NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

akcesoria we wnętrzach boho
Dom i Wnętrze

Niezbędne akcesoria we wnętrzach boho

Styl boho wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w aranżacji wnętrz. Trudno się dziwić – jest lekki i pozwala zbudować przytulne przestrzenie do codziennego życia. Choć jest to tendencja zakładająca daleko idącą swobodę, to mimo wszystko pojawia się w niej nieco charakterystycznych elementów – znaków rozpoznawczych. Co powinno trafić do pomieszczeń boho? Jakie akcesoria są wręcz niezbędne? Nieco więcej na ten temat napiszemy poniżej.

Czym jest styl boho w aranżacji wnętrz?

Styl boho to pochodna luźnego stylu hippisowskiego oraz nawiązanie do rozmaitych nurtów twórczych. Sama nazwa przecież wywodzi się wprost od słowa „bohema”, czyli środowisk artystycznych z początku wieku w Paryżu.

W tej tendencji regularnie pojawiają się pewne nawiązania do sztuki etnicznej, z różnych zakątków świata. Trudno liczyć w tym przypadku na homogeniczność. Króluje zamiast tego swobodny eklektyzm. Obok siebie występują zatem przedmioty w piękne folkowe wzory, charakterystyczne dla różnych obszarów. Niejednokrotnie pojawiają się także produkty oryginalne, przywożone z dalekich wojaży.

Co wyróżnia boho? U jego podstaw leży olbrzymia wolność i odchodzenie od sztywnych zasad. Z połączenia rozmaitych elementów wyposażenia powstaje jednaj przyjemna w odbiorze, niezmiernie przytulna przestrzeń, zapewniająca komfort codziennego funkcjonowania.

Boho – cechy charakterystyczne

Pomimo olbrzymiej swobody, w stylu boho można jednak zaobserwować pewne cechy stałe, dzięki którym udaje się odróżnić tę tendencję od innych nurtów aranżacyjnych. Co stoi zatem u podstaw boho?

Bazą jest oczywiście nawiązywanie na każdym kroku do natury. We wnętrzach boho umieszcza się rośliny w okazałych donicach i wazonach. Motywy roślinne są także obecne na ścianach (modne fototapety) oraz w tekstyliach – w wersji naturalnej lub mocno stylizowanej i zgeometryzowanej.

Nawiązanie do przyrody pojawia się zastosowaniu odpowiedni materiałów. W boho króluje drewno oraz tekstylia (firany, poduszki, abażury lamp). Chętnie sięga się po produkty ekologiczne, wykonywane z recyklatu.

Kolorystyka przestrzeni boho jest jak najbardziej naturalna. Sięga się po kolory ziemi, beże, pomarańcze i odcienie żółcieni. Oprócz nich wprowadza się oczywiście również wszechobecną zieleń.

Boho nie może się obyć bez pamiątek z dalszych lub bliższych podróży. Nie są to zatem przestrzenie sterylne, a żywe – pełne wspomnień oraz pozytywnych emocji domowników.

Co musi się znaleźć we wnętrzach boho – najważniejsze elementy wyposażenia

W każdym wnętrzu boho pojawiają się rozmaite akcesoria, które stanowią bazę do budowania przytulnej i miłej dla oka aranżacji. Jakie elementy są niezbędne, by zbudować ciekawy salon lub sypialnię w tym nurcie?

Oświetlenie – nowoczesne i efektowne lampy

Systemy oświetleniowe są niezbędne w każdym domowym pomieszczeniu. Warto sięgać po modele wpisujące się w ogólną specyfikę pomieszczenia.

Jakie zatem powinny być lampy boho? Warto wybierać lampy wiszące i stojące z tekstylnymi abażurami z bawełny lub surowego lnu. Powierzchnia tkaniny bywa gładka, choć niekiedy trafiają się też produkty z ciekawymi wzorami etno lub innymi motywami geometrycznymi.

Używa się modeli minimalistycznych, o mocno uproszczonej formie, nawiązującej do stylu skandynawskiego. Można choćby postawić na praktyczne lampy z cylindryczną osłoną źródeł światła. Niekiedy stosuje się również oprawy vintage lub stylizowane modele industrialne, w których montuje się ozdobne żarówki. Można je znaleźć w sklepie https://lampy.it/

Wszechobecne tekstylia

Wnętrza boho mają być swobodne a przy tym niezmiernie przytulne. Osiąga się to często dzięki zastosowaniu rozmaitych tekstyliów.

Trudno wręcz wyobrazić sobie aranżacje boho bez dywanów z etnicznymi wzorami, patchworkowych koców, folkowych zasłon lub poduszek na kanapie. Chętnie zawiesza się także staromodne makaty lub makramy, które stają się przyjemną dekoracją ścienną.

Pamiątki budują nastrój

Nikt nie jest czystą kartą – taką zasadę wyznają miłośnicy stylu boho. Wnętrza w tym nurcie nie są zatem minimalistyczne. Umieszcza się w nich wiele elementów opowiadających historię domu i jego mieszkańców.

Mogą to być wspomniane już wcześniej pamiątki z podróży. Dodatkowo w pomieszczeniach boho nie może zabraknąć zdjęć, zawieszonych w ozdobnych ramkach na ścianach. Oprawki wcale nie muszą być identyczne – można je kupić na pchlim targu, w antykwariacie lub nawet wykonać samodzielnie.

Styl boho – pomysł na swobodne i przytulne wnętrze

Boho jest ponadczasowe i uniwersalne. Można w nim wykorzystać rozmaite elementy, by stworzyć przyjemne miejsce do życia. Każdy ma szansę zbudować je po swojemu. Tak tworzy się idealną przestrzeń – przyjazną dla użytkowników i ściśle związaną z ich stylem życia.