NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Wilcze oczy
Lifestyle

Wilcze oczy – gdzie się je montuje na drodze?

W czasach gdy coraz więcej samochodów pojawia się na drogach, trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie miejsc neuralgicznych jezdni. Ostrożna jazda kierowców niekiedy nie wystarczy, aby uchronić się przed zderzeniem z dzikim zwierzęciem. Dlatego zostały stworzone specjalne odblaski zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Czym są wilcze oczy i gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Czym charakteryzują się wilcze oczy?

Wilcze oczy to specjalnie zaprojektowane odblaski, które mają na celu ostrzec leśne zwierzęta przed nadjeżdżającym samochodem oraz zapobiec ich wejściu na jezdnię. Jak dobrze wiemy, postrachem dzikich zwierząt jest wilk, dlatego odblaski zostały zaprojektowane tak, aby odbijające się od nich światło auta tworzyło efekt wilczych oczu. Ta optyczna bariera dla zwierząt odbija światło w kierunku terenów obok jezdni, chroniąc w ten sposób kierowcę oraz zwierzęta.

Na jakich terenach odblaski znajdą swoje zastosowanie?

Wilcze oczy produkowane są w kolorze czerwonym i białym w kształcie prostokąta. Umieszcza się je na tylnych ścianach słupków drogowych U-1 a/b za pomocą dwóch wkrętów. Ważne jest, aby zamontowane zostały pod odpowiednim kontem tak, aby odbijały refleksy w bok drogi.

Poprawnie usytuowane odblaski dają możliwość aktywacji światła z odległości 100 metrów, co daje wystarczającą ilość czasu na reakcję zwierzęcia. Odblaski powinno się instalować na poboczu drogi na wysokości odpowiadającej wysokości świateł samochodu.

Odblaski znajdą swoje zastosowanie na terenie lassu, łąki lub pól uprawnych, gdzie najczęściej może dojść do kolizji z udziałem zwierząt. Wilcze oczy nie wymagają specjalistycznych urządzeń do montażu, dlatego są dużo tańszym rozwiązaniem niż całkowite ogrodzenie pasa jezdni. Znakiem często spotykanym przed wjazdem na tereny gdzie żyją zwierzęta, jest również A-18b, na który należy zwracać uwagę, prowadząc pojazd. Dla własnego bezpieczeństwa możemy również uzyskać informacje od służby leśnej dotyczące szlaków wędrówek dzikich zwierząt.

Niezależnie czy kierujemy samochodem w terenie zabudowanym, czy leśnym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie oznaczenia drogowe. Zapewni to bezpieczną podróż nam, a także innym uczestnikom ruchu drogowe. Nadzór ruchu drogowego powinien wyposażyć się w odpowiednie oznaczenia jezdni takie jak wilcze oczy i zamontować je w miejscach, gdzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta. Dzięki temu każdy użytkownik drogi będzie chroniony przed ryzykiem nieprzewidzianej kolizji.