NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Jak dbać o zdrowie
Zdrowie

Jak dbać o zdrowie i dobre samopoczucie? Poznaj prosty sposób!

Gdy cieszymy się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, mamy energię do działania i łatwiej nam stawiać czoła przeciwnościom losu. Jednak w codziennym biegu nie trudno zapomnieć o tym, by się o siebie zatroszczyć. Sprawdź nasz prosty sposób na to, jak zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie nawet w natłoku obowiązków!

ZADBAJ O SIEBIE

Aby cieszyć się zarówno zdrowiem, jak i dobrym samopoczuciem, warto zadbać o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę. Do tej listy należałoby także dopisać spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz wyodrębnienie w ciągu dnia chwili dla siebie.

ODPOWIEDNIA ILOŚĆ SNU, CZYLI JAKA?

Sen to czas regeneracji całego organizmu. Gdy jesteśmy niewyspani, nie mamy energii do działania i trudno nam się skupić na codziennych obowiązkach. Dlatego, w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie, warto zadbać o to, by regularnie spać 7-8 godzin dziennie1. Taka ilość pozwoli Ci porządnie wypocząć i się zregenerować.

CO NAM DAJE AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA?

Na pewno nie raz i nie dwa słyszałeś powiedzenie „ruch to zdrowie”. Jest w nim sporo prawdy – nawet niewielka, lecz regularna, aktywność ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie2. Wiąże się to m.in. z endorfinami, czyli hormonami szczęścia, które wydzielają się podczas wysiłku fizycznego3.

ZBILANSOWANA DIETA TO PODSTAWA

Zbilansowana dieta to nie tylko duża ilość warzyw i owoców. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby na nasze talerze trafiały głównie produkty, które jednocześnie dostarczą nam energii, witamin oraz innych, cennych składników odżywczych. Odpowiedni dobór artykułów spożywczych pomoże Ci zadbać o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie4.

Wybór najkorzystniejszych produktów, sprzyjających poprawie nawyków żywieniowych, może być dla niektórych wyzwaniem. W końcu sklepowe półki uginają się pod ciężarem asortymentu, a czytanie składów i tabeli wartości odżywczych jest czasochłonne. Z pomocą przychodzi wówczas system Nutri-Score, który, działając jak swego rodzaju kalkulator wartości odżywczych, ułatwia podejmowanie prawidłowych decyzji zakupowych.

NUTRI-SCORE – CO TO JEST?

Nutri-Score to system znakowania żywności, który oparty jest na wyróżnieniu jednej z pięciu liter od A do E, pokazanej na zielonym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym tle. Oznaczenie to pozwala przedstawić wartość odżywczą produktu w prosty i zrozumiały dla konsumenta sposób.

JAK ROZUMIEĆ OZNACZENIA W RAMACH SYSTEMU NUTRI-SCORE?

Nutri-Score to skala pięciu liter i odpowiadających im kolorów. Oznaczenia te można podzielić na trzy kategorie:

  • litery A i B na zielonym tle – to produkty, które warto spożywać częściej lub w większych ilościach,
  • litera C na żółtym tle – to żywność, którą powinniśmy spożywać w sposób umiarkowany,
  • litery D i E na pomarańczowym i czerwonym tle – te produkty należy spożywać rzadziej lub w mniejszych ilościach. Zwykle zawierają one więcej składników, które powinniśmy ograniczać w codziennej diecie, np. tłuszcze nasycone, cukry czy sól5.

NUTRI-SCORE W POLSCE

System Nutri-Score wprowadzany jest na zasadzie dobrowolności. Jak podkreślają sami konsumenci, oznaczenie to jest pomocne w podejmowaniu decyzji zakupowych6, dlatego cieszyć może fakt, że coraz więcej producentów decyduje się na jego wprowadzenie. Jedną z firm, która się zdecydowała na taki krok, jest Danone. W szerokim portfolio spółki znajdują się zarówno produkty oznaczone literami A i B, jak i produkty oznaczone literą D, nazywane przyjemnościowymi, a więc takie, które powinno się spożywać w mniejszych ilościach lub rzadziej.

CHWILA TYLKO DLA CIEBIE

Sen, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to nie wszystko. Dbając o zdrowie i dobre samopoczucie, nie możemy zapominać o odrobinie wyciszenia nawet (a raczej zwłaszcza) w codziennym natłoku zadań i obowiązków. Dlatego każdego dnia pozwól sobie na moment relaksu – spacer, gra w planszówkę lub chwila z książką pomogą Ci się wyciszyć i zatroszczyć się zarówno o dobre samopoczucie, jak i o zdrowie.

CZAS SPĘDZONY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Wiemy już, że ruch ma wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak, poza wysiłkiem fizycznym, warto też zadbać o to, by każdego dnia spędzić choć parę chwil na świeżym powietrzu – to wspaniały sposób na dotlenienie całego organizmu i poprawę krążenia7. Spacer, jogging, marszobieg – wybór aktywności zależy tylko od Ciebie! Pamiętaj jednak, aby wybierając się na zewnątrz, ubrać się stosownie do panujących tam warunków atmosferycznych.

Materiał powstał we współpracy z Danone.

1.Gruszczyńska, M., Bąk-Sosnowska, M., & Plinta, R. (2015). Zachowania zdrowotne jako istotny element aktywności życiowej człowieka. Stosunek Polaków do własnego zdrowia. Hygeia Public Health50(4), 558-565.

2.Juczyński, Z. (1999). Narzędzia pomiaru w psychologii zdrowia. Przegląd psychologiczny42(4), 43-56.

3.Polak, A. (2018). Wspomaganie dietetyczne i suplementacyjne osób aktywnych fizycznie. s.47

4.Kościej, A., Skotnicka-Graca, U., & Ozga, I. (2017). Rola wybranych czynników żywieniowych w kształtowaniu odporności dzieci. Probl Hig Epidemiol98(2), 110-117.

5.https://danone.pl/nutri-score

6.Badanie online (CAWI) z panelu Kantar, dla Danone, Nutri-Score, Warszawa; 23.07.2020. Wynik na grupie 135 użytkowników produktów mlecznych w wieku 18-65, którym wyjaśniono sposób czytania Nutri-Score

7.Pietrzak-Zawadka, J., & Zawadka, J. (2015). Forest therapy jako forma turystyki zdrowotnej. Ekonomia i Środowisko. s.200