NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Dom

Jak wybrać drzwi prysznicowe?

Wybór urządzeń do łazienki i aranżacja tego wnętrza może być wyzwaniem – warto określić swoje potrzeby oraz budżet, a także poznać wybór sprzętów dostępnych na rynku. Tym razem jednak skupimy się na konkretnym elemencie – podpowiemy, jak wybrać drzwi prysznicowe.

Wanna czy drzwi prysznicowe?

W zależności od metrażu łazienki, naszych potrzeb i budżetu, a także przyzwyczajeń możemy wybrać sprzęty – jedni preferują wanny prostokątne czy okrągłe, inni brodzik. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze – warto jednak poznać plusy i minusy różnych opcji. Jeśli już wiesz, że zainwestujesz w brodzik prysznicowy i drzwi, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wybrać konkretny model.

Funkcjonalne drzwi prysznicowe

Drzwi prysznicowe można zamontować zarówno w kabinach prysznicowych z brodzikiem, jak i w modelach typu walk-in. Odpowiednio dobrane będą praktyczne i wygodne, ale wiele zależy od ich konstrukcji, usytuowania, sposobu otwierania oraz układu i wielkości pomieszczenia. Wiele drzwi prezentuje się w dodatku stylowo i będą efektownym rozwiązaniem w każdej łazience.

Wielkość łazienki a brodzik prysznicowy

W niewielkich łazienkach warto wykorzystać każdy metr kwadratowy, dlatego rozsądnym wyborem będzie kabina narożnikowa prostokątna, kwadratowa lub okrągła. Większe łazienki i przestronne salony kąpielowe pozwalają na więcej możliwości – zwykle montuje się w nich nowoczesne kabiny walk-in z przeszkleniem. Takie rozwiązania nie są też wyposażone w tradycyjne drzwi prysznicowe.

Drzwi jako jeden z kluczowych elementów

Wybór drzwi do kabiny prysznicowej ma ogromne znaczenie – wyjaśnijmy jednak, dlaczego. Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć wybór kabiny – powinna dobrze się prezentować, a także być praktyczna i dopasowana do przestrzeni.

Design. Na estetykę kabiny prysznicowej ważnym elementem są przeszklenia – można je wybrać zgodnie z własnym gustem i potrzebami. Do wyboru są zwykle drzwi różne rodzaje przeszkleń – jak szkło satynowe, piaskowane, kolorowe itd.

Otwieranie i zamykanie. Warto też wybierać drzwi, które łatwo się otwierają i zamykają, co wpłynie na komfort użytkowania. Dobrze dopasowane drzwi nie zajmują w łazience znacznie więcej miejsca podczas otwierania – ważne, aby nie blokować wtedy dostępu do innych urządzeń, np. pralki.

Pielęgnacja. Bardzo duże znaczenie ma również sposób czyszczenia drzwi prysznicowych – ważne jest, aby usuwanie zabrudzeń powstałych na drzwiach było proste, również w miejscach trudno i bardzo trudno dostępnych. Z kolei z przeszkleń należy regularnie usuwać osad z kamienia.