NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

PIT 2020
Biznes i Finanse

PIT 2020 – zmiany w rozliczeniach w stosunku do roku 2019

Coroczne składanie rozliczenia podatkowego już coraz bliżej. Jak zawsze warto na świeżo zapoznać się ze wszelkimi zmianami i nowymi zasadami wprowadzonymi przez państwo. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że sprawa zostanie załatwiona szybko i sprawnie oraz, że nie przyjdą do nas żadne odwołania. Dobrze jest się zapoznać ze wszelkimi ulgami i specjalnymi zapisami, które mogą nas dotyczyć. Pomocne mogą okazać się strony internetowe poświęcone właśnie tematyce PIT.

PIT 2020 – co się zmieniło i na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od tego, kiedy powinniśmy złożyć nasze rozliczenie podatkowe. W tym roku możemy to zrobić od 15 lutego. Jeśli chodzi o PIT-28, trzeba go przesłać do 2 marca. PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39 mogą być rozliczane aż do 30 kwietnia.

Oczywiście w zależności od tego, ile mamy lat, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzimy lub gdzie pracujemy, będziemy musieli rozliczyć inny PIT. Jeśli jesteśmy nowi w branży i nie wiemy wszystkiego na 100%, warto odwiedzić stronę e-pity.pl, a której znajdziemy dział ABC Podatki. Tam mamy możliwość zapoznania się ze wszelkimi rodzajami PIT-ów, jak i ulg podatkowych, odliczeń i ewentualnych kosztów. To bardzo pomocna i ułatwiająca życie zakładka, która rozwieje wszelkie niepewności.

PIT 2020

Jeśli chcemy się dowiedzieć jeszcze więcej, na przykład o konkretnych sytuacjach, konkretnych rodzajach umów i związanych z tym podatków i rozliczeń, warto przeczytać dedykowane poradniki. Znajdziemy tu wszystko w temacie działalności gospodarczej, umowie o prace lub zlecenie, pracy za granicą, wynajmie, sytuacji, w której samotnie wychowujemy dziecko itp. Są tu opisane konkretne PIT-y, ulgi i wszelkie przydtane informacje na temat rozliczenia.

Nowa skala podatkowa w 2020

Bardzo istotną informacją jest zmiana skali podatkowej w tym roku. W PIT 2020 skala została obniżona do 17% oraz do 17,75%. Warto też pamiętać, że w tym roku PIT nie rozliczają osoby do 26 roku życia, które pracują od sierpnia 2019 roku. Za okres przed tą datą należy jednak złożyć rozliczenie podatkowe.

W tym roku także można odliczyć od podatku tak zwaną ulgę termomodernizacyjną. Każda osoba, która polepszyła warunki cieplne w budynku mieszkalnym jednorodzinnym może odliczyć nawet do 53000 złotych. 

Ministerstwo Finansów zapowiedziało także zmiany w usłudze „Twój e-PIT” w aplikacji. Będą one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak i ulg podatkowych. Zostało także wprowadzone zmiany dotyczące progów oraz wielu rodzajów działalności, dlatego warto zapoznać się z informacjami na stronie e-pity.pl, gdzie znajdziemy wszelkie istotne dane. 

Rozliczenie PIT-a jest obowiązkiem każdego podatnika. Nie powinniśmy się tego bać i martwić, że coś zrobimy źle. Jeśli tylko dobrze zapoznamy się ze wszystkimi informacjami, nie napotkamy żadnych trudności. Program sam rozliczy za nas wszelkie dane, my musimy je tylko podać. PIT zostanie przesłany drogą elektroniczną, bez stania w kolejkach w urzędach. Szybko, sprawnie i łatwo rozliczymy całe zeznanie podatkowe!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *