do niej żabek. Obecnie prym wiodą karnisze metalowe, które występują w wielu stylach wykończenia, konstrukcjach i kolorach. Wśród najpopularniejszych rodzajów, można wyróżnić następujące modele.

·         Karnisze apartamentowe – to najmodniejsze warianty, które wyróżniają się nowoczesnym kształtem i eleganckim wzornictwem. Składają się z aluminiowego profilu, do którego przymocowane są żabki. Mogą one być nawlekane na profile lub przesuwać się po szynie.

·         Karnisze rurowe – jest to najczęściej spotykany wariant, który składa się z drążka, po której poruszają się żabki lub klipsy. Takie karnisze metalowe występują w wariancie jedno lub dwutorowym, jednak na rynku można znaleźć także bardziej rozbudowane konstrukcje.

·         Karnisze teleskopowe – jest to dość specyficzna kategoria produktów, na którą składają się mini karnisze. Mają one konstrukcję teleskopową, która umożliwia regulację drążka. Takie karnisze metalowe mają ograniczone możliwości, dlatego wykorzystuje się je głównie do powieszenia lekkich zasłon i zazdrostek w kuchni lub łazience.

Śledząc trendy w branży wnętrzarskiej, można zauważyć, że obecnie najmodniejsze są modele o kwadratowym przekroju profilu. Wyglądają one zarazem elegancko i nowocześnie, dlatego stanowią uniwersalny dodatek do każdego wystroju wnętrza.

Karnisz metalowy – pojedynczy czy podwójny?

Przed zakupem karnisza, warto się wcześniej zastanowić, w jaki sposób planujesz udekorować okno. Jeżeli ma to być jedynie zwiewna firana, dobrym wyborem będą pojedyncze karnisze metalowe o konstrukcji szynowej. W przypadku chęci zawieszenia firany i zasłony jednocześnie, lepiej sprawdzi się wariant podwójny, z żabkami nałożonymi na drążek.

Dlaczego warto wybrać karnisze metalowe?

Metalowe konstrukcje wyróżniają się wysoką trwałością i estetyką wykonania, dlatego stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnego drewna. Karnisze metalowe są chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na eleganckiej aranżacji okna oraz funkcjonalności. Takie modele sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, gdzie subtelne dodatki odpowiadają za charakter wystroju. Zaletą karniszy metalowych jest również to, że dostępne są w różnorodnym wzornictwie. Można wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej, a niektóre modele są wzbogacone ozdobnymi detalami.