NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

PIT-37
Biznes i Finanse Lifestyle

Formularz PIT-37 — ważne informacje dotyczące deklaracji PIT

Do tej pory rozliczanie się z Urzędem Skarbowym sprawiało Ci problem? To tak jak wielu innym osobom. Wiedz jednak, że składanie deklaracji PIT wcale nie musi być takie trudne. Decydując się na rozliczenie PIT-37 przez internet, załatwisz całą tę formalność w dosłownie kilka minut. Zobacz, jak to zrobić.  

Pierwszą rzeczą, jaka należy zrobić, wykonując rozliczenie roczne, jest wybór właściwego formularza PIT. Aktualnie jednym z najpopularniejszych zeznań rocznych jest deklaracja PIT-37. Z formularza tego korzysta najwięcej podatników. Czy Ty także należysz do tego grona i powinieneś wybrać właśnie to zeznanie? Tego dowiesz się już za chwilę. Jeśli chcesz mówić o zapłaconym podatku, musisz najpierw wiedzieć, jak wypełnić formularz swojej deklaracji. Wiele osób sądzi, że jest to zadanie dość skomplikowane. Jednak jeśli skorzystasz z poniższych wskazówek, przekonasz się, że wcale nie musi tak być. Sprawdź więc, kto właściwie powinien wypełnić formularz PIT-37 oraz co jest potrzebne do jego prawidłowego uzupełnienia. Dowiedz się też, jakie ulgi PIT 37 przewiduje dla podatników? 

PIT-37 — dla kogo?

Zeznanie podatkowe PIT 37 przeznaczona jest przede wszystkim dla wszystkich rozliczających otrzymujących wynagrodzenie za pośrednictwem płatnika, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Dotyczy to zarówno podatników pracujących na umowę o pracę, zlecenie, czy też dzieło, jak i czerpiących korzyści ze spółdzielczego stosunku pracy. Formularz PIT 37 wypełnić powinny także osoby pobierające rentę, emeryturę, stypendia. Dotyczy też korzystających z zasiłków przedemerytalnych oraz osoby otrzymujące przychodu z tytułu praw autorskich.

Deklaracja PIT 37 przeznaczona jest także dla podatników, którzy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że osoby zajmujące się prowadzeniem działalności wykonywanej osobiście lub nie nie mogą rozliczyć się za pomocą tego formularza. Warto zaznaczyć też, że dotyczy to także sytuacji rozliczenia wspólnie ze współmałżonkiem. Formularz PIT 37 mogą wypełnić jedynie pary, w których żadna z osób nie prowadzi działalności gospodarczej. 

Jak wypełnić formularz PIT-37? 

Zastanawiasz się, jak wypełnić formularz PIT 37? Chociaż jeszcze do niedawna kojarzyło się to z koniecznością uzupełnienia rozmaitych druków i staniem w długich kolejkach w urzędzie, to jednak dziś jest zupełnie inaczej. Obecnie możesz załatwić wszystko w bardzo łatwy sposób, robiąc rozliczenie PIT przez internet. To naprawdę proste, a co najważniejsze, zajmuje dosłownie kilka minut. 

Swój PIT 37 możesz rozliczyć za pomocą jednego z dostępnych rekomendowanych programów do wypełniania deklaracji. Jednym z nich jest program e-pity. To narzędzie niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni formularz i go uzupełnisz. Pamiętaj, że aby zrobić to prawidłowo, musisz mieć pod ręką PIT-11, który otrzymałeś wcześniej od pracodawcy. Uwzględnij zarówno standardowe wynagrodzenie, jak i wszelkie zasiłki chorobowe w PIT 37. Miej też na uwadze fakt, że w rozliczeniu możesz skorzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Ustawa przewiduje między innymi ulgę na dziecko, rehabilitacyjną, czy też ulgę na internet.

Po uzupełnieniu wszystkich danych pozostaje już tylko wydrukować formularz i wysłać go do właściwej placówki. Urząd Skarbowy przyjmuje także formularze PIT w wersji elektronicznej. Możesz więc przesłać je także w formie pliku PDF. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zostaną dostarczone natychmiast.