NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Przedstawiciel handlowy
Biznes i Finanse

Jakiej pracy warto się podjąć? – Przedstawiciel handlowy

Wiele osób szukając zatrudnienia zastanawia się, jakiej pracy warto się podjąć? Oczywiście wszystko zależy od kwalifikacji i zainteresowań. Istnieje jednak wiele zawodów, w których sprawdzi się większa liczba osób. Jedną z nich jest posada przedstawiciela handlowego. Stanowisko to stale zyskuje coraz większą popularność. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest ono w końcu bardzo atrakcyjne. Przynosi wiele korzyści i satysfakcji. Mimo dużego zainteresowania na rynku nadal można znaleźć sporo ogłoszeń o pracę. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzuje się zawód przedstawiciela handlowego.

Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Dla wielu osób praca przedstawiciela handlowego wydaje się monotonna i nudna. Niektórzy kojarzą to stanowisko z bezustannym namawianiem kogoś do zakupu pewnych usług, czy też produktów. Takie myślenie jest błędne.

Oczywiście głównym obowiązkiem przedstawiciela jest sprzedaż. Składa się na nią wiele czynników. Poza tym istnieje sporo pobocznych zadań, które są związane z przebiegiem transakcji.

Handlowiec w największym stopniu zajmuje się szeroko pojętą obsługą klienta. Często pracodawcy wymagają utrzymywania oraz budowania pozytywnych relacji z kontrahentami.

Aby robić to skutecznie, przedstawiciel powinien stale dokonywać analizy rynku. Pozwoli mu to na trafne scharakteryzowanie oczekiwań i potrzeb klientów. 

Do jego obowiązków należy również odpowiednie dopasowanie oferty pod zainteresowanego. Dzięki temu klient będzie czuł, że ma do czynienia z profesjonalną firmą. Do zadań przedstawiciela należy również sporządzanie i zawieranie umów

 

Sprzedaż produktów ściśle połączona jest działaniami marketingowymi. Właśnie dlatego handlowiec przygotowuje akcje promocyjne produktów lub usług oferowanych przez firmę. Po jakimś czasie powinien on również zweryfikować skuteczność swojej pracy. Na tym etapie czasami konieczna okazuje się korekta nieefektywnych działań.

Zdarza się, że handlowiec ma za zadanie organizowanie sieci sprzedaży oraz dostaw artykułów do klienta. 

Chcąc zdobyć pracę jako przedstawiciel handlowy należy przygotować się na niestandardowy tryb pracy. Zajęcie to wymaga mobilności i elastyczności ze strony pracownika. Dzieje się tak, ponieważ podporządkowuje się on pod klienta. W związku z tym, czas i miejsce spotkań zazwyczaj wyznacza kontrahent.

Co powinien umieć przedstawiciel handlowy? – wymagania 

Jak doskonale wiemy, praca przedstawiciela handlowego wymaga od niego nieustannego kontaktu z innymi ludźmi. W związku z tym, osoba ubiegająca się o powyższe stanowisko, powinna być komunikatywna

Ze względu na swoje obowiązki, handlowiec nie może mieć problemów w nawiązywaniu pozytywnych relacji z ludźmi oraz ich utrzymywaniem

Osoba na powyższym stanowisku jest pewnego rodzaju wizytówką całej firmy. Mówi się, że pierwsze wrażenie jest kluczowe, dlatego ważna jest znajomość zasad savoir-vivre’u. Wygląd zewnętrzny przedstawiciela również nie może pozostać w tyle. Należy postawić na elegancki strój oraz odpowiednią mowę ciała.

Praca przedstawiciela handlowego jest jedną z najbardziej mobilnych. Rzadko kiedy zdarza się, aby był on cały dzień w biurze. Dlatego ważne jest, żeby aplikanci mieli prawo jazdy kat.B.

Aby móc skutecznie działać, osoby odpowiedzialne za sprzedaż powinny posiadać dużą wiedzę specjalistyczną. Nie jest to warunek konieczny. Jednak chcąc osiągać imponujące wyniki, należy szybko zaznajomić się z branżą.

Pracodawcy w wymaganiach często wymieniają umiejętności negocjacyjne oraz gospodarowania czasem podczas pracy. Dużym atutem kandydatów z pewnością będzie doświadczenie.

Ze względu na obowiązki wynikające z powyższego stanowiska, przyszli przedstawiciele powinni wiedzieć, jak efektywnie promować produkty, czy też usługi.

Przedstawiciel handlowy – jak zdobyć pracę?

Pierwszym pytaniem osób poszukujących zatrudnienia jest ,,Jakiej pracy warto się podjąć?”. Kiedy już znajdą odpowiedź, pojawia się kolejna zagwozdka: ,, Jak ją zdobyć?”. 

Aby mieć szansę zawalczyć o wymarzoną pracę, w pierwszej kolejności należy dostać się na rozmowę o pracę. W tym celu warto dopracować swoje CV. Spraw, aby curriculum vitae przyciągało uwagę. Wszystko, co w nim zawrzesz dopasuj do ogłoszenia pracodawcy. Upewni go to w przekonaniu, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Pamiętaj o zdjęciu!

Aby osiągnąć swój cel, przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanów się, co możesz zaoferować firmie i czego sam(a) oczekujesz. Zdobądź informacje na temat przedsiębiorstwa, odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz tam pracować. Zadbaj o odpowiedni strój i pamiętaj o istocie mowy ciała. Nie zapominaj o pozytywnym nastawieniu!

 

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Wiele osób zastanawiając się, jakiej pracy warto się podjąć, szuka informacji na temat wynagrodzeń. Zarobki przedstawicieli handlowych są bardzo zróżnicowane. Na ostateczną pensję składa się wiele czynników. Są to m.in. rezultaty sprzedażowe, rodzaj stanowiska oraz branży. Wynagrodzenie handlowców często znacznie się od siebie różni ze względu na prowizję. Oznacza to, że ich pensja uzależniona jest od wyników transakcji.

W styczniu 2022 roku średnie zarobki na stanowisku młodszego specjalisty wynosiły 4670 zł. Z kolei specjalista otrzymywał 5630 zł, a starszy specjalista około 6600 zł.

Są to oczywiście dane poglądowe, które są zależne od wielu kwestii.