NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Podróże i Rozrywka

Czy wiesz jakie występują rodzaje wędkarstwa?

Wędkarstwo to hobby, sport polegający na łowieniu na wędkę ryb. Wyróżnia się przy tym sześć różnych rodzajów wędkarstwa. W każdym z nich używa się innej metody wędkowania oraz specjalnej wędki.

Wędkarstwo morskie

W tym przypadku poławiane są na wędkę ryby morskie z pokładu łodzi, brzegu plaży bądź z nabrzeża portowego. Najczęściej pod wędkarstwo morskie zalicza się wędkarstwo kutrowe, które polega na łowieniu ryb z pokładu kutra.

Wędkarstwo muchowe

Ta metoda wędkowania polega na poławianiu ryb na sztuczną muszkę Wędkarz w tym przypadku posługuje się wędką muchową z kołowrotkiem muchowym i specjalnym sznurem (linką). W wędkarstwie muchowym wyróżnia się linki pływające (najpopularniejsze), tonące (szybkość tonięcia jest zróżnicowana) oraz pośrednie (pełnią funkcję linek pływających i powoli tonących). Ponadto są także sznury pływające z końcówkami tonącymi o długości nawet kilku metrów. Do sznura dowiązuje się przypon, który składa się ze związanych ze sobą kilku odcinków i cienkich żyłek. Na jego końcu wiąże się sztuczną przynętę, którą stanowi najczęściej imitacja owada zwana powszechnie muszką. To nic innego jak kombinacja piór, nici i innego rodzaju materiałów. Co ciekawe, w przypadku wędkarstwa muchowego raczej nie stosuje się obciążenia. Sam ciężar muszki jest z kolei niewielki. Wędkarz musi więc wykorzystać ciężar samego sznura oraz sprężystość wędziska, które posiada.

Wędkarstwo podlodowe

To wędkarstwo polegające na łowieniu ryb spod lodu. Praktykowane jest z oczywistych względów na akwenach zamarzniętych. W Polsce zasady takiego wędkarstwa reguluje Polski Związek Wędkarski.

Wędkarstwo Spinningowe

To popularna metoda sportowego połowu ryb na wędkę z wykorzystaniem kołowrotka, wędki oraz sztucznej przynęty. Opiera się na naprzemiennym zarzucaniu przynęty i jej ściąganiu przy pomocy kołowrotka. Wędkarz wykonuje przy okazji wędziskiem ruchy wabiące, co ma  imitować ruch chorej rybki. Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej do łowienia ryb drapieżnych np. sandaczy, sumów czy szczupaków. Są jednak wędkarze, którzy spinning stosują do łowienia ryb odżywiających się bezkręgowcami czy pokarmem roślinnym.

Wędkarstwo spławikowo-gruntowe

Ten rodzaj wędkarstwa polega na połowie ryb z brzegu czy z łódki. W tym przypadku wykorzystywane są wędki. Metoda spławikowa w praktyce polega na zamocowaniu na żyłce spławika i jego obciążenia. Dzięki temu unosi się on na wodzie, ale i jednocześnie zanurza przynętę na pewnej głębokości. Z kolei metoda czysto gruntowa polega na zamocowaniu na żyłce jedynie ciężarku i haczyka, rzadziej koszyczka na zanętę. Stosuje się tutaj różne metody wabienia ryb zanętą, która znajduje się w koszyczku zanętowym.

Trolling

Ta metoda połowu ryb drapieżnych polega przede wszystkim na ciągnięciu wędką przynęty na lince czy żyłce za łódką. W tym przypadku ruch przynęty imitować ma ruch ryby i zachęcać do ataku. Co ciekawe, ta metoda przez jakiś czas była zakazana. Obecnie jest dozwolona. Jest najbardziej popularna przy połowie ryb morskich i śródlądowych.