NL embassy

Ambasada Ciekawych Informacji

Pięć posiłków dziennie
Lifestyle

Pięć posiłków dziennie

Właściwie dopasowana dieta to istotny czynnik, który w sposób bezpośredni wpływa na nasze zdrowie oraz jakość życia.

Badania kliniczne dowodzą, że tylko 5 proc. poważnych schorzeń układu pokarmowego wynika z czynników dziedzicznych. Pozostałe 95 proc. to niestety, ale niewłaściwy tryb odżywiania. Dlatego tak ważne jest, aby zdrowo i regularnie się odżywiać, najlepiej spożywając pięć posiłkówdziennie.

Dieta złożona z pięciu posiłków dziennie

Przez wiele osób słowo dieta mylnie kojarzone jest z odchudzaniem. A dieta to nic innego jak odpowiednio przygotowane i dobrane potrawy, konsumowane w odpowiedniej ilości i właściwych odstępach czasu, czyli tak, aby udało się zjeść pięć posiłków dziennie. Co więcej, taki program żywieniowy powinien być indywidualnie dopasowany.

Zatem inną dietę będzie miała osoba z nadwagą albo niedowagą, jeszcze inną ktoś z nadciśnieniem lub nadczynnością tarczycy, a zupełnie inną dziecko, senior czy sportowiec.

Co powinno się uwzględniać w danej diecie?

Konstruując dietę, powinno położyć się nacisk na warzywa. Tak naprawdę potrzebujemy tylko 500 gramów mięsa tygodniowo, aby przyswoić odpowiednią dawkę witaminy B12, która występuję w produktach pochodzenia zwierzęcego. Przy jej konstrukcji powinno się też wyeliminować produkty, na które mamy alergie oraz te, których ze względów medycznych są dla nas niewskazane.

5 posiłków dziennie — dlaczego to takie ważne?

Istnieją różne teorie na temat liczby spożywanych posiłków dziennie. Jednak liczba pięć jest tylko tą właściwą. Dlaczego? Otóż biorąc pod uwagę cały czas aktywności dziennej, czyli wówczas gdy nie śpimy, te pięć posiłków idealnie rozkłada się na odcinki jedzenia umiejscowione co trzy godziny.

Układ pokarmowy potrzebuje około dwóch godzin, aby strawić pokarm. A potem chwilę odpocząć. Dzięki temu nie wydziela się nadmiar kwasów żołądkowych, jaki towarzyszy głodowi. Wówczas też nie podjadamy słodyczy. Organizm w regularnych odstępach czasu otrzymuje odpowiednie dawki kalorii. Największe są podczas obiadu i kolacji. Śniadanie, podwieczorek i kolacja są w nie o wiele mniejsze.

Jak zapewnić sobie 5 posiłków dziennie?

Teoria teorią, a życie życiem. Kto sam z siebie, zakładając, że jest aktywny zawodowo, przygotuje, albo będzie pamiętał o zjedzeniu pięciu posiłkach dziennie? No właśnie.

Z pomocą przychodzi na szczęście usługa w postaci cateringu dietetycznego, zwanego też dietą pudełkową. Ma on same zalety. Posiłki są przygotowane indywidualnie do naszych potrzeb. Nie tracimy czasu na ich opracowanie i przygotowanie. Zajmują się tym dietetycy i najlepsi kucharze. Jednak co jest równie ważne — nabieramy nawyki żywieniowe. Dzięki nim pięć posiłków dziennie staje się codzienną rzeczywistością.