NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Jak grać na giełdzie
Biznes i Finanse

Jak grać na giełdzie, aby zarobić, a nie stracić?

Jak grać na giełdzie? Osoby początkujące myślą, żegra na giełdziejest skomplikowana i zarabiają jedynie profesjonaliści i duże firmy. Zyski mogą generować także inwestorzy indywidualni, jednak muszą poznać kilka ważnych pojęć i stosować się do ważnych zasad. O czym należy pamiętać?

Jak grać na giełdzie? Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Ryzyko inwestycyjne to nieodłączny element, który związany jest z inwestowaniem na giełdzie. Nie da się go całkowicie wyeliminować. Inwestor może jedynie je ograniczyć. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie ryzyka inwestycyjnego, jest właściwa dywersyfikacja portfela inwestycyjnego (więcej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/jak-grac-na-gieldzie/). Polega ona na lokowaniu środków w różne aktywa, a nie jeden rodzaj. Dzięki temu w przypadku kiedy cena jednego instrumentu finansowego spada w dół, inwestor nie straci wszystkich pieniędzy. Ceny pozostałych aktywów, w które zainwestował mogą wzrosnąć i wyrównać ewentualną stratę.

Wybór odpowiednio długiego czasu inwestycji

Wybór strategii uzależniony jest od różnych czynników, takich jak długość czasu, na jaki inwestor ma zamiar zamrozić swój kapitał albo w jakie instrumenty chce inwestować. Warto wiedzieć, że krótkoterminoweinwestowanie na giełdzieumożliwia szybkie reagowanie na rynkowe zmiany, jednak związana jest z wyższym ryzykiem inwestycyjnym. Natomiast w przypadku inwestycji długoterminowych, zysk może nie być tak wysoki, ale i ryzyko inwestycyjne jest niższe.

Trader powinien inwestować dokładnie tyle, ile może stracić. Nie należy lokować pieniędzy, które są niezbędne na opłacenie np. bieżących rachunków, nie mówiąc już o zapożyczaniu się u rodziny albo w banku. To już nie jestinwestowanie na giełdzie, a hazard i może prowadzić do poważnych kłopotów finansowych.

Panowanie nad emocjami

Nie jest to łatwe, szczególnie w przypadku początkujących inwestorów. Giełda wyzwala w graczach wiele skrajnych emocji, a panowanie nad nimi to ważna i trudna do wypracowania umiejętność, jednak bardzo przydatna. Najlepsi inwestorzy podchodzą do inwestowania z chłodną głową, dzięki czemu podejmują trafne decyzje, które skutkują zyskiem.

Realistyczne podejście

Szczególnie na początku drogi, inwestor nie powinien oczekiwać bardzo wysokich zysków. Początkujący trader powinien raczej skupić się na ochronie swojego kapitału. Zyski przede wszystkim mogą być niewysokie i stopniowe. Dopiero wraz z nabywaniem doświadczenia, można liczyć na wyższe pieniądze. Warto o tym pamiętać i stosować sobie realistyczne cele.

Jak grać na giełdzie? Wybór właściwej strategii inwestycyjnej

Inwestowanie na giełdziebez odpowiedniego planu i taktyki, nie może się udać (poczytaj, jak zacząć grać na giełdzie tutaj: https://poradynacodzien.pl/jak-zaczac-grac-na-gieldzie/). Dokonywanie transakcji na ślepo przyniesie więcej szkody niż pożytku, dlatego tak ważny jest wybór właściwej strategii inwestycyjnej. Jakie z nich są najpopularniejsze?

Dywidendowa

Strategia dywidendowa polega na tym, że inwestor lokuje swoje finanse w spółki, które regularnie wypłacają dywidendę. Z punktu widzenia tradera, takie spółki są bardzo atrakcyjne, gdyż może on pobierać zyski ze stabilnego przedsiębiorstwa. Strategia ta jest bardzo korzystna w szczególności w okresach niepewności na giełdzie. Wówczas traderzy często uciekają do spółek, które cechują się solidnymi fundamentami.

Value investing

Inwestowanie na giełdziew oparciu o tą strategię polega na tym, że inwestor wybiera do portfela akcje niedowartościowanych spółek. Chodzi o przedsiębiorstwa, których akcje w stosunku do wartości rynkowej spółki, są tanie. W celu określenia tego, trzeba porównać cenę zagregowaną wszystkich akcji spółek, wraz posiadanym majątkiem.

W przypadku, kiedy cena akcji wyemitowanych jest niższa od księgowej wartości spółki to oznacza, że wycena jej jest szczególnie korzystna względem wartości rynkowej spółki.

Bottom fishing

Ta strategia polega na zakupie akcji tanich, a następnie trzymaniu ich w portfelu dopóty, dopóki ich cena nie wzrośnie. Metoda ta związana jest raczej z wyszukiwaniem trendów spadkowych oraz wzrostowych.Inwestowanie na giełdziew oparciu o te strategię, wymaga znajomości analizy technicznej.

Podążanie za trendem

Opiera się ona na tym, że inwestor zakłada, iż idąc razem z kierunkiem, w którym podąża większość inwestorów, zwiększa swoje szanse na udaną inwestycję. Ta strategia również opiera się o analizę techniczną. Polega na zakupie akcji, które zaczęły już trend wzrostowy, a następnie sprzedawaniu ich na wcześniej określonych poziomach.

Metoda ta nie polega na kupowaniu akcji w dołku i sprzedawaniu na górce, ponieważ jest to w zasadzie niemożliwe. Inwestor wchodzi w trend zdefiniowany i z inwestycji wychodzi możliwie przed innymi, czyli przed szczytem.

Jak grać na giełdzie? Trzeba poznać zasady, rządzące tym światem i odpowiedzieć sobie na ważne pytania, dotyczące celu i akceptowanego poziomu ryzyka. Ważna jest także ciągła nauka i praktyka. Wszystko to i trochę szczęścia spowoduje, że inwestor osiągnie wymierne zyski.

Artykuł sponsorowany