NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Śmierć za granicą
Lifestyle

Śmierć za granicą? Jak sprowadzić zwłoki z Holandii

Obecnie świat stoi otworem, a granice wielu państw dużo łatwiej przekroczyć niż kiedyś. Wiele osób z Polski wyjeżdża w celach turystycznych lub do pracy do któregoś z krajów należących do Unii Europejskiej. Szacuje się, że naszych rodaków w Holandii jest już ponad 200 tysięcy, a liczba ta stale rośnie. Niestety nierzadko zdarza się, że ktoś tam ginie w wyniku wypadku czy umiera z przyczyn naturalnych. Jak sprowadzić zwłoki do Polski?

Holandia popularnym kierunkiem dla Polaków

Holandia jest bardzo atrakcyjna pod kątem zarobków oraz perspektyw, dlatego wielu Polaków decyduje się na czasową lub stałą przeprowadzkę. Ponieważ kraj ten już od 1957 roku należy do Unii Europejskiej, zdecydowanie zmniejsza to liczbę formalności do dopełnienia przez Polaków, czyli reprezentantów kraju także należącego do tej wspólnoty. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, niepotrzebny jest paszport czy wiza. 

Śmierć za granicą? Skorzystaj z usług profesjonalistów

W przypadku śmierci członka rodziny lub innej bliskiej osoby nie każdy wie, jakie kroki wykonać, by sprowadzić stamtąd trumnę lub urnę. Profesjonaliści wykonują wszystkie niezbędne kroki już w dwa do czterech dni roboczych. By zamówić realizację takiej usługi, wystarczy wykonać jeden telefon, a eksperci przejmą tę sprawę i przeprowadzą ją od A do Z. Co istotne takie podmioty działają całodobowo – można kontaktować się o dowolnej porze dnia lub nocy.

Niezbędne jest upoważnienie

By wyspecjalizowany w transporcie zwłok z zagranicznego kraju podmiot mógł rozpocząć proces sprowadzania trumny lub urny, niezbędne jest upoważnienie. Można je znaleźć np. na tej stronie https://anielski-orszak.pl/transport-zwlok-z-holandii/ – na podstawie zeskanowanego upoważnienia do prowadzenia sprawy, firma przeprowadza cały proces transportu ciała od A do Z. 

Sprowadzenie zwłok z Holandii krok po kroku

Po uzupełnieniu upoważnienia, firma rozpoczyna działania, mające na celu sprowadzenie zwłok z Holandii. Są to między innymi: 

  • uzyskanie zgody Laissez-passer od lokalnych władz na wywóz zwłok z Holandii 
  • akt zgonu na druku międzynarodowym lub akt zgonu wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski
  • karta zgonu (medical statement)

Inne kwestie, wymagające dopełnienia, to zaświadczenie dokumentujące, że spełniono wymogi dotyczące międzynarodowego przewozu zwłok, opłata konsularna i zaświadczenie kremacji (w przypadku urny). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.