NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Dlaczego warto kupić dzieciom puzzle
Rozrywka

Dlaczego warto kupić dzieciom puzzle?

Jeśli uważasz, że wraz z pojawieniem się smartfonów, tabletów i laptopów, łamigłówki i puzzle stały się przestarzałe, jesteś w błędzie. W damizabawki.pl znajdziesz świetne puzzle i układanki dla całej rodziny. Dużą popularnością cieszą się klasyczne, drewniane układanki oraz też m.in. puzzle piankowe, magnetyczne i 3D. Bez względu na to, jaki wariant wybierzesz, z pewnością wesprze pozytywnie rozwój malucha.

Jakie są główne zalety układania puzzli?

Przede wszystkim puzzle uczą dzieci umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia, która jest niezmiernie ważna w każdym wieku. Tego typu zabawki pomagają rozwinąć takie zdolności, ponieważ aby ułożyć puzzle, trzeba wykorzystać różne metody rozwiązywania problemów. Podczas zabawy uczymy się, jak radzić sobie ze zdenerwowaniem i frustracją. Układanie puzzli to metoda prób i błędów. Uczymy się również mówić o problemach, szukać i testować hipotezy oraz zmienić sposób myślenia, jeśli coś nie idzie zgodnie z planem. Wszystkie te umiejętności dziecko może przenieść na naukę w szkole, a później pracę. Uczy się cierpliwości i konsekwencji.

Podczas układania puzzli należy dokładnie przyjrzeć się różnym elementom. Maluch musi zastanowić się, jak ma wyglądać cały obraz. W ten sposób poprawia się jego myślenie wizualno-przestrzenne. Tego typu umiejętność przydaje się w wielu codziennych zadaniach, np. czytaniu mapy.

Krzyżówki, rebusy i inne gry słowne, które znajdziesz na damizabawki.pl mają dużą wartość edukacyjną. Wspaniale wzbogacają słownictwo. Poprawiają umiejętności językowe, badawcze i ortograficzne. Podczas zabawy dziecko uczy się nowych słów i zwrotów.

Jakie są dodatkowe zalety?

Tego typu zabawki nie tylko wspaniale wzbogacają słownictwo, ale również poprawiają pamięć i ogólne myślenie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że tego typu łamigłówki podnoszą iloraz inteligencji (IQ). Jeden z badaczy stwierdził, że dorośli mogą zwiększyć IQ o cztery punkty, spędzając 25 minut dziennie na grach logicznych.

Układanie puzzli zwiększa produkcję dopaminy w mózgu, która reguluje nastrój i samopoczucie oraz wpływa pozytywnie na pamięć, koncentrację i motywację. Uwalniana jest za każdym razem, gdy rozwiązujemy zagadkę albo znajdziemy odpowiedni puzzel. Zachęca nas do dalszego układania i stawiania sobie nowych wyzwań. Jednocześnie tego typu zabawa może nas świetnie zrelaksować i zwiększa pewność siebie.