NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Przewozy kontenerów
Lifestyle

Przewozy kontenerów – efektywny transport różnych ładunków

Metalowe skrzynie wykorzystywane są w transporcie morskim i lądowym od ubiegłego wieku. Kontenery, bo o nich mowa, zrewolucjonizowały branżę transportową. Mają pojemność od 20 do 26 ton i przewozić w nich można wszelką drobnicę, lecz nie tylko – także towary pełnokontenerowe. Sprawdź, dlaczego przewozy kontenerów cieszą się tak dużą popularnością.

Co można przewozić w kontenerach?

Transport kontenerowy umożliwia efektywny transport rozmaitych ładunków. Zaliczają się do nich zarówno produkty spożywcze, materiały płynne, maszyny, meble, urządzenia gospodarstwa domowego, jak i samochody.

W kontenerach uniwersalnych ogólnego przeznaczenia (o długości 20 lub 40 stóp – standard oraz High Cube) przewozi się przede wszystkim ładunki drobnicowe. Inny rodzaj kontenerów to kontenery z otwartym dachem, które wykorzystywane są do transportu bardzo wysokich ładunków, towarów sypkich lub takich, które ze względu na swoją specyfikę muszą być ładowane od góry. W przypadku wielkogabarytowych ładunków zastosowanie znajdują także kontenery o otwartych bokach. Z kolei, jeśli zachodzi konieczność transportu towaru w formie płynnej, wówczas optymalnym rozwiązaniem jest kontener zbiornikowy – cysterna.

Transport kontenerowy – w powietrzu, na lądzie i na morzu

Przewozy kontenerów mogą odbywać się zarówno drogą morską (na kontenerowcach, które mogą pomieścić nawet do 20 tysięcy kontenerów), lądową, jak i lotniczą. Jeżeli chodzi transport lądowy, to do przewozu kontenerów wykorzystuje się m.in. ciężarówki i pociągi. Jaki rodzaj transportu jest korzystniejszy? Wszystko zależy od tego, czy kluczowe znaczenie odgrywa czas przewozu, czy jego cena. Dla przykładu: transport kontenerów drogą lądową z Chin do Polski jest znacznie krótszy, jednak trzeba się liczyć z wyższymi kosztami.

Jakie są zalety przewozu towarów w kontenerach transportowych?

Przewóz towarów w kontenerach transportowych ma wiele zalet. Oto kilka z nich.

  • Dzięki wykorzystaniu kontenerów w transporcie międzynarodowym i interkontynentalnym ułatwione jest planowanie i realizacja transportu intermodalnego, czyli takiego, który obejmuje np. zarówno przewóz towarów drogą morską (na statku), jak i drogą lądową (np. kolejowy).

  • Konstrukcja kontenerów usprawnia proces załadunku i rozładunku.

  • Możliwość przewozu różnych towarów – uniwersalne rozwiązanie, pozwalające na sprawny transport zarówno drobnicy, jak i ładunków wielkogabarytowych.

  • Ładunek przewożony kontenerami jest zabezpieczony przed uszkodzeniem.

Transport przy pomocy kontenerów to najlepszy wybór w przypadku przewozu towarów na duże odległości.

Materiał zewnętrzny