NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

wędkarze
Lifestyle

Z czego korzystają wędkarze?

Aby rozpocząć przygodę z wędkowaniem, wystarczy podstawowy sprzęt wędkarski: wędki, korbki, spławiki, ciężarki i haczyki oraz żyłki. Z czasem, gdy będziemy pewni, że wędkarstwo to jest właśnie to hobby, które chcemy rozwijać, warto zakupić dodatkowe akcesoria, które ułatwią nam łowienie ryb. Do sprzętu określanego jako dodatkowy, zwiększający wygodę wędkowania, należą przede wszystkim urządzenia elektroniczne, ale też dodatki poprawiające bezpieczeństwo łowienia ryb.

Sygnalizator brań

Na przykład, jeden z najciekawszych gadżetów dla zaawansowanych już wędkarzy, którzy wyruszają na kilkudniowe lub przynajmniej całonocne wyprawy na ryby, to sygnalizator brań. Urządzenie tego typu powiadomi nas o braniu w czasie, kiedy oddalimy się od wędki. Sygnał jest na tyle głośny, że wybudzi nas nawet z drzemki. W zależności od tego, jaki sygnalizator wybierzemy, możemy liczyć na zapisywanie brań lub na możliwość wybrania optycznych powiadomień. Im lepsze urządzenie, tym większe daje możliwości w zakresie regulacji czułości monitoringu.

Echosonda

Echosonda jest bardzo dobrym pomysłem na prezent dla wędkarzy, którzy coraz śmielej podchodzą do kwestii łowienia ryb już nie tylko z brzegu, ale także z samego akwenu, wykorzystując łódź albo ponton. Wyruszając na jeziora, prawie nigdy nie możemy liczyć na dobrą przejrzystość wody. Echosonda wędkarska daje nam wgląd nie tylko w lokalizację ryb, ale także w potencjalne przeszkody dla łodzi/pontonu (kamienie, pnie i konary drzew, których nie widać z poziomu tafli wody). Echosonda jest niezwykle przydatna do wyszukiwania najlepszych miejsc połowu (lokalizuje ławice), ale też do zmierzenia głębokości wody w konkretnym miejscu. Najbardziej solidny i dokładny sprzęt to oczywiście echosonda przewodowa, ale ze względów praktycznych często wybierana przez wędkarzy jest echosonda bezprzewodowa, niewymagająca stałego zasilania.

Nowoczesne urządzenia do nęcenia ryb

Gdy zadbaliśmy już o bezpieczeństwo, warto rozejrzeć się za dobrym gadżetem przyciągającym do nas ryby. W sklepach znajdziemy skuteczne rakiety zanętowe, które można wystrzelić precyzyjnie w to miejsce, które chcemy. Niektóre modele mają lotki stabilizujące tor ruchu i zapewniające, żę rzuty zyskują na celności.

Akcesoria, które uprzyjemnią wędkowanie

Warto też mieć wygodne krzesło oraz rozmaite akcesoria dodatkowe, pozwalające nam zrelaksować się podczas łowienia: garnki do gotowania, poręczne naczynia, dobrej jakości sztućce, okulary przeciwsłoneczne, dobre ubranie i wiele innych. Tak naprawdę cały ekwipunek będziemy zbierali przez kilka sezonów.