NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

PIT online
Lifestyle

PIT online profesjonalne narzędzie nie tylko dla profesjonalistów

Coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Co ciekawe, duża część użytkowników PIT online deklaruje, że wybiera profesjonalne programy do tworzenia formularzy dlatego, że nie znają się na finansach i rachunkowości. Na pierwszy rzut oka takie zestawienie może wydawać się nielogiczne. Jest to jednak mylne wrażenie, które przy poznaniu zasad działania deklaracji zdecydowanie znika. Dlaczego więc osoby, które nie czują się mocne w kwestiach podatkowych, wybierają aplikacje do PIT online?

Wsparcie techniczne i merytoryczne

Pierwszym argumentem, którzy podają podatnicy wybierający specjalne aplikacje do przygotowania PIT, jest możliwość uzyskania wsparcia, rozumianego jako różnego rodzaje pomoce udostępniane użytkownikom systemu. Tworząc program do pracy, zespoły specjalistów starają się znajdować miejsca, w których popełniane jest najwięcej błędów i tak ustawić mechanizmy programów do PIT, aby już na etapie pracy wskazywały podatnikom nieprawidłowości. Formularz samodzielnie może wskazywać również pominięcia (opuszczone miejsca obligatoryjne do wypełnienia). Wsparcie techniczne i merytoryczne rozumiane jest również bardziej dosłownie – jako możliwość skorzystania z różnych form kontaktu ze specjalistami, poprzez specjalne fora, czaty czy wreszcie dedykowane infolinie produktowe.

Automatyczne wypełnienia i wyliczenia

PIT online to nie tylko aktywne formularze elektroniczne. To specjalne programy, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stworzonym przez informatyków, matematyków i finansistów, mają zdecydowanie bardziej rozbudowane możliwości i funkcje. Część z nich posiada wbudowane kalkulatory przeliczeniowe, które po wprowadzeniu danych samodzielnie wskazują podatnikowi sumy i kwoty – bez konieczności ich samodzielnego wyliczania. Druga część pozwala na współpracę aplikacji do PIT z innymi programami czy systemami. Dzięki nim podatnik nie musi samodzielnie wprowadzać (ręcznie) swoich danych i informacji. Dobre programy pozwalają nawet na wczytanie wstępnie przygotowanego e-PIT z portalu podatkowego.

PIT online

Pomoc w składaniu e-dokumentacji

Nie każdy podatnik może pozwolić sobie na osobistą wizytę we właściwym urzędzie skarbowym, a szczególnie trudne może to być w okresie epidemii. Część osób boi się również o to, czy dokumenty wysłane listem Poczty Polskiej dotrą bezpiecznie do urzędu. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się elektroniczne formy deklaracji. Wybierając dobry program do pracy nad PIT online, użytkownik może przesłać dokumenty do urzędu w formie e-deklaracji bez potrzeby wychodzenia z domu. Co ważne, odpowiednie programy obsługują wysyłkę formularzy przez internet – zarówno podpisanych kwalifikowanym podpisem, jak i przy wykorzystaniu danych weryfikacyjnych (bez dodatkowej konieczności użycia e-podpisu).

Podsumowanie

Wsparcie w zakresie pracy nad elektronicznym PIT jest zauważalne na wszystkich etapach pracy z deklaracją – od wypełniania danych i przenoszenia informacji, przez dokonywanie obliczeń, pomoc w ewentualnych trudnościach, aż do przesyłania e-deklaracji przez internet. PIT online pomimo tego, że są bardzo zaawansowanymi narzędziami do pracy, zapewniają wsparcie nawet poczatkującym.