NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

produkcja trumien
Lifestyle

Produkcja trumien – co trzeba wiedzieć?

Obecnie produkcja trumien jest usługą, w którą angażują się nie tylko prywatni przedsiębiorcy, ale też zakłady pogrzebowe. W swoich ofertach posiadają modele wykonane z różnych materiałów oraz o zróżnicowanych wzorach. Dodatkowo domy pogrzebowe, które posiadają zakłady wyrobu trumien, pozwalają na szybszą realizację formalności związanych z pochówkiem.

Produkcja trumien – materiały stosowane do produkcji

Powszechnie stosowanym materiałem do produkcji trumien jest drewno. Wykorzystywane są do tego drzewa iglaste lub liściaste, to jednak zależy od preferencji zlecającego. Zdarzają się też modele z metalu. 

Produkcja trumien wykorzystuje drewno:

  • dębowe,
  • sosnowe,
  • białodrzewa,
  • olchy.

Producent trumien wykorzystuje lite drewno i gwarantuje najwyższą staranność i precyzję wykonania. Biorąc to pod uwagę, możemy zwrócić się do przedsiębiorstwa pogrzebowego o zrobienie trumny, tak aby się nam podobała. Dom pogrzebowy Koperski z Warszawy od wielu lat zajmuje się produkcją trumien wysokiej jakości.

Trumny metalowe

Mimo tego, że trumny drewniane są tradycyjne i najpopularniejsze. Wiele zakładów oferuje alternatywę w postaci sarkofagu wykonanego z metalu. Na nich również można nanieść dowolny wzór czy motyw, poprzez grawerowanie i obróbkę.

Na rynku pojawiają się też trumny z elementami szklanymi. Klasyczne modele, są wciąż wykonywane z drewna. Niektórzy decydują się na egzotyczne wersje, trzeba jednak pamiętać, że są one zdecydowanie droższe od tradycyjnych. 

W Polsce tradycja jest bardzo silna i prawie każdy producent trumien ma w swojej ofercie modele z dębu i sosny. Jeśli chcesz wykazać się unikalnością, możesz pomalować sarkofag specjalnym preparatem lub zaimplementować ozdobne żłobienia. 

Jak przebiega produkcja trumny?

Drewno pozyskiwane do produkcji, pochodzi głównie z tartaków. Po wysuszeniu w przeznaczonym do tego specjalnym miejscu, gdzie uzyskuje odpowiedni stopień wilgotności. Następnie może zostać wykorzystane do tworzenia różnych trumien.

Producenci wykorzystują gotowe wzory, a także przygotowują je na indywidualne zamówienie klienta. Podczas produkcji wykorzystuje się sprawdzone metody rzemieślnicze wraz z nowoczesnym sprzętem. Istnieją też specjalne urządzenia, które umożliwiają realizację z pozoru nietypowych zamówień.

Trumny ekologiczne

Trumny ekologiczne są mniej popularne, ponieważ niewielu przedsiębiorców na polskim rynku je oferuje. Tajemnica dotycząca ich produkcji, kryje się w procesie, który nie jest do końca ujawniony.

Przy produkcji tego rodzaju miejsc pochówku wykorzystywana jest mniejsza ilość gazów cieplarnianych, w porównaniu do tradycyjnej metody. Dodatkowo nie stosuje się szkodliwych chemikaliów. 

Materiał przeznaczony do ich produkcji to niewielkie gałęzie jednego gatunku dębu. W ten sposób pozyskiwane włókno drzewne ma wyjątkowo zwartą i mocną strukturę. Nowoczesna technologia umożliwia redukcję stopnia zużycia energii, w trakcie cięcia, łączenia i innych etapów tworzenia trumien. Kleje, które są używane do spajania płyt są roślinnego pochodzenia, a nadruk nie wykorzystuje folii drukarskiej.