NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Co obejmują usługi gazowe
Dom

Co obejmują usługi gazowe?

Fachowcy świadczący usługi gazowe pomagają w projektowaniu i montażu instalacji gazowej oraz dbają o jej regularny przegląd, serwis i konserwację. Osoba, która specjalizuje się w świadczeniu usług gazowych, nazywana jest gazownikiem. 

Jakie usługi gazowe wykonuje gazownik?

Gazownik to fachowiec wykonujący prace związane z siecią gazową oraz urządzeniami grzewczymi zasilanymi gazem. Specjaliście można zlecić szereg zadań monterskich i serwisowych – poczynając od doradztwa w zakresie wyboru instalacji grzewczej, przez drobne naprawy, aż po projekt i montaż całej instalacji gazowej.

Zlecając poszczególne usługi gazowe fachowcowi, należy sprawdzić, czy posiada on odpowiednie uprawnienia i umiejętności oraz, czy prowadzi dokumentację realizowanych prac. 

Usługi gazowe – prace związane z instalacją

Wyspecjalizowany w swojej branży gazownik jest w stanie budować i eksploatować sieci gazowe, serwisować maszyny i urządzenia, a także opracowywać projekt całej instalacji gazowej.

Gazownikowi można zlecić poszczególne usługi gazowe:

  • projekt instalacji gazowej,
  • montaż instalacji gazowej, 
  • modernizację oraz przeróbki, 
  • regularne przeglądy maszyn i urządzeń gazowych,
  • serwis, konserwację i naprawy maszyn oraz urządzeń gazowych.

Takie prace wiążą się z usuwaniem nieszczelności z instalacji, dbaniem o właściwe uszczelnienia, podłączaniem i odłączaniem urządzeń gazowych, a także sprawdzaniem stężenia gazu w gazomierzach. Odpowiednio przeprowadzone usługi gazowe mają realny wpływ na bezpieczeństwo zdrowia i życia użytkowników instalacji gazowych. 

Podłączanie pieców, kuchenek i płyt gazowych

Usługi gazowe obejmują również proste prace montażowe, czyli podłączanie pieców grzewczych, kuchenek czy płyt gazowych. Choć takie usługi nie zajmują dużo czasu, to niezwykle istotne jest ich właściwe wykonanie. Profesjonalista zadba o to, żeby sprzęt był podłączony szczelnie i solidnie. 

Samodzielne podłączanie kuchenki może skutkować nie tylko uszkodzeniem sprzętu czy utratą gwarancji na urządzenie gazowe, ale także niebezpiecznymi wydarzeniami, jak ulatnianie się gazu do innych pomieszczeń czy wybuchem. Wszelkie usługi gazowe należy bezwzględnie zlecać kompetentnym i uprawnionym specjalistom. 

Koszty projektowania, montażu czy serwisu instalacji gazowych bądź urządzeń grzewczych są większe niż przy samodzielnych pracach, ale w perspektywie czasu i bezpieczeństwa użytkowników to opłacalna inwestycja.