NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

kompresory
Technologia

W poszukiwaniu najlepszej sprężarki. Jakie kompresory wyróżniamy i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Sprężarka powietrza to dzisiaj urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Pneumatyka, choć nie jest wcale nową dziedziną, zyskuje ostatnio na popularności. Jak w każdym obszarze przemysłu i technologii, również w pneumatyce zachodzą zmiany. Dotyczą one między innymi sprężarek – ich konstrukcji i ogółem sposobu działania. Jakie wyróżniamy dzisiaj kompresory? Na które czynniki zwracać szczególną uwagę przy wyborze? Sprawdzamy!

Do czego służy sprężarka?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia kwestii tego, czym się różnią między sobą sprężarki powietrza, powinniśmy wyjaśnić, do czego służy to urządzenie. Otóż jego zadaniem jest wygenerowanie energii poprzez zmniejszenie objętości powietrza, a tym samym zwiększenie jego ciśnienia. Sprężarki znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle, między innymi do napędzania pracy rozmaitych maszyn i urządzeń pneumatycznych. Wykorzystuje się je na produkcji, ale też w warsztatach. Kompresor, jak inaczej określa się sprężarkę, służy także do transportu materiałów. Mowa tutaj jednak o specyficznym typie sprężarki, określanym jako pompa próżniowa. Warto mieć na uwadze, że sprężarki są wykorzystywane także na budowach, a nawet w medycynie, do napędzania pracy sprzętu medycznego. Zastosowań sprężarek jest wiele, a w zależności od tego, czemu konkretnie ma służyć dany sprzęt, przy wyborze należy zwracać uwagę na nieco inne jego cechy.

Najpopularniejsze sprężarki powietrza

Tak naprawdę można dzisiaj wyróżnić dość sporo różnych sprężarek. Na rynku działa wielu producentów, a każdy z nich poszukuje innowacji, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Niemniej jednak niemal wszystkie wykorzystywane dzisiaj sprężarki można przyporządkować jednej z trzech kategorii, utworzonych przez kryterium ich budowy: 

  • sprężarki tłokowe,
  • sprężarki śrubowe,
  • sprężarki spiralne.

Rozróżnienie wymienionych typów sprężarek dotyczy elementu roboczego, odpowiedzialnego bezpośrednio za sprężanie powietrza. Jak nietrudno się domyślić, w pierwszym przypadku jest to tłok. Sprężarka tłokowa działa w oparciu o pojedynczy element roboczy. Powietrze jest pobierane przez sprężarkę, a następnie w ruch zostaje wprawiony tłok, który wypycha je w stronę ściany urządzenia. W ten sposób dochodzi do zmniejszenia objętości powietrza, a zatem podwyższenia jego ciśnienia. Powietrze wydostaje się przewodami przyłączonymi do odpowiednich otworów. 

W przypadku sprężarek śrubowych i spiralnych mechanizm działania jest w zasadzie ten sam. Różnica polega tym, że to nie tłok jest odpowiedzialny za zmniejszenie objętości powietrza. W przypadku sprężarek śrubowych są to dwie śruby, które się do siebie zbliżają. Natomiast w modelach spiralnych śruby zostają zastąpione przez spirale.

Które sprężarki powietrza się najlepsze?

Modele tłokowe to sprężarki najstarszego typu. Ich zastosowania są nieco ograniczone, podobnie jak efektywność działania. Nowoczesne urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu to sprężarki śrubowe i spiralne. Oczywiście w wielu przypadkach modele tłokowe wciąż okazują się wystarczające. Jednak oczekując większej wydajności, trzeba wybrać model śrubowe lub spiralne. Warto wspomnieć, że w przypadku nowoczesnych kompresorów wyróżniamy modele olejowe i bezolejowe. Te ostatnie są trwalsze ze względu na brak tarcia oraz mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest maksymalna czystość powietrza. 

Chcąc wejść w posiadanie wysokiej jakości sprężarek powietrza, trzeba odwiedzić zaufany sklep. W internecie działa na przykład Air-Com – firma, która od lat oferuje najwyższej klasy sprężarki powietrza. Marka ta jest bardzo wysoko ceniona przez fachowców i użytkowników. W asortymencie można znaleźć wszystkie najpopularniejsze rodzaje sprężarek.